Toate articolele

14.12.2008 | ZONA EURO

Barcelona - Real 2-0 / Furia Barca

Andrei Vochin a văzut pe Camp Nou un El Clasico fabulos, Barca dezintegrînd Madridul

Furibunda echipă catalană şi-a dominat marea rivală şi a învins în final, chiar dacă Eto'o a ratat şi un penalty

Nimeni în Catalunya nu credea că acest Real rănit va supravieţui pe Camp Nou. Puţini mai sperau în Castilla ca Madridul să nu fie răpus! Şi aşa a fost. Barcelona a cîştigat cu 2-0 un Clasico văzut şi de Mihai Stoica, preşedintele Unirii Urziceni, şi pare de neoprit.

La primul său El Clasico, şi afectat de accidentările în lanţ, Juande Ramos voia să-şi asigure cumva apărarea la Real. A căutat un plan anti-Messi. Şi, în condiţii extreme, l-a ales pe Sergio Ramos fundaş stînga încercînd să-l oprească pe magicianul blau-grana. Cu orice preţ, indiferent de mijloace. În plus, a aglomerat jocul cît a putut, uneori cu întreaga echipă în faţa careului. Dar noul antrenor blanco nu folosea defensiva supranumerică decît ca o capcană pentru a declanşa contraatacul!

La primul său El Clasico, ca antrenor, Pep Guardiola nu voia decît să cîştige. Simplu! Era sigur că, la un moment dat, morişca de pase pornită de Xavi va fi finalizată. De cel mai tehnic vitezist, Messi, sau de Eto'o, sau de Henry. De oricine. Şi, pînă la pauză, catalanii săi entuziaşti şi-au dominat clar adversarii. Au avut 75 la sută posesie, dar n-au înscris, deşi ocaziile lui Messi şi Abidal se puteau concretiza.

Şi, pe acest fond, Real a fost aproape de a aduce Barca la un pas de naufragiu. După ce, 24 de minute, nu intrase în careul lui Valdes, campioana putea înscrie. Mai întîi Sneijder, apoi Drenthe, singur cu portarul. N-au reuşit minunea.

Repriza a doua a fost tot a gazdelor, ca posesie. Şi, la final, meciul a fost al lor. Meritat. Chiar dacă Eto'o n-a reuşit să transforme penaltyul din minutul 70, Casillas respingînd eroic, acelaşi camerunez fantastic a marcat în cele din urmă, la o fază fixă şi o deviere a lui Puyol. Iar Messi a întors şi el cuţitul în rană! Acum, după această victorie, cu 2-0, Barcelona are 12 puncte înaintea lui Real şi 8 faţă de Valencia, locul secundă! "Tots units fem forca!", e sloganul blau-grana. Aşa a fost!
FC BARCELONA - REAL MADRID 2-0
(Eto'o 83, Messi 90+2)
BARCELONA: Valdes - Dani Alves, Marquez, Puyol, Abidal - Xavi, Y. Toure, Gudjohnsen (64 Busquets) - Messi, Eto'o (89 Hleb), Henry. Antr. J. Guardiola
REAL: Casillas - Salgado, F. Cannavaro, Metzelder, Sergio Ramos - Sneijder (36 Palanca), Gago, Guti (73 Javi Garcia), Drenthe - Higuain (77 Van der Vaart), Raul. Antr. J. Ramos
A arbitrat Luis Medina Cantalejo
Clasament: 1. Barcelona 38p, 2. Valencia 30p, 3. Villarreal 29p... 5. Real Madrid 26p.