Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

01.03.2015 | LIGA 1

Dincolo de hainele clovnului

Marius Şumudică nu este numai gura spartă a Ligii 1, ci şi un antrenor care n-a prea dat greş pe nicăieri.


Zici Şumudică şi imediat memoria îţi răspunde cu cele mai ciudate imagini. Ba dîndu-şi pantalonii jos la o conferinţă de presă, ba pupîndu-l cu foc pe Teo Crăciunescu, ba aruncîndu-se pe burtă îmbrăcat de stradă în faţa galeriei rapidiste, ba acuzînd o ziaristă că e pe mînă cu Chirilă. "Sînt un idiot" a fost concluzia lui la finalul meciului de la Giurgiu de duminica trecută şi lumea fotbalului a rîs, dar l-a şi aprobat.

Şumi e un extrovertit de manual. Pe mine m-a făcut să rîd în hohote încă de acum 25 de ani. Eram în Regie, în primăvara lui '90, la un meci al Sportului cu Braşovul, cînd apariţia pe gazon a unui fotbalist cu nume ciudat, uşor de pus în rime tîmpite, a stîrnit acele urale ironice. Arăta cam ca Bicker din Muppets şi alerga şi după mingile ieşite mult în aut. Pînă atunci prinsese cîteva finaluri de meci, iar fanii fideli ai Sportului îl ştiau de la juniori. Îl ştiau aşa cum era: vorbind mult, gesticulînd, luîndu-se în gură cu adversari şi arbitri. În după-amiaza aceea a marcat primul lui gol în Divizia A şi, de bucurie, a făcut turul terenului de parcă ar fi cîştigat Champions League. Colegii lui celebri, Coraş, Manu, Tom Cristea, Mihail Marian, se amuzau şi ei copios, pentru că puştiul marcase golul de 2-0 al unui meci din acela care-ţi lăsa impresia că trebuie să se termine 2-0.

Acum vreo 10 ani eram cu soţia în concediu la Predeal. Am intrat la Orizont să bem o cafea şi ochii mi-au căzut pe o tablă dintr-o sală de şedinţe. Erau însemnările unui antrenor de dinaintea unei şedinţe de pregătire şi mi s-au părut foarte bine structurate. Am crezut că autorul e un consacrat. Am aflat însă că echipa aflată acolo în cantonament e condusă de "nebunul ăla care acum face pe antrenorul", ca să reproduc cuvintele recepţionerului. Aţi ghicit, era Marius Şumudică.

Şumi a intrat în al zecelea an de antrenorat şi, pe sub hainele clovnului, a purtat mereu treningul unui antrenor care n-a prea dat greş. Imaginea e una, palmaresul alta. Dacă nu credeţi verificaţi! Eu am făcut-o şi am constatat că, în Liga 1, a luat Bistriţa de pe locul 16 şi a salvat-o, încheind pe 11. A luat Rapidul de pe 7 şi l-a dus pe 5, Astra de pe 15 şi a urcat-o pînă pe 8, Braşovul de pe 12 şi l-a pus pe 11, iar acum, la ora cînd scriu aceste rînduri, a făcul saltul şi cu Chiajna, preluată anul trecut de pe locul 10 pentru ca azi, după victoria cu Oţelul, să fie deja pe 9. Doar la Vaslui traiectoria a fost descendentă, cu locul 2 la sosire şi 4 la plecare. Excepţia de la regulă.

Exagerîndu-şi comportamentul ludic, Şumi nu doar că a devenit clientul comisiilor şi unul dintre cotizanţii Ligii 1. (Apropo, am să vorbesc cu departamentul marketing de la LPF şi FRF să-i treacă numele pe panoul cu sponsori). Dar el şi-a ecranat calitatea de antrenor în sine. Care, printre altele, aşa cum se ştie, se cunoaşte la pauză şi la schimbări. Adică aşa cum s-a întîmplat la Chiajna în ultimele două etape, cînd Concordia a cîştigat reprizele secunde şi cu Astra (2-1), şi cu Oţelul (3-0) prin golurile marcate de rezervele Welington, Dina şi Purece.

Motiv pentru care zici Şumi şi, acum, îţi scoţi pălăria! Chiar dacă te umflă rîsul pentru că pînă să-l lauzi tu a făcut-o chiar el la finalul meciului de vineri.
tag-uri: sumudica

COMENTARII (18)

De vcun pe 03.03.2015 la 16:17
sunt stelist. bravo lui shumi. e un antrenor bun pt liga noastra. bravo si pt spectacol. haideti sa nu mai fim asa de hateri cu "rivalele" daca se mai pot numi asa in liga insolventilor. dc ar fi pe bune majoritatea echipelor ar trebui sa retrogradeze.
De stefanpolici pe 02.03.2015 la 17:39
Buna seara domnule Vochin Vad ca pastrati tacerea in ceea ce ma priveste. Este optiunea dv. bineinteles, probabil asteptati sa devin o notorietate precum antrenorul Sumudica, care dincolo de bufon este o mediocritate notorie in domeniu, domnule Vochin, asa cum este parerea majorităţii care iubesc fotbalul dar nu au notorietate,după cum vedeti. Cu respect Stefan Polici
De helioglobalus pe 01.03.2015 la 20:32
A fost şi la noi la Farul, în afară de conflicte şi golăneală nu s-a remarcat prin nimic. Eram în B, dar îi avea pe Fatai, Curcă, Cosmin Matei,Măţel, Alibec, Larie, Paşcovici, Barbu, Şchiopu, Lungu, Gerlem, Rusmir, Chico, Păcuraru, Pătraşcu, Cristocea, Gaston Mendy, Tibor Moldovan, başca i-a adus pe Ene şi Bogdan Andone şi a pierdut cu 4-1 la Brăneşti care îl aveau doar pe Nicoară.
De calinescu_ pe 01.03.2015 la 18:33
APROPO DE CLOVN , IAR ATI FACUT CIRC IN STUDIOUL DIGI. TOTI APLAUDACII CIOBANULUI MINUS UNELE LUARI DE POZITII NEPARTINICE A LUI GABI BALINT, AU VAZUT NUMAI STELE ROSII !!!! FCSB-UL CA ASA SE NUMESTE A JUCAT MAI BINE , INSA SA VEZI TALPA LA INTRAREA LUI BRANDAN ,CARE A FOST FAULT DE GALBEN INSA NICIODATA TALPA SI SA SPUI CA TALPA LA GENUNCHI A LUI PAPP NU A FOST NIMIC ESTE O TOTALA LIPSA DE PROFESIONALISM....!!!! VA RUGAM , NU MAI FACETI CIRC ....!!!!
De sorindumitrache pe 01.03.2015 la 16:32
rusine Andrei! Penalty clar pt Steaua la Craiova si tu o scalzi ca la ...stim si de ce! Pt ca esti official FRF si nu vrei sau nu iti permiti sa critici arbitrii asa cum o faceai cand inca nu erai in echipa acesti nou presedinte FRF. Stii ce este ciudat pt mine? Nu ca ce faci tu pt bani ...ok, intelg, desi se cheama PROSTITUTIE PROFESIOALA! Dar, desi vrei sa fi si ziarist si commentator Digi si consilier in FRF...SE CHEAMA CONFLICT DE INTERESE. PENIBIL CA NIMENI NU SE SESIZEAZA.
De vladutz13 pe 01.03.2015 la 14:33
Este noul Hizo, face treaba la echipe de mijlocul clasamentului, dar nu e capabil de mai mult, cu siguranta nu sa aiba cunostintele tactice pt un meci de cupe europeane
De whiteredarad pe 01.03.2015 la 14:24
Dl Vochin face apologia unui fost fotbalist decent,actual antrenor decent,dar cu mod de comportare ,discutabil,cel putin. Sumudica,antrenorul, este un tip guraliv,conflictual,gata mereu sa dea vina pe altii. Dl Vochin are de raspuns la o intrebare : daca pe toti (toate) i-a dus in sus,de ce a fost-mereu- dat afara ?Traim intr-o lume nebuna ? Desigur nu ! E frumos sa te vorbeasca cineva de bine,din nefericire-spre exemplu-Dl Vochin,stand mereu ,la masa ,linga dl Craciunescu,nu a gasit -macar,o data- motivul de a-l contrazice ! Si ar fi destule motive. Unul ar fi ura si lipsa de obiectivitate a lui Craciunescu vizavi de Ovidiu Hategan ( mereu pus la zid-ultima data a afirmat : "despre Hategan,te poti gandi,la orice"- In schimb particiupa "la spalarea imaginii lui Tudor (uita-te dle Vochin,la ultimul meci,al lui Tudor..) si Balaj. Dl Vochin,are ,mai nou,party pris-uri,acum cind este "persoana federala" spune doar ce place unora. Asa este si cu Sumudivca. O,ul astas nu a jucat macar un meci in Cupe Europene,pe cind un Pusztay va avea parte de un astfel de articol? . Aesta,desi la Rapid acum, nu este "trendy" ca Sumudica,care (acum,priceperea, nu) "o are mica" !!!?. Vorba unei galerii,nu a mea !!
De alenb pe 01.03.2015 la 13:51
daca si sumudica e antrenor.. Mai tin minte vorba lui porumboiu dupa ce fusese eliminat din europa, "sumudica? smecherie mica.." Dar totusi pe ce va bazati aprecierile? schimbat echipe, rezultate zero, un mic antrenor spagar ca atatia altii prin fotbalul romanesc
De rozu pe 01.03.2015 la 13:27
respectul meu pentru marius! un adevarat meserias, atat ca jucator cat si ca antrenor. are ceva din stofa lui valentin stanescu...
De ochi_ager pe 01.03.2015 la 12:58
Domnule Vochin, m-ați dat gata. Mai lipsea să-l propuneți pe clown la Națională. Sau poate n-am sesizat ironia? Nu de alta, că eu îmi înfund bine pălăria pe cap când îl văd pe ”antrenorul care n-a prea dat greș pe nicăieri”... ;-)
De irinaspi pe 01.03.2015 la 12:20
Am avut ghinionul ca luni sa ma uit pe Dolce...Invitati Sumudica si Pancu...Sumudica ,,s-a remarcat,,prin afirmatii ca,,nu ma simt bine daca nu provoc itreg stadionul sa ma injure,,...Gazda emisiunii tace si chiar nimeni nu pare ca a auzit.Despre Pancu si bucuria si urarile de bine cu portavocia de pe Ghencia desigur ca nimeni nu a auzit...Se deduce ca numai daca te chiama Goian poti fi judecat pentru declaratii iar bucuria dupa victorii este permisa desigur cu o singura exceptie sa nu ai legatura cu Steaua...Citi demagogi criticau bucuria Stelei de la Ploiesti?...Frf este aceasi afacere,ataca numai ce vrea...
De pancone_1923 pe 01.03.2015 la 12:16
Bun articol!Shumi chiar e un antrenor bun.Odata cu trecerea timpului probabil se va maturiza mai mult in comportament si atunci chiar o sa fie un antrenor de baza al Romaniei.Respect Shumi!
De kingme pe 01.03.2015 la 12:06
Acum se lupta toata lumea sa il scoata si pe Sumudica mare antrenor,cand de fapt nu ofera nimic fotbalului,are niste victorii dar intr-un campionat foarte slab si cu mari probleme financiare si judiciare.Si acum nu ma intereseaza declaratiile lui,poate declara ce vrea,nu asta este problema,eu ma refer la fotbal.Ii place sa oamoare fotbalul pentru a scoate un egal si de fapt nici nu cred ca are vreo tactica anume ci doar doreste sa distruga atacurile adverse.Pentru mine ca spectator nu ma poate atrage asa ceva.Plus ca nu a avut rezultate remarcabile pana acum.
De marcelvic pe 01.03.2015 la 11:51
Cine il judeca strict dupa "clovnareli" greseste. La fel ca si tine care il judeci punanad accentul pe rezultatele pozitive de la niste echipe modeste. Adevarul e undeva la mijloc si chiar daca nu-l situeaza jos pe scara valorilor, nu e nici pe o pozitie onoranta...
De tequilla1 pe 01.03.2015 la 11:36
in anglia cred ca ar fi apreciat, niciodata nu te plictisesti la interviurile lui.
De marius10094 pe 01.03.2015 la 11:27
Am fost la meciul Astra-Chiajna. Sumudica nu a gresit cu nimic acolo. A fost trimis in tribune si a plecat spre vestiare. Dar Tudor nu ia dat voie.. Ca deh..trebuia sa stea neaparat in tribuna.
De valah pe 01.03.2015 la 11:26
a luat rapidul in perioada cand avea bani, cu spadacio, coman, bozovic etc. si nu castigat nimic. a luat astra care are mereu bani si a plecat iute cu suturi in fund. a luat vasluiul care sparsese banca avandu-i pe sanmartean, varela, antal, coman, niculae si a ratat tot, fiind dat afara. IAR DVS IL LAUDATI CA LE-A SALTAT PE BRASOV, RAPID SI CHIAJNA CATE UN LOC IN CLASAMENT ? Incredibil...
De calinescu_ pe 01.03.2015 la 11:13
SUMI E "MESERIE" ....!!!! DE CE LASATI GOLANII DE ARBITRI DE TIP TUDOR SA-L UMILEASCA ???? DAR PE ACESTE PSEUDOCOMISII RAMASE CREDINCIOASE CIOBANULUI ????? ASTA E ROLUL PRESEI SPORTIVE .....!!!!!