Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

18.06.2014 | INTERNATIONAL

Adios, dar şi gracias!

Mondialul şi-a depus din nou ofranda la picioarele Zeului fotbal. După Franţa în 2002 şi Italia în 2010, o altă campioană planetară în exerciţiu îşi dă duhul prematur şi părăseşte competiţia supremă din faza grupelor. Spania îşi încheie lamentabil scurta reprezentaţie fără punct după două meciuri şi cu o căruţă de goluri încasate, mai multe decît primise în ultimele 20 de jocuri la turneele finale europene sau mondiale.

Schimbarea regilor, bucuria nebunilor. Dinastia iberică a căzut, iar toată gloata contestatarilor e liberă să cînte. Aşa cum a făcut-o atunci cînd Zidane nu şi-a mai ridicat capul pleşuv din iarba coreeană, iar Cannavaro a amuţit în concertul aiuritor al vuvuzelelor sud-africane.

Spre deosebire de Franţa şi Italia, Spania a însemnat însă mai mult decît o campioană mondială de grabă răpusă. În cei 6 ani de domnie, începuţi în Praterul vienez şi terminaţi unde altundeva decît pe Maracana, La Roja nu a adunat doar trofee, ci, mai mult decît atît, a lăsat istoriei fotbalului un trend. A impus o modă la fel de puternică precum WM-ul englezesc, catenaccio-ul italian sau fotbalul total olandez. A inventat un stil şi, cu ajutorul unui comentator, chiar un nume. Tiki-taka s-a născut la Euro 2008 ca să bucure şi ca să cucerească lumea.

Adulată la început, această manieră de a ţine mingea fără a ameninţa neapărat poarta, pe care mi-am permis s-o intitulez cel mai frumos antijoc din lume, a început uşor-uşor să intrige, apoi să plictisescă, pentru a sfîrşi în huiduielile aceleiaşi mulţimi care la început o salutase.
Acesta este destinul oricărui lider. După 6 ani de dictatură, Spania pleacă acasă, acompaniată de acel "adios" ironic şi dureros. Eu voi adăuga însă şi un mare "gracias"! Pentru imensul tezaur lăsat fotbalului mondial e oricum prea puţin.

COMENTARII (24)

De merace pe 19.06.2014 la 21:25
Spania serbeaza astfel abdicarea regelui... :D
De b_o_g_d_a_n pe 19.06.2014 la 11:43
Inainte sa scriu si eu cateva randuri pe mysport, am intrat sa citesc acest articol.Chiar daca nu patrunde in detalii tactice si de organizare a jocului, rezuma foarte frumos, in putine cuvinte, istoria intronarii si abdicarii Spaniei pe podiumul turneelor finale din ultimii sase ani. Ca orice stil de joc care conteaza, tiki-taka a starnit si va continua sa o faca sentimente contradictorii. "cel mai frumos antijoc"- excelent, asa e.
De paiazze pe 19.06.2014 la 10:50
Le-o fi placut unora stilul spaniolilor, dar cred ca tiki-taka asta e la fel de plictisitor ca si catenaccio. Eficiente amandoua, trebuie sa fii tampit sa contrazici asta, dar pe mine milioanele de pase de-a lungul si de-a latul terenului ma cam exasperau.
De zurzu_zurzu pe 19.06.2014 la 10:23
Orice echipa moare dupa un ciclu,dupa un ciclu in care neputinta antrenorului nu poate iesi din tipare.Spania nu era aici azi in neputinta asta,daca antrenorul dupa ultimul turneu final al europenelor schimba unii jucatori.Cred ca schimband cateva piese ,improspatand sangele Spania azi urca mai departe in primele 16 echipe si cu sanse reale de a trece de Brazilia.Fiecare antrenor isi arata neputinta de a iesi din tiparul creat,din teama de a nu strica ce a fost bun pana la un moment.Asta s a intamplat si cu Del Bosque.Nu a stiut si nu a simtit ca si mai ales nu a luat in seama exemplele Frantei si Italiei care trebuiau sa l faca sa inteleaga ca si Spanaia va avea acelasi destin,daca nu schimba,nu aduce ceva nou.Timpul nu iarta pe nimeni,iar Del Bosque trebuia mai mult ca oricand sa stie asta.Nu i un incepator,un tinerel lipsit de experienta,dus de valul cuceririlor.El castigatorul de Champions Ligue,de campionat al cluburilo,omul din teren de pe marginea terenului,fotbalistul de odinioara,trebuia sa stie asta ca, umilinta o sa si faca locul in sanul echipei daca nu schimba la timp.nu improspateaza ...
De ex_pitesteanul pe 19.06.2014 la 09:40
campioana mondiala se duce acasa, fotbalul merge mai departe. cu alte echipe mai bune in acest moment si mult mai motivate. cam asa ma gandeam si eu. multumim spaniei pentru fotbalul superb pe care l-a oferit in ultimii 6-8 ani. a adus ceva nou in fotbal, l-a schimbat. spania de la euro 2008 e cea mai frumoasa echipa nationala pe care am vazut-o. apoi spania de la mondialul din 2010 si cea de la euro 2012 desi n-a mai fost asa de spectaculoasa, a fost matura si faptul de a castiga trei turnee finale consecutive nu stiu daca sa mai intamplat si nu se va mai intampla prea curand. ma bucur ca chile merge mai departe, este o echipa foarte frumoasa, cu niste suporeteri superbi. spania era obosita, plictisita, uzata. totusi, imi va lipsi de la acest mondial andres iniesta. un mare fotbalist. pentru mine este la acelasi nivel cu zidane.
De reg1nleif pe 19.06.2014 la 09:09
Scriu acest comentariu din perspectiva unei persoane care a indragit echipa Spaniei de foarte mult timp, cu mult inainte de succesele ultimilor ani, pentru simplu motiv ca juca un fotbal deschis, frumos, spectaculos, fiind intotdeauna preocupata in primul rand sa creeze, sa atace, sa domine si mai putin sa "strice" jocul adversarului. Am preferat mereu aceasta abordare fata de celelalte variante reactive, bazate pe aparare, ruperea jocului si pedepsirea adversarului pe contre rapide. Pana in 2008 acest stil s-a dovedit a fi de cele mai multe ori falimentar, dar spre sfarsitul deceniului trecut miracolul s-a intamplat iar fotbalul a inceput sa-i recompenseze pe cei care doreau sa il joace cu adevarat, si acest lucru a durat poate mai mult decat ma asteptam. In final a venit si acest turneu final, care ne-a prezentat o echipa a Spaniei apatica, lipsita de viziune in joc si mai ales la finalizare, iar deznodamantul este unul firesc, campioana mondiala pleaca acasa. Diminueaza aceasta contra performanta ceva din valoarea acestei generatii? Nu; dar cei de acolo trebuie sa constientizeze nevoia de schimbare si de jucatori noi, intrucat in formula prezenta nu cred ca se mai poate ajunge la rezultate mari. In concluzie titlul si articolul este unul foarte reusit, intrucat nu poti in cateva randuri sa analizezi motivele nereusitei unei echipe care aproape de un deceniu a incantat si dominat fotbalul, ci mai degraba asa cum face autorul articolului, sa constati sfarsitul unei ere si sa saluti reusitele mari ale acestei echipe.
De cosze pe 19.06.2014 la 08:43
Daca meciul Spania - Chile ar fi fost in liga 1, ar fi fost sigur suspect de "blat", asa echipa demotivate ca Spania cu un antrenor atat de blazat, lipsit de reactive, de "nerv" ca sa zic asa.....Parca abia asteptau sa plece acasa.....Cred eu ca asta a fost principal problema a Spaniei...
De plischi pe 19.06.2014 la 06:39
gracias ca gracias, dar de ce adios?! in spania se schimba numai regele, nu si coroana. intr-un umil comentariu - e deja cam mult de-atunci - mi-am exprimat parerea ca treaba asta cu na-ti-o - da-mi-o la nesfarsit nu va aduce ceva demn de pastrat in istoria fotbalului. prea depindea de piticii aia de la barca, care incercau poate sa infranga in asa fel fortza adusa de gealatii de prin alte parti. culmea a comis-o bavaria, unde niste vlajgani seriosi erau tentati sa calce pe hazon in varful picioarelor. spania isi va reveni, nu-mi fac eu griji pentru ea, sunt mai interesat sa vad ce zice "tas'u" in cazul giulestenilor mei.
De dac.impielitzat pe 19.06.2014 la 05:08
"Acesta este destinul oricărui lider." Iti dau o zi sa reflectezi si sa reformulezi. Ca esti pe langa subiect Si sa nu-mi raspunzi aici ci sa scrii un articol nou in care sa-ti faci mea culpa...
De stelistul1 pe 19.06.2014 la 03:17
Ma minunez ca exista oameni, in afara spaniei, care au crezut in aceasta echipa pt CM din Brazilia. Sunt 5 jucatori in lot, dintre care trei au fost in teren, care au peste 100 de jocuri internationale si intre 9 si 14 ani petrecuti in echipa spaniei. Poate nu este relevant in cazul lui Ramos sau Xavi Alonso, dar Iker a gresit la trei goluri si a ingropat echipa, iar Xavi a ocupat locul altuia in lot. La Univision unul dintre comentatori e Hristo Stoickov. Este un deliciu. In afara de spaniola de strada, omul convinge prin lipsa de bun simt.
De kdk.19 pe 19.06.2014 la 01:31
De la Vochin ma asteptam la un comentariu infinit mai tehnic si la obiect..Spania a ,,murit'' pt. ca in ambele meciuri a folosit doi mijlocasi defensivi,care au ucis constructia,parca era Malta si venise la CM sa se apere.Apoi nu vii la CM sa joci cu improvizatii gen fundasi laterali improvizati!, am vzt o Spanie rupta la mijloc fara coordonarea lor dintre aparare si atac-o umbra palida a ceea ce a fost pina acum!.Imi pare rau de ei...
De supereduardo10 pe 19.06.2014 la 00:43
daca imi spunea inainte de a incepe , unu ca Spania iese in halul asta de la mondial ii dadeam doua palme si un sut in dos apoi il trimiteam cu pachet la Poarta Alba la nea Gigi ca sigur era 5telist :))
De marshall2005 pe 19.06.2014 la 00:38
Buna dimineata! Cred ca este prima data in istorie cand o campioana mondiala "in exercitiu" are mari sanse sa termine pe ultimul loc la mondiale...are deja 1-7 golaverajul...se "bate" cu Portugalia :)
De andreiv68 pe 19.06.2014 la 00:31
@ftwraku E o optiune, eu raman la parea ca stilurile care in timp au primit asa zise nick-name-uri, precum catenaccio, WM, fotbal total, tiki - taka, acelea vor fi marcat istoria fotbalului Si inca ceva daca nu iti cer prea mult: sunt ANDREI VOCHIN, nu Vochine!
De leoc980 pe 19.06.2014 la 00:30
Recapitulare: faci 2 meciuri proaste, coroborate si cu ce s-a mai intamplat in grupa, pleci acasa! Sunt echipe care cu 1 punct spera pana in minutul 90 din meciul 3. Poate inteleg si aia care o tin pe a lor: UCL nu e ce a fost CCE.
De andrei_33 pe 19.06.2014 la 00:27
Doua lucruri trebuiau musai discutate aici: 1. Starea de oboseala cronica acumulata de majoritatea jucatorilor din lot, care in luna mai inca erau angrenati pe toate fronturile. 2. Motivatia insuficienta care pe de-o parte se poate pune pe seama lui Del Bosque, un tip mai degraba placid, si pe de alta faptului ca toti sunt ticsiti de trofee si la club si la nationala. Nu se vedea foamea de performanta in jocul lor. Sunt suficienti, si multi din ei la final de cariera. Nu vorbim aici de falimentul tiki-taka, cum vrea sa sugereze Vochin, sunt probleme de alta natura in prim-plan, in opinia mea.
De ftwraku pe 19.06.2014 la 00:24
Te apreciez si te respect Vochine,esti un jurnalist bun. Insa nu uita un lucru,Spania parca a pierdut fara drept de apel spre deosebire de Italia in 2010...Spania zici ca a facut noncombat. Spania joaca un meci amical acum la CM...Italia daca marca in ultimul meci cu Slovacia termina pe doi in grupa si se califica.Au fost golurile acelea marcate tarziu,plus o ratare in minutul 94 care trimitea Italia mai departe. Pe Italia asa cum spui si tu o stiam. Glumind putin,Italiei ii este mai greu sa treaca de grupe decat sa castige trofeul;)) Iar chiar daca multi nu vor fi de acord,mie personal nu mi-a placut atat de mult jocul Spaniei din 2010. Germania a jucat cel mai bine si in 2010 dupa parerea mea. Sa nu uitam ca avuse cel mai dificil culoar,batuse Anglia si Argentina. Spania a baut Germania printr-un gol din corner marcat de Puyol in minutul 80,insa nu au jucat extraordinar...Nu a fost o campioana care sa te dea atat de mult pe spate asa cum spui tu. Asa cum a facut Brazilia in 70,94,Franta in 98 samd...Pe alocuri,jocul Spaniei a fost slabut in in 2010...
De andrei_33 pe 19.06.2014 la 00:18
@ uzu_buzu_ Nu e prost articolul, ci doar nu ne spune nimic din ce nu stiam deja chiar si de la mediocrii comentatori de la TVR1. Preferam ceva discutii legate de tactica. Ca o infrangere dupa 3 trofee consecutive reprezinta un final de epoca e o chestiune de logica simpla. La fel si faptul ca in fotbal, ca in viata, urci apoi cobori.
De andreiv68 pe 19.06.2014 la 00:16
Multumesc uzu-buzu_ Asa scriem noi la gsp, cu i din i, nu din a. Dintotdeauna. E o conventie
De andreiv68 pe 19.06.2014 la 00:13
Multumesc @unica_steaua@. Imi pare rau ca te-am dezamagit andrei_33. ANDREI VOCHIN
De uzu_buzu_ pe 19.06.2014 la 00:12
de ce zice andrei_33 ca e prost articolul ? e chiar bun. asta este adevarul. adios si gracias. da' se scrie "cinte" sau "cânte" ?
De maoru pe 19.06.2014 la 00:11
Frumos. Felicitari pentru articol.
De unica_steaua pe 19.06.2014 la 00:10
foarte bun articol! felicitari..
De andrei_33 pe 19.06.2014 la 00:08
Articol scris pe genunchi in timpul meciului, fara orizont si plin de platitudini.