Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

12.07.2014 | INTERNATIONAL

Fotbal în 14

Jocul actual nu mai este doar o afacere a titularilor. Cine n-are rezerve bune pleacă din start cu un handicap.

Pe vremuri li se spunea "arma secretă". Deveniseră celebri. Începeau meciul pe banca de rezervă, intrau undeva pe la jumătatea reprizei secunde și, nu de puține ori, decideau soarta meciului cu golurile lor izbăvitoare. La Pitești era Moiceanu, omul pe care Halagian se baza la fel de mult ca pe Iovănescu sau pe Doru Nicolae. La Steaua, "sperietoarea" adversarilor purta numele lui Gabi Balint, și în mandatul lui Ienei, și în cel al lui Iordănescu. Dinamo avea, de asemenea, un astfel de jucător: Ion Moldovan, cel devenit, între timp, "Comisarul", un important tehnician, atît de seniori, cît și de juniori. Pe vremuri… cînd se făceau numai două schimbări.

De mai bine de un deceniu, echipele au dreptul la trei înlocuiri. Firesc, rolul fotbaliștilor intrați pe parcursul meciului a crescut. Gestionarea relației cu ei a devenit mai complicată, dar, dacă e făcută bine, poate aduce benficii importante întregului grup.

Bătrînii noștri o știau cu toții. De aceea, în fotbal circulau două vorbe: "spune-mi ce mijlocași ai ca să-ți spun cine ești" și "zi-mi repede rezervele, ca să văd dacă ai vreo șansă".

La nivel de echipe naționale, situația e și mai complexă. Pe băncile de rezervă ale selecționatelor de oriunde iau loc, în majoritate, titulari. Oameni care etapă de etapă joacă din primul minut în echipele lor, dar care, la lot, trebuie să admită noua postură. Arta de a-i ține în priză, de a-i motiva și de a-i face să mănînce pămîntul cînd e nevoie de ei intră în fișa postului antrenorului modern. Demonstrația am avut-o și la acest Campionat Mondial.

Contra Mexicului, în acel meci cu final apocaliptic, Huntelaar nu a adus doar victoria Olandei, dar a și bătut un record al turneelor finale. Fusese al 25-lea gol marcat la CM din Brazilia de un jucător de rezervă, doborînd astfel limita maximă de 24 astfel de reuşite, din 2006. Și asta e doar ce se vede, ce e palpabil, ce apare pe tabela de marcaj. Jocul pe care-l poate schimba un mijlocaș bun, proaspăt sau un fundaș mai decis intrat pentru a potoli un atacant mai năbădăios care-și făcuse de cap cu titularul e mai greu cuantificabil. Însă efectele sînt, de multe ori, cît se poate de clare.

Mai mult, mișcarea pe care Van Gaal a făcut-o înaintea penaltyurilor cu Costa Rica demonstrează încă o dată cît de important e să te folosești de toate resursele și de toate calitățile celor de pe bancă. Pentru cine nu crede, material probator e dvd-ul de la celelalte penaltyuri, cu Argentina. Între Cillessen și Krul diferențele la lovituri de departajare au fost cît se poate de evidente. Primul n-a prins nimic. Celălalt fusese "arma secretă". Moiceanul lui Halagian.

COMENTARII (12)

De treadstone pe 15.07.2014 la 00:22
Am vazut un campionat frumos in mare parte, cu multe greseli de arbitraj, comentatori varza, un gol magnific James Rodriguez cu Uruguay, doua meciuri socante Spania-Olanda si Brazilia-Germania (4 goluri memorabile in 6 minute!!!), marea surpriza Costa Rica si am mai bifat inca o cupa mondiala fara Romania.Krull in poarta la penalty-urile cu Argentina va ramane un regret mare al olandezilor. Cateodata e bine sa risti si sa stii ca ai facut totul. Germania a avut cel mai bun lot si rezultatul s-a vazut.Puteau alinia doua echipe lejer. Cam atat despre mondial, revenim la oile noastre, nicio ironie.
De joaquin pe 14.07.2014 la 14:50
@ tardelli Auzi măi ăsta de-ți spui ”tardelli” , dacă tăceai , filosof rămâneai ! Ia dă-ți tu cuvântul de pionier , ia jură tu pe roșu că rezervele sunt niște looseri ! Ia privește cum a câștigat Germania Cupa Mondială - centrare o ”rezervă” pe numele ei Schurrle (!) și gol de generic , decisiv și aducător de Cupă Mondială ghici cine ? O altă ...rezervă , pe numele ei Goetze !! Ăăă , ia zi băi ”priceputule” , rezervele sunt looseri , ăă ? Cum spuneam mai sus , ai pierdut ocazia să taci !
De whiteredarad pe 14.07.2014 la 11:23
Andrei,in finala lucrurile s-au complicat,nemtii au avut de infruntat si un arbitru italian,de neinchipuit de favorabil si aservit argentinienilor.Dar,cei 13- 14 nemti au luptat eroic,cel cu fata sparta a fost lovit de atatea ori,la picioare,incat am crezut ca-l vor termina. Rusine mare pentru italianul Rizzoli !¬
De danalucia_i pe 12.07.2014 la 20:16
Tardelli vezi-ti de Argentina ta, take a deep breath pentru meciul de miine daca tot nu vrei sa pricepi ceea ce foarte clar si la obiect ti-a scris Bogdan. Lasa portarii olandezi in pace si spune sincer, cit de mult ti-ai dori sa fii si tu un looser gen rezerva Huntelaar, Schürrle sau altii ca ei?
De ex_pitesteanul pe 12.07.2014 la 20:11
nu l-am vazut jucand, dar am auzit numai vorbe frumoase despre viorel moiceanu :)
De pakal pe 12.07.2014 la 20:04
Doamne, ce truisme, banalitati si platitudini. Dupa un turneu pe care l-ai inclus in top 3 preferinte personale, doar atat poti "scoate pe taraba"? Si nu ma refer doar la randurile astea. Cu ce ramanem cu adevarat dupa mondialul asta? Iti spun eu, cu nimic. Mi-am promis ca nu-mi mai pierd timpul, dar n-am mai rezistat dupa ce am citit articolul asta. Toate bune.
De tardelli pe 12.07.2014 la 19:23
Nu rezervele decid un meci de fotbal.In teorie cel mai bun 11 intra din primul minut si iti rezolva meciul.Daca nu rezolva meciul inseamna ca nu a fost cel mai bun 11 . La olandezi Van Persie a parut sters,obosit si plafonat. In schimb Robben a fost de departe cel mai proaspat jucator ofensiv. Deci teoretic Huntelar ,rezerva,trebuia bagat din primul minut . Rezervele teoretic sunt niste looseri din moment ce nu au avut loc in primul 11 A ridica acum statui rezervelor mi se pare o parodie demna de Chaplin.
De tardelli pe 12.07.2014 la 16:46
Nu rezervele decid un meci de fotbal.In teorie cel mai bun 11 intra din primul minut si iti rezolva meciul.Daca nu rezolva meciul inseamna ca nu a fost cel mai bun 11 . La olandezi Van Persie a parut sters,obosit si plafonat. In schimb Robben a fost de departe cel mai proaspat jucator ofensiv. Deci teoretic Huntelar ,rezerva,trebuia bagat din primul minut . Rezervele teoretic sunt niste looseri din moment ce nu au avut loc in primul 11 A ridica acum statui rezervelor mi se pare o parodie demna de Chaplin.
De b_o_g_d_a_n pe 12.07.2014 la 16:13
@tardelli, Deci a aparat 2 penalty-uri din 4, si nu 2 din 5 cum imi aminteam eu. Si mai bun procentajul sau in acest caz. De patru sau de cinci ori, mai important e ca Krull s-a dus de fiecare data pe minge. Din materialul acesta am aflat ca rezervele de la acest Mondial au inscris 25 de goluri... In fine, tu tragi ce concluzii vrei, nu vreau sa te conving de nimic. Articolul de fata nu vine cu o noutate senzationala, ci doar subliniaza inca odata ca valoarea rezervelor poate fi decisiva. Pentru mine e evident.
De tardelli pe 12.07.2014 la 15:27
Krul a aparat la 4 lovituri poarta Olandei pt ca a cincea lovitura nu s-a executat. Huntelar a marcat golul victoriei cu Mexic din 11 m. Domnul Vochin ne spune in articol teoria rezervelor :) Cu alte cuvinte vai cat de important ca o rezerva a dat gol din 11 m :) incredibila logica.
De b_o_g_d_a_n pe 12.07.2014 la 14:55
@tardelli, Imi permit sa-ti dau o replica. Krull si Cilliensen au avut strategii diferite de aparare a penalty-urilor. Primul a nimerit mereu coltul adversarului (5 din 5!) pentru ca mereu s-a aruncat o fractiune de secunda dupa ce jucatorul lovea mingea. Ideea lui a fost: astept sa vad unde trage si ma arunc, daca nu executa perfect o apar. Cillensen a preferat sa se arunce inainte ca adversarul sa atinga mingea in ideea ca astfel daca are norocul sa fi ghicit coltul are sanse mari sa si apere. Abia la ultimul penalty a decis sa astepte pentru ca argentinienii il tot pacalisera pana atunci, dar a fost insuficient,mingea pe care a atins-o tot a intrat lovind transversala in plasa. Nu garanteaza nimeni ca Krull ar fi aparat din nou doua penalty-uri, dar comparandu-l cu colegul sau sunt motive sa credem ca ar fi avut sanse mai mari. Legat de comparatia Costa Rica-Argentina. Sunt echipe de valori diferite, aici ai dreptate, dar sa nu uitam ca ambele au terminat 0-0 cu Olanda dupa 120 de minute. In plus Costa Rica a eliminat Grecia la penalty-uri transformand toate cele 5!! penalty-uri, demonstrand calitati si forta mentala pentru aceste executii. In plus (stiu, ma repet), pe umerii jucatorilor argentinieni, responsabilitatea inscrierii golurilor din 11m a apasat mult mai greu decat pe costaricani, care deja depasisera cu mult asteptarile de la ei.PS: Inca un articol la obiect si placut de citit al domnului Vochin.
De tardelli pe 12.07.2014 la 12:31
Nu poti compara evolutia lui Krull din meciul cu Costa Rica cu evolutia lui Cilliesen din meciul cu Argentina. Sunt doua meciuri diferite si doua echipe diferite. A compara psihicul si valoarea jucatorilor argentieni cu cei din Costa Rica e o mare greseala. Cine garanteaza si dupa ce logica faptul ca Krull ar fi aparat iar doua lovituri ?!!