Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

15.02.2015 | LIGA 1

Despre noroc şi ştiinţă în cariera lui Reghecampf

Tehnicianul român a ratat al doilea trofeu cu Al Hilal. Cum se împarte vina?

Viaţa e şi o chestiune de şansă. Fotbalul face parte din viaţă. Pe cale de consecinţă, fotbalul e, printre multe altele, şi o chestiune de şansă.

Laurenţiu Reghecampf traversează o zonă cu turbulenţe profesionale. Nu mă refer nicidecum la partea materială, ci pur şi simplu la cariera profesională. Ajuns la clubul cu care alţi români, ca Balaci, Iordănescu sau Olăroiu, au cîştigat trofee după trofee, el a ratat deja două obiective, iar oamenii locului n-au dat niciodată senzaţia că ştiu să aştepte. Şi nici măcar nu-i interesează să facă mari analize. Aşa că nici nu au mai aşteptat şi nici nu au mai analizat, l-au demis pe antrenorul român.

Dacă, prin absurd, ar fi fost tentaţi să o facă, zilele lui Reghe la Riad nu trebuia să fie numărate. În cele două finale pierdute, cea de Champions League şi cea a Cupei Prinţului, destinul i-a jucat feste. În dubla cu australienii de la Sydney, cea care a contat enorm ca impact al antrenorului în viaţa clubului, şansa a jucat un rol extrem. Dacă am enumera doar cele 10 ocazii uriaşe, majoritatea în situaţie de unu la unu cu portarul, ar fi de ajuns. Dacă am adăuga şi arbitrajul abracadabrant al acelui japonez (care, de altfel, şi-a şi "dat demisia" din meserie după finală), am avea tabloul complet al divorţului urît dintre Laurenţiu şi Fortuna.

Finala Cupei Prinţului a venit în completarea destinului nefericit. Înfrîngerea, 1-2, cu Al Ahli, a avut istoria ei, cu momentul de maxim suspans la 0-1, cînd echipa alor noştri a ratat un penalty. Imediat s-a făcut 0-2, iar la finalul meciului, managerul care l-a înscăunat pe Reghecampf şi-a anunţat demisia. Vă mai amintiţi bara lui Bodin din care s-a născut Generaţia de Aur? Sau ratarea lui Terry, la ceea ce trebuia să fie ultimul penalty al lui Chelsea din finala UCL de la Moscova cu Man Utd? În fotbal, şansa are ponderea ei. Iar Reghecampf nu a mai beneficiat la debutul în Arabia Saudită de ceea ce a avut în începuturile lui la Steaua. Din păcate, pentru imaginea exterioară a fotbalului românesc.

Dincolo de astea mai este însă ceva. Cu Ahli, Hilal-lul n-a avut doar penalty, ci a beneficiat şi de o eliminare. A jucat jumătate de oră cu om în plus, timp în care nu doar că nu a întors meciul, dar a şi primit un gol. Digisport.ro, preluînd reacţiile presei din zonă după acest eşec, notează o frază a jurnaliştilor arabi: "Reghecampf e antrenor, dar nu şi manager, fiind potrivit mai degrabă pentru a asigura o bună pregătire fizică echipei, dar nu şi o strategie şi o tactică adecvate pentru a avea succes". Concluzia seamănă pînă la identificare cu ceea ce remarcau şi alţi specialişti din fotbalul românesc în urmă cu ceva timp. Că Reghe este extem de puternic în ceea ce priveşte pregătirea fizică. Mai mult, aş adăuga, că este un excelent creator de grup. Dar, ca punct slab, în jocul echipei nu se vede o preocupare pentru latura strategică. Un adevăr la care am subscris şi eu şi care l-a supărat pe tehnician la acea vreme.

Fotbalul i-a dat şansa să arate pe alte meleaguri fie că noi ne-am înşelat, fie că el a conştientizat ce-i lipseşte şi s-a concentrat pe îmbunătăţirea acelui minus. Iar asta nu mai este doar o chestiune de noroc. Noroc la viitoarea echipă, Reghe!

COMENTARII (31)

De puiu.mordasan pe 22.02.2015 la 15:22
Succesul din Liga 1 cu Steaua l-a ametit,iar arabii i-au dat cu terenul in cap...daca nici acolo nu faci performanta....
De cipi_s pe 19.02.2015 la 16:39
A avut Reghecampf vreo contributie in ajungerea in finala Ch. League? Vad ca familia lui considera cea mai mare realizare ca a jucat aceasta finala. Cate meciuri a fost el pe banca pana la finala?
De bivumu pe 18.02.2015 la 12:14
Un antrenor care sparge ficatu'n fotbalisti, nu are cum sa fie iubit in vestiar de amatorii de ceaiuri descantate. Acolo unde un jucator declara ca antrenorul nu e bun si conducerea percuteaza in favoarea jucatorului talentat si autohton, e fotbal de cartier. N-o fi vrand si ala pizza, burgeri, macaroane si cola ?
De maryan72 pe 17.02.2015 la 12:20
daca tot crezi ca este un antrenor bun de ce nu-l bati la cap pe burleanu sa-l puna la tineret antrenor sa vedem ce-i poate capul si acolo iar daca e ceva sa-l urmeze pe nea puiu la nationala mare.
De stelistul1 pe 16.02.2015 la 16:49
Reghekampf nu e nici pe departe antrenorul care crede el ca e. Sigur, a luat doua campionate cu Steaua, dar cati alti antrenori n-au reusit sa castige titlul cu acesta echipa? In opinia mea este un antrenor hei-rupist si atat. In al doilea an la Steaua, jucatori ca Lato, Chipciu, Adi Popa au pierdut din viteza si abilitati tehnice sub bagheta sa. Asta spune multe despre antrenamentele conduse de catre "marele antrnor". Tot in al doilea an, luciditatea din jocul echipei era asemanatoare cu cea a unei gaini recent decapitate. M-au bucurat plecarile de la Steaua a trei antrenori, Halagian, Zenga si Reghekampf.
De christiano0 pe 15.02.2015 la 19:18
Ce ii oftica pe unii succesul altora. Are succes, are banii, e aratos, a facut din Steaua cea mai puternica echipa din Romania, cei care comenteaza negativ sa aibe grija ca le creste colesterolul si dau in diabet cand se distreaza Reghe pe manele :)
De sorindumitrache pe 15.02.2015 la 18:18
Care echipa alor nostril Andrei, ca nu prea inteleg? Eu sunt stelist si nu il vreau pe Reghe la Steaua si nici pe MM...indivizi pe care ii promovati cu mare generozitate! Ai uitat ca atunci cand a venit la Steaua echipa era facauta deja de Gigi...Reghe, acest mic m u c al campionatului, l-a adus pe Rocha...mare fitbalist.
De calinescu_ pe 15.02.2015 la 16:27
ASTA CU NEUBERT SI CU PRODANCA TREBUIE CERCETATI PENTRU "PUNGULITZE" ......!!!! PROBABIL ARABII LE-AU INTERZIS SA FOLOSEASCA ....!!!!!
De lutelute pe 15.02.2015 la 16:05
un articol pertinent și de bun simț. poate învață ceva și colegii de breaslă, atot-știutorii cărora le pute totul, gen dl. Geambașu și colega Andrieș.
De vladutz13 pe 15.02.2015 la 15:50
Bun la facut grupuri??? De-aia il injurau jucatorii dupa meci? Iar faptul ca face echipe bune dpdv fizic nu e cumva o lauda la adresa preparatorului german?
De sakamoto pe 15.02.2015 la 14:49
O mare greseala a facut Reghenkampf cind a plecat de capul lui la arabi:nu a luat uneltele! Care l-au ajutat enorm in campionatul Mafiot, sa cistige titluri. Acele ajutoare numite:Tudor, Hotzomanu, Coltescu, Dima, Robert Dumitru etc. Fara aceste unelte de mare calitate-MAFIOTA-nu se poate cistiga nimic in fotbalul Mafiot romanesc.Traiasca Nasul Sandu si sluga lui Duru!Multi ani la Jilava!
De samertx pe 15.02.2015 la 14:39
”Dacă, prin absurd, ar fi fost tentaţi să o facă, zilele lui Reghe la Riad nu trebuia să fie numărate. În cele două finale pierdute, cea de Champions League şi cea a Cupei Prinţului, destinul i-a jucat feste. În dubla cu australienii de la Sydney, cea care a contat enorm ca impact al antrenorului în viaţa clubului, şansa a jucat un rol extrem” Nene, printre babaroase șanse mai ai nevoie de: Norocul și-l face omul cu mâna lui! Păi, nu?
De gicapuia pe 15.02.2015 la 14:08
Concluzia e una singura. NU E ANTRENOR. SELECTIONER NICI ATIT.
De alex_1973 pe 15.02.2015 la 13:31
A-ti punctat la obiectiv.La STEAUA a avut norocul de un lot care cei dinanintea lui nu au beneficiat si linistea in care oierul a ajuns la zeghe.In ziua de azi sa vorbesti obiectiv ajungi sa devi persoana non grata,trebuie sa fi subiectiv si pupincurist sa te dai prieten cu celalalt ca sa fie bine.
De xolv pe 15.02.2015 la 13:00
Latura strategica a fotbalului? Ce e aia ? Se pare ca ziaristii, ca prima putere in stat, nu iarta cutezanta nimanui de a le nega adevarul absolut. Si din cauza asta se platesc polite dupa 8 luni. Un fel de "V-am spus eu "!!! De-a dreptul pueril.
De jony1973 pe 15.02.2015 la 12:35
In Liga I diferenta au facut-o "energizantele" preparatorului fizic german si jucatorii impresariati de doamna Reghe
De duta_dd pe 15.02.2015 la 12:29
"Ajuns la clubul cu care alţi români, ca Balaci, Iordănescu sau Olăroiu, au cîştigat trofee după trofee, el a ratat deja două obiective" !!!
De widoqq pe 15.02.2015 la 12:23
Sotul Sotiei este un bun antrenor cand are ca secund valiza lui Becali!
De bobonzy pe 15.02.2015 la 12:23
Aveti perfecta dreptate Domnule ANDREI VOCHIN...eu concluzionez ca nu este antrenor ptr ca pregatirea fizica nu o face el.Eu cred ca nu are nici un merit nici la Steaua,a fost un antrenor prins intr-o conjunctura favorabila de care a beneficiat si el si sotia dansului.
De valah pe 15.02.2015 la 12:11
@ hanmocar dragul meu, nu stiu cine e profesorul de romana la care te referi, dar tu sigur nu stii ce-i aia limba romana corect scrisa gramatical. "VE-TI" ?! nu-i de mirare ca esti fan reghe... @ Andrei ,fotbalul e simplu, dar este complicat de idioti. pregatirea fizica e cheia, strategia ce inseamna in fotbal ? niste trasee antrenate sa treaca prin zonele vulnerabile ale adversarului. cel mult reghecampf poate fi acuzat de lipsa de imaginatie in desenarea schemelor...
De 88gore88 pe 15.02.2015 la 11:56
Va veni in tara si va face presiune pe Costel Galca asteptand sa ii elibereze locul...mahala!
De samertx pe 15.02.2015 la 11:56
”Viaţa e şi o chestiune de şansă. Fotbalul face parte din viaţă. Pe cale de consecinţă, fotbalul e, printre multe altele, şi o chestiune de şansă.” Nimic mai fals, maestre!
De 88gore88 pe 15.02.2015 la 11:54
A gresit cand a decis sa lase Steaua pt banii arabilor! S-a dovedit ca este un antrenor slaban,fomist si visator,ca mai toti din celebra Liga1. Ii doresc o revenire in tara,pe banca unei echipe mediocre din subsolul clasamentului si sa dovedeasca ca are stofa de antrenor.Pana acum s-a dovedit a fi un mascarici.
De tristan pe 15.02.2015 la 11:49
f fain articolul
De catalynn pe 15.02.2015 la 11:45
Inteleg ca de fapt blogul a fost scris in idea "I told you so!" Fara acel paragraf si fara truismele de rigoare de genul "norocul face parte din viata" articolasul e OK, insa de la Andrei Vochin ma asteptam la ceva mai interesant...
De cpt.ahab pe 15.02.2015 la 11:36
Din nefericire, guresul asta se va intoarce in Liga I, ca prea a fost liniste si respect in tur. Ne pregatim iarasi pentru tatisme si balacareala. Ghinionul lui se extinde, se pare, pt ca Dortmund da semne de revenire, iar oferta ferma de la BVB nu se va materializa, conu' Jurgen ramanand pe pozitii!:))))))))))
De bvd_magheru pe 15.02.2015 la 11:31
Ma bucur .Poate sunt sarcastic . Poate sunt ipocrit dar de abia astept sa nu mai apeleze arabii la anttrenorii romani pentru ca simplu nu suport sa citesc toata ziua buna ziua articole cu si despre fotbalul arab . De departe prefer liga asta cu toate problemele ei mai ales vizavi de conducatori .
De fotbalclubsteauabucuresti pe 15.02.2015 la 11:29
Domnule Adrian Vochin, este adevarat ca in momentul cand Becali si Clubul Steaua au dorit sa va angajeze ca analist sportiv, Reghe a fost cel care sa opus? Daca este adevarat, atunci in mod cert nu mai sunteti obiectiv.
De kossu pe 15.02.2015 la 11:23
Nu vă supărați, domnu' Vochin, dar... ECHIPA ALOR NOȘTRI?!? Ajunge să lucreze acolo 2-3 români și, gata, devenim „trup și suflet pentru culori”? Unde naiba ne lăsăm obiectivitatea de jurnalist? Până la urmă Reghecampf a pierdut două trofee și e pe cale să-l piardă și pe al treilea din postura de antrenor căruia i s-au făcut toate poftele, la cel mai bogat club din Arabia Saudită (de fapt, Al Hilal e acolo chiar mai ceva ca Steaua acum la noi). ia mai lăsat și încurcați cu Pintilii, jucător cumpărat doar pentru comisioane. Cred că asta spune destule despre capacitatea sa profesională, cel puțin în zona aia a globului. Nu-l mai tot dați pe după vișin, că-l vedem și noi că omul e cam în curul gol. Va veni în România și va mai câștiga trei titluri din poigne cu Steaua și va uita, încet-încet, că s-a făcut de râs printre cămile.
De ortega pe 15.02.2015 la 11:22
Norocul și-l face omul cu mâna lui ... În cazul de față ... cu nevasta lui . Vârâtă în atâtea paturi de fotbaliști că Șeherezada ar avea nevoie de 10,000 de nopți să le isprăvească pe toate ... Știința vine din buzunarul stăpânului Monte Cristo-Belciug , cu vădită aplicație asupra unor Dime , Tudori , Clonțești ... în fine , US douăzeci și cât îl ține punga ...
De hanmocar pe 15.02.2015 la 11:13
ANDREI DRAGA TE APRECIAM, DAR AI DEVENIT DALMATIAN ! TU SI PROFESORUL DE ROMANA NU VE-TI CALCA NICIODATA PE URMELE LUI REGHETHUSTRA PENTRU SIMPLUL MOTIV CA NU STITI CUM E SA FIE PE " PATRUNJEL " !