Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

26.09.2006 | INTERNATIONAL

Olympique PlayStation Lyonnais

Steaua a pierdut omeneşte în faţa unui adversar care aleargă, pasează, speculează şi marchează ca un computer de ultimă generaţie. De ce ţi-e frică nu scapi! Maşinăria de fotbal a Lyonului s-a prezentat în Ghencea cu motorul uns şi cu kerosen în conducte. În faţa a 25.000 de oameni excitaţi de şlagărul Ligii Campionilor şi de revenirea pe propria arenă, trupeţii lui Houllier n-au avut nici o tresărire de muşchi.

Cu excepţia fazei din minutul 4, cînd centralul Webb a pus mingea la 20 de metri central pentru o lovitură liberă trimisă "peste" de Boştină, Steaua a fost forţată să-şi recunoască metru cu metru mai ales propria jumătate de teren. La început destul de aproape de centru, cu fiecare minut scurs, din ce în ce mai jos.

Din pricina calităţii tehnice a adversarului, a forţei lui fizice şi a alergăturii continue, senzaţia era aceea că Steaua continuă derbyurile cu Rapid şi Dinamo. Că se află într-o inferioritate numerică, deşi englezul nu eliminase pe nimeni. Preocupaţi de blocarea tuturor zonelor terenului unde apăreau oamenii negri, campionii noştri au uitat şi de partea  cealaltă a fotbalului. E adevărat, Lyonul, care a tras 19 şuturi la poarta Realului, n-a reuşit în prima parte în Ghencea decît 6. Ofranda? Nici o ocazie stelistă, o singură lovitură liberă din preajma careului şi un singur corner. Toate degeaba.

De ce, Carlos?
Şi-a venit minutul 43. Iar frică. De Juninho, pentru că arbitrul a dat o lovitură liberă de la 35 de metri. Mingea, lovită de zid, părea casată. Numai că omul care parase precedentele ghiulele ale lui Pernambucano (6) şi Toulalan (39) şi care păruse că studiase biomecanica loviturilor francezilor, ei bine, tocmai Carlos, a scăpat mingea şi Fred a băgat-o în poartă. Parcă pentru a ne chestiona despre ce legi respectă fotbalul.

Fotbal pe computer
Turbo-Lyonul a venit de la cabine fără paie în jigloare. A început şi a doua repriză în acelaşi registru de echipă mare. Impresia era aceea pe care ţi-o lasă majoritatea meciurilor lui Federer, aceea că joci cu un computer, nu cu o echipă de băieţi definiţi înainte de meci că ar avea şi ei tot două picioare. Aiurea! La primul corner de pe partea dreaptă, Juninho i-a pus mingea pe frunte lui Tiago pentru 0-2  (55). Tot Juninho a făcut şi faza golului 3. Diferenţă meritată de Lyon. Meci încheiat.