Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

05.04.2015 | LIGA 1

Tase. Căpitanul

Fără vorbe mari, "decarul" Stelei a unit un vestiar într-unul dintre cele mai dificile momente ale Stelei din ultimul timp


În vremea imaginii, oamenii poartă etichete. Li se lipesc pe piept precum o făceam pe vremuri cînd ne puneam numele pe maculatorul de română sau pe caietul de teme la matematică. Ce scrie acolo pe mijlocul coperţii, aia va rămîne şi la întîlnirea de 50 de ani, cînd, nostalgici, vom umbla la dulapul cu amintiri. Surpriza poate apărea doar dacă-l desfaci. Constaţi că în afară de tabla înmulţirii sau regula de trei simplă, undeva în paginile din mijloc, e desenată o floare sub care scrie "La Mulţi Ani, mămico!". Iar la final, printre careurile cu vaporaşe, găseşti şi un timid mesaj de dragoste către colega din banca a doua.

Cristi Tănase a primit eticheta demult şi a fost expediat în dulapul cu amintiri chiar dacă mai are mulţi ani de carieră. Nu e una cu care ar putea să se mîndrească şi asta nu e vina nimănui altcuiva decît a lui. Imaginea se construieşte cu trudă, în zile întregi, şi se poate distruge într-o singură noapte lungă. Ea se compune din mii de cuvinte şi se descompune dintr-un gest stupid. Iar Tase nu a avut grijă de acest aspect al vieţii sale, deşi cred că a avut mulţi oameni prin preajmă care să-l ajute să înţeleagă. Motiv pentru care pe eticheta lui nu mai scrie de mult timp Tănase Cristian, ci Dodel.

Lumea ia caietul, se uită ce scrie pe el şi-l pune deoparte. Dacă l-ar deschide însă ar vedea şi altceva. Ceea ce au descoperit colegii şi şefii lui într-un moment greu al Stelei. Noaptea de după eşecul roş-albaştrilor la Tîrgu Jiu a fost decisivă pentru statutul pe care Tase şi l-a cîştigat în faţa grupului. Cei ce mi-au relatat scena au vorbit despre Tănase, în premieră, aşa cum îi auzisem pe alţii povestind despre Mirel Rădoi sau Marius Lăcătuş. Ca despre un adevărat căpitan. Unul care a ştiut să-i pună la punct pe toţi. Pe unii care încercau să-şi caute alibiuri, pe alţii care regretau vremurile trecute. Fără să ţipe, fără să dea cu pumnul în masă. Şi fără să folosească cine ştie ce cuvinte alese. Pe un ton egal, dar ferm, rostind adevăruri de bun simţ, pe care le vede orice observator din exterior, căpitanul a reuşit, după o noapte lungă, stropită cu realităţi dure şi cu vin bun, să recreeze fluxul dorinţei într-un grup aflat la un pas de scindare.

Aceea a fost noaptea cînd la Steaua s-a schimbat ceva. Echipa a plecat spre Piatra Neamţ, fostul căpitan Bourceanu spre Bucureşti, iar tabelele de marcaj au reînceput să le zîmbească roş-albaştrilor. Şi cu Ceahlăul, şi cu Viitorul, şi-n returul semifinalei Cupei cu Petrolul. Acolo unde cel ce pe bună dreptate primise eticheta de fotbalist ofensiv, care nu marchează, a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat eficient şi a punctat ca Ilie Dumitrescu sau Adi Ilie pe vremuri. Ca şi cînd suporterul Stelei ar fi scos din dulap caietul prăfuit pe eticheta căruia scria Dodel, l-ar fi deschis la final şi, printre vaporaşe, spînzurători şi alte prostioare, ar fi găsit declaraţia de dragoste către ei şi către fotbal a elevului Tănase Cristian.



COMENTARII (12)

De antonescu07 pe 16.05.2015 la 22:20
Andrei poti te rog sa statistica evolutiei lui Chipciu in meciul cu Brasov. Sunt curios cate mingi a pierdut.
De vcun pe 06.04.2015 la 11:33
nu stiu daca tanase va iesi pt 100 de ani in top 10 capitani la steaua. dar trebuie sa ii vedem si meritele. din afara e greu sa iti dai cu parerea cine ar trebui astazi sa fie capitan la steaua. asa ca din toti si din aceasta poveste tanase care are si ceva experienta de acum si e cea mai buna extrema stanga din tara tanase merita banderola. si mai zic ca inaine de a judeca verifica si cu ce poti inlocui. singurul care in acest moment poate emite pretentii e varela si poate peste un an cojocaru. sincer imi pare bine ca, cojocaru prinde minute la steaua. merita cu prisosinta.
De portardelegenda pe 06.04.2015 la 09:03
se intampla deseori ca greselile din afara terenului sa pateze evolutiile din teren. Tanase cred ca s-a maturizat. Scapat din mrejele ,, strambei" a priceput ca doar talentul nu-i de ajuns si muncind a ajuns sa si gandeasca si implicit sa stie jocul.Ii trebuie continuitate si motivatie si probabil va mai avea reusite
De mad_musu pe 06.04.2015 la 08:54
sincer mie mi-a placut Tanase ca fotbalist foarte mult, poate si pt ca exceptandul pe Sanmartean este singurul stelist din ultimii ani care poate sa dribleze 3-4 fotbalisti intr-o faza si sa mai si traga la poarta sau sa dea o pasa buna din pacate el stagnat foarte mult, poate pt nu a fost antrenet cum trebuie - cum a venut Reghe si l-a pus la punct fizic a crescut repede si acum de cand nu mai e Sanmartean chiar trage echipa dupa el ... fotbalistic vorbind; daca tu spui ca poate fi si un factor mabilizator este cu atat mai bine pentru ca stelei ii lipseste un jucator cu personalitate din pacate; sunt sigur ca Radoi sau Lacatus sunt rari dar in fotbalul romanesc daca apare unu cu 50% din ambitia lor atunci e perfect - poate asta o sa fie Tanase
De andrei.33 pe 06.04.2015 la 00:20
Articolul dumitale chiar suna a compunere de gimnaziu. La fel de fortata si neconvingatoare.
De hefaiston pe 05.04.2015 la 22:36
Faza de la meciul cu Gaz Metan, de-abia incheiat, cand acest mare luptator se da lovit, dupa care face un sprint in gramada de jucatori, e cea mai clara pentru cat merita Tanase sa fie capitan al Stelei...Andrei, imi pare rau, dar asta e un articol ratat...
De leoc980 pe 05.04.2015 la 20:41
Asadar, ca un rezumat: Tanase a iesit la baut cu echipa si a mai dat niste goluri dupa. Daca asta il face capitan si urmas al lui Lacatus si Radoi, imi pare rau, Andrei, dar credeam ca esti om serios! Ce vad eu mai sus seamana ca un articol platit pentru a-l vinde pe Dodel mai repede. PS: Cum il tin eu minte pe Dodel: asteptam la bariera de la Selari. Apare o masina, paznicul se ploconeste, bariera se ridica. Curios sa vad cine e tupeistul care merge cu masina efectiv in(adica in interiorul) centrul vechi, pe cine crezi ca vad la volan!?
De ex_pitesteanul pe 05.04.2015 la 18:51
ce daca lui cristi tanase i se spune dodel? si lui Ricardo Izecson dos Santos Leite i se spune kaka :P pacat, la ce calitati de fotbalist are, ar fi trebuit sa aiba o cariera mult mai buna. nu stiu ce l-a tras in jos. probabil nu prea l-a dus capul in momentele importante, poate i-e greu sa se adapteze la alt mediu si cred ca si i-a lipsit si ceva noroc. altefel, un baiat extraordinar. ma bucur ca scrieti si de bine de el.
De hefaiston pe 05.04.2015 la 16:17
Pentru mine, a-l asocia pe indolentul asta cu Radoi sau Lacatus, e o mare greseala...va pricepeti la fotbal, d-le Vochin, dar Tanase nu are nici stofa, nici valoare de capitan al Stelei...sa fim seriosi, a cam pacalit fotbalul pana acum...daca avea valoare, ar fi plecat demult la o echipa cat-de-cat serioasa...
De planetfun pe 05.04.2015 la 16:17
mai mult decat oricand mi-a placut cand tanase a raspuns dupa meciul romaniei de la ploiesti ,cand a fost injurat desi nu era cel mai slab de pe teren ,cu un resemnat "sunt obisnuit" . apoi a dat acel gol petrolului . sper ca asta sa fie resemnarea lui pe mai departe .
De bebe21 pe 05.04.2015 la 15:07
da..un articol corect...frumos...Tase mai are de tras...dar in ultimul timp parca imi vine mai mult sa ii spun Tase decat Dodel...si nu pentru ca da gol meci de meci sau pentru ca driblingurile lui au devenit halucinante pentru adversari...ci pentru ca pare ca i-a venit mintea la cap, mai serios, mai muncitor..ara partea stanga...baga materiale...si asta castiga RESPECT...lucru esential pentru un capitan de echipa, mai ales unul contestat si care tinea prima pagina a tabloidelor ca Dodel pe vremuri...! ramane de vazut..urmatorii ani ii vor caracteriza intreaga cariera si va ramane in istorie drept Dodel fitilul bombelor sexy ori Tanase capitanul Stelei care a batut castigatoarea UCL la Bucuresti...mingea e la el ...!( no pun intended..:P )...
De marcelvic pe 05.04.2015 la 14:38
Cum ai spus si tu, Dodel n-a aparut peste noapte... A muncit ani pentru "titlul" asta! Doar nu-ti inchipui ca doua-trei saptamani de seriozitate o sa anuleze "munca" de pana acum! Mai are de tras si sincer eu nu cred ca o sa mearga pana la capat.