Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

26.11.2014 | LIGA 1

Triunghiul de B care te ține în A

Brandan – Bawab – Bălgrădean formează trioul care a dat încredere Craiovei și care a ajutat-o să evadeze din subsolul clasamentului pînă spre zona europeană

De mult nu m-am mai uitat cu atîta plăcere la un joc al Craiovei. Meciul de luni cu Rapidul m-a captat din primul său minut, atunci cînd Ivan a fost la un pas să deschidă scorul, și m-a ținut în fața televizorului pînă la ultima secundă, cînd Bawab a pus cireașa pe tort.

Craiova n-a făcut un meci imens, n-a trecut la pas de o echipă a Rapidului, care are marele merit că încearcă din răsputeri să depășească unul dintre cele mai grele momente din istorie. Craiova m-a impresionat prin simplul fapt că joacă fotbal. Mai bine, mai prost, pe durata celor 90 de minute, dar cu o idee de joc clară, cu o dinamică plăcută ochiului. Craiova reîncepe să devină frumoasă pentru că produce fotbal. Și poate produce fotbal pentru că a avut inspirația să-și achiziționeze o coloană vertebrală care să susțină întreaga echipă.

Punctul principal de sprijin a fost Pablo Brandan. Argentinianul a aterizat în Bănie nu numai cu un mare bagaj tehnic, nu doar cu o valiză plină de experiențe de mare performanță, ci și cu un cufăr imens de suflet. Imediat după fluierul final al primei reprize, camerele tv l-a surpins într-un dialog pasional cu mai tînărul său coleg de compartiment median, Alex Mateiu. Pablo abia marcase, după o superbă acțiune pe care o inițiase, dar o și finalizase, însă grija lui principală era nu aceea de a se făli, ci de a pune în ordine lucrurile pentru partea a doua. De a-și ajuta colegul mai puțin experimentat să devină mai bun. Pe scurt, leadership.

Acum vreo trei săptămîni, sud-americanul izbucnise în plîns cînd reporterul de flash-interviu îi adusese aminte de dubla fractură a lui Nicușor Bancu. Nu, nu era un moment de slăbiciune. Era reacția firească a unui bărbat care n-a venit în Bănie numai să cîștige bani, ci să se implice total. Să pună pasiune. Așa cum a făcut la Urziceni, așa cum a făcut la Steaua, locuri de unde a plecat lăsînd în urmă trofee, dar și regrete.

Alături de un lider natural, de un căpitan, așa cum este Brandan, Craiova a mai primit în dar în această toamnă alte două puncte de sprijin. Un portar sigur, precum Bălgrădean, (dacă nu credeți îl puteți compara cu Brac) și un atacant de clasă, ca Bawab. În jurul celor trei, o echipă care juca binișor, dar nu acumula puncte, a ajuns la 9 meciuri consecutive în campionat fără înfrîngere, a adăugat 23 de puncte la cele numai două obținute înainte de înscăunarea cuplului Cârțu-Săndoi, a urcat în clasament pînă pe locul 7. Dar, mai important decît aceasta, e că a început să joace acel fotbal al sufletului care să te țină în fața televizorului din primul minut și pînă în final.

 

 

COMENTARII (16)

De bazileon pe 30.11.2014 la 10:02
Conteaza si politica, si trecutul, dar cel mai important e ca aceasta echipa joaca fotbal. Cat despre adevarata Stiinta, cea veche, sa nu ne iluzionam: pe cat se putea, era sprijinita de tot activul de partid (comunist) doljan, sau oltenesc senso lato, iar lotul avea destui jucatori "proveniti". Astea au fost vremurile!
De ovidiu_3003 pe 29.11.2014 la 17:11
Craiova este cea mai curata echipa...ea nu a participat la niciun blat pana acum ...
De stefy29 pe 27.11.2014 la 12:06
E jale la Primaria Craiovei. Oare DNA-ul stie de ce?
De ipsilante pe 27.11.2014 la 11:44
De la un profesionist al condeiului si un mare cunoscator al fenomnului fotbal, un articol exclusiv despre fotbal si o echipa, a unui oras, Craiova, vitregit de ceva ani, de aceasta placere. Nu vorbeste despre politica, nu despre patroni, nu despre alte aspecte. Doar despre fotbal. Da! Este extrem de pozitiv faptul ca fotbalul s-a reintors la el acasa. Craiova (si Oltenia), reprezinta intr-un fel, prin izvoarele nesecate de talente si performantele Craiovei Maxima si Campioanei unei mari iubiri, o capitala a fotbalului romanesc. Cei care mai plang dupa mititelu si echipa familiei lui cea care, prin comparatie, a fost o rusine, realizand doar contra-performante (tavalita prin scandaluri si tarata prin procese cu sutele, de stapanul ei), au liber la bocit, la parastase si rugaciuni... Din pacate, in disperarea lor fanatica si lipsa de discernamant, ataca si demoleaza tot ce nu tine de mititelu. Ei nu sint capabili sa inteleaga ca nimeni nu ai opreste sa-si faca ce echipa vor, sa o sustina cat vor si sa castige campionatul, Cupa si CL de cate ori vor... Pe noi, ceilalti fani craioveni, miile care vin la stadionul Oblemenco sa vada FOTBAL CRAIOVEAN, nu ne intereseaza nici opiniile lor, nici fanatismul lor, nici dragostea lor netarmurita pentru mititelu si defuncta echipa a familiei si copilasilor lui. Pe noi ne intereseaza ECHIPA ORASULUI, a NOASTRA, a tuturor suporterilor craioveni si olteni, cea care ne-a facut sa fim mandri de originea noastra de multe decenii incoace. Deci, atentie mititei! Faceti-va echipa tatucului din nou, daca sinteti capabili, bucurati-ve de ea si uitati de existenta noastra... Daca sinteti incapabili, asa cum ati dovedit pana acum, ciocul mic si nu mai criticati realizarile altora. Ignorati-ne! FORZA SATIINTA!
De pelendava pe 27.11.2014 la 07:20
Si toate acestea se intampla datorita lui mititelu.
De stintasuntemnoi pe 26.11.2014 la 20:56
politic-os,ne-politic-os imi plac. forta stiinta,forta craiova. felicit totii oamanii care au participat si participa la acest proiect fie ei politic-osi,fie ei ne-politic-osi. personal nu am fost la ultimul meci,tin pe aceasta cale sa felicit peste 6000 de suporteri care au indurat frigul,fie ei politic-osi,fie ei ne-politic-osi.
De rovidiu pe 26.11.2014 la 17:37
Omul vorbeste aici de fotbal si nu de palmares sau de politica. Are perfecta dreptate ca dupa atatia ani Craiova sau la Craiova se joaca un fotbal destul de bun si se castiga meciuri fara prea mari emotii. In rest ca o fi echipa PSD-ului sau ca FC Universitatea Craiova lui Mititelu era o echipa mai curata si mai cinstita in conducere decat actuala ar trebui sa ne intereseze mai putin. De ceva timp stau in Anglia si am analizat fara sa vreau cazul MK Dons vs Wimbledon iar concluzia ambelor parti acum dupa ani este ca fanii lui Wimbleedon nu au facut totul ca sa-si salveze echipa... asa cum cei de la Glasgow Rangers au finantat si finanteaza in continuare clubul... In Romania se asteapta prea mult de la stat, de la primarie samd. Da, corect poti astepta dar mai intai de toate ofera !!! Acestea fiind spuse sa lasam fitele politice si apartenenta la lucruri mititele si sa ne vedem de fotbal pentru ca noi fanii sau simpatizantii Craiovei nu am facut nimic constructiv ca sa salvam acest (sau acel daca vreti) club...
De darkdark pe 26.11.2014 la 15:41
Rotaru - nasul de cununuie al lui Hrebeciu Junior, principal finantator, implicat in scandalul retrocedarilor ilegale de unde ar fi primit in jur de 100 milioane EUR si beneficiar al multor contracte cu statul roman in domeniul constructiilor. Hrebenciuc - senior membru marcant in PSD prieten la catarama cu Mireca Sandu si Valeriu Zgonea Valeriu Zgonea - unul dintre liderii PSD Dolj alaturi de Olguta Vasilescu Oare de ce s-o fi intors Olguta la 180 grade si aa acceptat pomana lui Mircea Sandu
De fan_stiinta pe 26.11.2014 la 14:55
Stiinta e numai una, iar aia este CS Universitatea Craiova. Restul gargarelor cu echipa PSD si bani bagati de primarie in aceasta echipa sunt aberatii izvorate din strafundul disperarii lui mititelu si ajunse in creierele mai putin dezvoltate ale unora sau altora care vorbesc in necunostiinta de cauza, care vorbesc doar ce se aude pe la televizor sau ce minte mititelu. Acesti trepadusi care o tot dau cu echipa PSD, le dau un singur exemplu: Presedintele Clubului Sportiv Universitatea Craiova este Pavel Badea, membru marcant al PNL in Dolj! Iar pentru ceilalti purtatori de creiere netede, le recomand sa citeasca istoria Clubului Sportiv Universitatea Craiova, sa se documenteze cum se numea acea echipa care a castigat toate trofeele, care a facut istorie in Romania si in Europa si a cui sectie de fotbal era!
De craioveanu91 pe 26.11.2014 la 13:31
forza Stiinta
De brownbear pe 26.11.2014 la 12:56
Sorin Grigorie (Facebook): ''Sunt mandru!! De echipa, de oras, de suporteri, de antrenori, de profesionalismul celor din club, de mine, de tine, de noi! DA! Sunt mandru de NOI! Dupa atatia ani, sunt mandru de STIINTA !'' Mai frumos de atat nu cred ca se poate descrie seara de luni. Restul sunt doar rautati venite din partea unora care au altfel de idoli.
De tonimirea pe 26.11.2014 la 12:49
DleVochin pana la urma Craiova profita de crizafinanciara a celorlalte echipe si de faptul caPrimaria baga banii daca nu direct atunci indirect prin contracte semnate cu baieti destepti. PSD sprijina acest lucru si deocamdata DNA-ul nu a ajuns acolo. Cam asta este succesul Craiovei. In rest niste fotbalistii mediocri pe care nu-i vede nimeni si o presa care de-abia asteapta sa dea unul un gol ca sa faca din el eroul natiunii. Sa vorbim corect avem un fotbal slab cu meciuri aranjate pentru pariuri,undejucatorii trebuie sa joace dupa o partitura sau alta, pe datorie sau cu salarii mici. Din cand in cand mai fac cate o surpriza si unii jucatori isi mai iau salariile pe cateva luni de la vreun pariu cu cota mare. In rest ziaristii si comentatorii vorbesc despre Steaua zi si noapte pentru ca de acolo vin banii de marketing publicitate si salarii.
De pbogdan pe 26.11.2014 la 12:47
Secretul este rosu, PSD
De vladutz13 pe 26.11.2014 la 12:19
Da, ma doare sa spun asta dar echipa asta ar trebui acum sa recupereze palmaresul si sigla si cumva sa faca pace cu suporterii. Echipa lui Mititelu a disparut definitiv.
De ionutz871 pe 26.11.2014 la 12:06
Din pacate, tot ce s-a facut la Craiova este artificial, inclusiv aducerea jucatorilor de genul trio-ului de care vorbiti si va pieri la fel de repede, vezi cazul Petrolului. Pana la a-l lauda era necesar ca acest club sa se cladeasca pe principii solide, sa isi inceapa ascensiunea din liga IV-a, cu un nume propriu, nu incercand sa acapareze istoria adevaratei Universitatea Craiova. Al doilea pas il reprezenta realizarea de investitii pe masura potentei financiare a clubului. Deocamdata un astfel de club nu are istorie, daramite performante care sa poata asigura si continuitatea financiara. Stim cu totii ca in sport, asemenea oricarei alte activitati, investitiile se fac progresiv, pe masura posibilitatii de generare a profitului. Asta daca nu cumva banii iti vin mult prea usor, cum e cazul asa-zisilor patroni ai Craiovei. Asadar, concluzia mea este, domnule Vochin, ca puteti sa va bucurati de jocul acestei echipe surogat nu pentru mult timp de acum incolo.
De blaustein pe 26.11.2014 la 11:42
Pune in schimb: Brandan – Bawab - Baluta si ai dreptate!