Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

21.06.2014 | INTERNATIONAL

Condamnat la locul de muncă

Grecia ne-a întristat, ne plictisește, ne strică Mondialul, dar ne dă de gîndit.

"Gata! S-a terminat 0-0". Acesta a fost, azi-noapte sau mai bine zis spre dimineață, finalul comentariului liveTEXT de pe gsp.ro la capătul unui meci, Japonia – Grecia, de nerecomandat hipotensivilor sau depresivilor. Mai lipsea un oftat prelung care să însoțească ultimul căscat, gesturi servite la pachet de foarte mult timp cu meciurile elenilor.

Pe la două jumate dimineața mă întrebam cu ce-oi fi greșit eu ca la un Mondial atît de frumos, cu o sumedenie de meciuri  superbe, cu o medie ce bate la 3 goluri pe meci, de parcă ar fi o Bundesliga planetară, să fiu nevoit profesional să privesc la una dintre puținele echipe urîte ce-au aterizat în Brazilia. Imediat am realizat că sînt subiectiv. Nervos pentru că ei, insipizii ăștia, ne-au ținut pe noi acasă și, pe deasupra, într-o manieră în care nu ne-au lăsat impresia că am mai avea vreo șansă. Dar în același timp preocupat pentru că tot ei ne vor fi adversari în campania de calificare pentru Euro, care va debuta în toamnă.

Mă rog, nu chiar aceiași, pentru că unii probabil, cazul eliminatului Katsouranis, vor ieși definitiv din scenă. La fel Karagounis și cine-o mai exista încă din marea echipă a lui Otto Rehhagel, care plictisea la fel de mult, dar cîștiga titlul european în Portugalia, bătînd țara gazdă și la sosire, și la plecare.

Și acum, dacă tot îmi dispăruse somnul, am rămas pe canapea încă vreo jumătate de oră în față cu un ceai și două dileme. Ambele legate de viitor. Cel al Greciei și implicit al nostru, precum și cel al fotbalului, care, de asemenea, ne privește.

Elenii vor schimba nu doar cîțiva fotbaliști, ci, mai important, un antrenor. Înțeleg că locul lui Fernando Santos va fi preluat de italianul Ranieri. N-ar fi chiar o veste rea. Don Claudio ne e prieten. El l-a adus pe Mutu la Chelsea, el a lucrat cu Chivu la Inter. Dar, mai important, a stat pe banca Valenciei la marea victorie a Stelei din Cupa UEFA. Carevasăzică ne merge bine cu el. Dincolo de faptul divers și de ironia inclusă, stilul mai relaxat al tehnicianului ne poate fi de folos. Că tare nu ne plac ăștia care iubesc jocul ermetic mai mult decît o putem face noi.

A doua chestiune ține de filosofia generală a fotbalului anului 2014. Acest Mondial ne arată că unii pot face rezultate și jucînd spectaculos. Că nu se mai schematizează doar faza de apărare, ci se lucrează la greu pentru antrenarea jocului în ultimii 25 de metri. Cu "amănuntul" că majoritatea echipelor au în componență și un număr suficient de mare de jucători de clasă. În toate compartimentele, nu numai în atac. Ei, și acum vine întrebarea de baraj cu care am plecat spre culcare. Și ce faci dacă nu-i ai? Riști să faci show și să termini competiția după două meciuri sau strici nopțile microbiștilor, ca Grecia, dar, cu un punctișor, păstrezi șansa marii surprize pentru ultima etapă? Așa cum o făceam noi, oho ce timpuri!, la Europeanul din 2000.

COMENTARII (13)

De jullien_alphonse pe 22.06.2014 la 23:00
- INSPIRAŢI-VĂ din reuşita ANTENEI care a reuşit să bage un escroc interlop din familia machitorului prezidenţial la pârnaie! - Voi, politruci arondaţi federaţiei, televiziuni sportive, ziarişti - SĂ NU MAI AVEŢI ALT SUBIECT decât SCHIMBAREA escrocilor, a incompetenţilor, a RĂULUI DE LA FEDERAŢIE - nu cu alt rău vopsit din Bălkănika, ci cu REPREZENTANŢI AI MERITOCRAŢIEI.
De calinescu_ pe 22.06.2014 la 11:52
LA TZURCA , SMECERIE ,CACEALMALE SUI CIORDEALA DE PUNCTE NU MAI MERGEM ....!!!! MAI BINE LA TEATRU ,PENTRU CA NATIONALA A "PRIVATIZAT-O SATANA SI TOTI DRACII ...."!!!! DIN PACATE ACESTE TACTICI SATANICE VOR INGROPA FOTBALUL ROMANESC ....!!!! SI MARII NOSTRI ZIARISTI CONFUNDA PE SATANA CU MESIA ....!!!!!
De leoc980 pe 21.06.2014 la 18:07
Andrei, judeci corect. Dar din punct de vedere al conducerii nationalei planul pe termen SCURT si MEDIU ar fi asa: 1. Evaluarea jucatorilor selectionabili. Cum spuneai si tu: daca nu avem atacanti de clasa(si aici e simplu de evaluat in situatia Romaniei) ce facem!? 2. Alegerea unui antrenor care sa mai fi avut situatii asemanatoare si sa fi reusit performante. As zice eu Dan Petrescu, Olaroiu, poate Reghe. Piturca nu a facut ceva de genul asta niciodata. Aici discutia e ampla si pe baze economice: nu mai bine il dai afara pe Piturca - cu clauza de reziliere platita, cu tot, dai salariu mare unui Dan Petrescu si recuperezi banii + profitul de la o calificare la CM sau CE? Din pacate, in acest moment, toti cei 3 de mai sus au contracte abia incepute si nu mai pot fi contractati. Ah, si o ultima intrebare: daca in contractul lui Piturca tot e trecut ca nu WC2014 ci CE 2016 e targetul, e cumva si vreo clauza conform careia, daca nici la CE 2016 nu ne calificam, Piturca da toti banii inapoi? Atlfel, e barbugeala curata!
De adra pe 21.06.2014 la 16:29
am vazut si meciul , am citit si comentariul lui vochin...o singura completare...karagounis, la 37 de ani o fi el plictisitor ... dar a stat linistit pe banca de rezerve(la fel ca in primul meci), a intrat cand grecii au ramas in 10...el, mosulica de 37 de ani, dupa o faza cand grecii au incheiat un atac din minutul 80, se retragea spre propriul careu cu un sprint ca la 17 ani... plictisitor...
De jullien_alphonse pe 21.06.2014 la 16:07
"...ne dă de gîndit". Nu va mai obositi gandind, va dam noi SOLUTIA. SCHIMBATI ANTRENORUL NATIONALEI, panaramelor.
De marioa pe 21.06.2014 la 15:01
Si uite asa a schimbat Romania soarta Campionatului Mondial din Brazilia. daca Romania ar fi avut un antrenor care sa isi propuna si calificarea la un turneu final de CM nu doar la europenele din 2016, competitie la care ne putem califica si cu portaruld e la federatie pe banca, nu mai vedeam Grecia la acest turneu final. Si fara plictisitoarea si prafuita echipa a Greciei cu totul alta ar fi fost desfasurarea acestei editii. Nu de alta dar Grecia a fost in mod surprinzator cap de serie. Fara ea, ar fi trecut Olanda cap de serie, s-ar fi schimbat si componenta grupelor valorice si implicit a grupelor de la turneul final. Nu mai exista o grupa cu Spania si Olanda dar nici o grupa cu Italia, Anglia si Uruguay. Astfel aveau sanse maris a mearga mai departe si Spania si Anglia. Cu totul alta era desfasurarea acestui turneu final cu Romania in locul Greciei. Nu ca nu ii plictiseam si noi pe spectatori si telespectatori dar altele ar fi fost grupele.
De cristi87 pe 21.06.2014 la 14:08
Sa multumim lui Dumnezeu ca nu ne-am calificat!Bine, apoi sa-i multumim lui Piturca si "The Dream Team" ca ne dadeau aia cu terenul in cap si dupa ce ca suntem amarati si facuti in toate felurile prin Europa noastra draga, asta ne mai lipsea, sa fim vazuti ca tara cu una dintre cele mai slabe/proaste reprezentative la un mondial de fotbal, care e foarte urmarit in lume! Acasa pot sa se imbete si sa faca tot felul de glumite rasuflate(ma refer la tentativa de fotbal pe care o vedem an dupa an, pusa in practica prin Liga 1) ca nu ii vede nimeni ...
De valiza.epo pe 21.06.2014 la 13:45
Echipa Greciei, care n-a avut nici cea mai mica emotie la baraj - ne arata adevarata valoare a Adunaturii Barbugiului! Trebuie sa fim recunoscatori grecilor pentru ca ne-au ferit de a ne face de rasul planetei!!
De lord_of_the_drinks pe 21.06.2014 la 12:49
Romania cu piscurca pe banca, DACA s-ar fi calificat, probabil ca ar fi fost cea mai urata selectionata din istoria Mondialelor,nu doar a acestuia.
De steaua1986forever pe 21.06.2014 la 12:43
Da, Grecia cred ca este cea mai slaba (sau printre cele mai slabe echipe) de la acest CM. Si echipa asta ne-a facut pe noi KO. Dupa meciul cu Albania un mare filosof ("practicant" ca si cel de la Poarta Alba) ne spunea "daca jucam asa putem sa batem pe oricine". In conditiile in care am jucat NIMIC in acel meci. Probabil ca domnul acela cu breton care a scos apoteotic aceasta celebra fraza nu stie corect limba romana. Probabil a vrut sa spuna "daca jucam asa nu putem bate pe nimeni". Sigur, nu avem "jucatori de mare valoare" asa cum tot el ne explica. Insa ce "jucatori de mare valoare" are sa zicem...Costa Rica? Ei au arie de selectie mai mare? Sunt mai 'dotati' nativ ca romanii? Joaca in campionate mai puternice? Au 'motivatie' si noi nu avem?
De andreiv68 pe 21.06.2014 la 12:32
@b-o-g-d-a-n Total de acord cu tine. As adauga ca a revenit la putere jocul de tranzitie. Echipele care reusesc sa atace rapid imediat dupa castigarea mingii au castigat in fata celor bazate pe posesie prelungita. Asa a batut Real pe Bayern, Atletico pe Barcelona, Olanda pe Spania, etc.ANDREI VOCHIN
De b_o_g_d_a_n pe 21.06.2014 la 12:15
Domnule Vochin, cred ca ar trebui sa observam un lucru inca nediscutat pana acum, dar care pare sa prinda destul de serios contur. Echipele latino si sud-americane au invatat sa se apere foarte bine. Mexic n-a primit nici un gol, desi a jucat doua meciuri, unul cu Brazilia/ Costa Rica a primit un gol si acela dintr-un penalty la o faza fixa dupa doua meciuri cu Uruguay si Italia/ Chile nu i-a lasat aproape nici o sansa Spaniei pe faza defensiva. Daca observati atent, rezultatele neverosimil de mari au fost intre echipele europene: Olanda-Spania 5-1, Germania-Portugalia 4-0, Franta-Elvetia 5-2. In concluzie, cred ca intr-adevar asa cum bine observati europenii impulsionati de exemplu spaniolilor au lucrat foarte mult jocul in zona de finalizare (ultimii 30 de metri), sud-americanii se bazeaza in continuare la acest capitol pe talentul lor nativ plus experienta vedetelor raspandite prin campionatele batranului continent, insa spectacolul acestui Mondial survine si din surpriza bunei organizari defensive de care scriam la inceput. Vedem tot mai des confruntarea liniei de 5! fundasi (o adevarata moda lansata de Olanda) cu jocul de combinatii si solutii ofensive pe ultimul 30 de metri care s-a dezvoltat atat de bine in ultimii ani. PS: Grecia-Japonia e primul meci cand m-am dus la culcare dupa prima repriza (si nu din cauza japonezilor!).
De radu978 pe 21.06.2014 la 10:57
Zice Vochin: "una dintre puținele echipe urîte ce-au aterizat în Brazilia". Va dati seama cum ar fi aratat Romania la Mondial, daca noi n-am miscat in fata grecilor.