Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

04.05.2014 | ECHIPA NATIONALA

Două palme într-o frază

Adrian Mutu a fost nepoliticos față de doi dintre marii noștri antrenori, Boloni și Ienei, dovedind și lipsa spiritului analitic atunci cînd a vorbit despre un eventual viitor selecționer.

De la tribuna Parlamentului, Regele Mihai rostea în urmă cu cîțiva ani o propoziție care ar trebui să ne dea de gîndit. "Cine nu-și respectă trecutul nu poate avea un viitor", spunea fostul suveran, dar cu siguranță alocuțiunea nu a ajuns la urechile lui Adrian Mutu. Nici la propriu, nici la figurat, de vreme ce, ne amintim cu toții, la 18 ani “Briliantul” îl sfida chiar pe marele Dobrin, antrenorul ce-l cultivase, susținuse și promovase, refuzînd să iasă la schimbare atunci cînd “Gîscanul” i-o ceruse.

Deunăzi, cînd a spus că o eventuală numire a lui Bölöni (61 de ani) la echipa națională ar fi o “reîntoarcere în timp”, gînd în urma căruia “mai avem un pic și îl chemăm și pe nea Imi”, el și-a reafirmat lipsa de delicatețe și de considerație pentru doi oameni care au marcat istoria fotbalului românesc. Conform logicii exprimate, probabil că nici Mircea Lucescu n-ar merita un asemenea post, de vreme ce e mai bătrîn ca Loți cu 8 ani.

În fapt, analiza lui Mutu nu e fondată pe date concrete, pe analize solide, ci pe propriul simț de conservare. El nu poate uita, probabil, că în mandatul său de la începutul anilor 2000, Boloni nu i-a permis starului să iasă în decor, ci i-a tăiat-o scurt de fiecare dată cînd a încercat să-l calce pe bătături. Atitudine fermă, pe care jucătorul pare să n-o fi digerat nici acum, cînd s-ar presupune că ar fi ajuns la anii deplinei maturități.

Lăsîndu-l pe Mutu cu umorile sale, analiza ar trebui continuată, pentru că ea deschide o discuție despre profilul unui selecționer de oriunde în anul de grație 2014. Referindu-ne strict la vîrstă, simpla contabilizare a datelor de naștere ale selecționerilor echipelor calificate la Mondialul de peste o lună arată că media de vîrstă a celor ce vor lua loc pe băncile celor 32 de echipe calificate este de 64,3 ani. Nici unul dintre tehnicieni nu e mai mic de 40 de ani, precum doi dintre cei mai promițători antrenori români ai momentului, Reghecampf sau Contra, nume invocate de Mutu. Unul singur, croatul Nico Kovacs e sub 45 de ani, iar numai 8 sînt sub 50 de ani. Veteranul rămîne Fabio Capello, cel ce va conduce Rusia la 68 de ani. 

Specialiștii în domeniu susțin aceste cifre. Vorbind despre două meserii mult diferite, ei cred că pentru a lucra la un club e de preferat să-i dai credit unuia tînăr, cu multă poftă de muncă, cu multă energie, dar cu puțină experiență. El va activa acolo unde ai 30 de etape pentru a putea repara eventualele erori ale tinereții și nu numai cîteva meciuri de calificare sau de turneu final, în care n-ai voie să faci pași greșiți. În contrapartidă, selecționerii sînt aleși dintre cei mai vîrstnici, tocmai pentru că pierderea naturală de energie e compensată cu o experiență calificată în mulți ani de antrenorat.

Regretatul Luis Aragones a dat startul epocii de mărire spaniole, cîștigînd titlul european din 2008. “Moșul” avea 70 de ani, iar norocul ibericilor a fost că diriguitorii federației de la Madrid nu au considerat numirea o întoarcere în timp. Ci s-au gîndit doar la un tip cu experiență și personalitate, care poate să-l lase pe Raul acasă doar ca să nu strice atmosfera din vestiarul unei viitoare campioane europene și mondiale.

COMENTARII (31)

De soextragpe pe 09.05.2014 la 21:40
Cine e Adrian Mucu? Si ce cauta in acelasi spatiu cu Aragones si regele Mihai?
De dac.impielitzat pe 05.05.2014 la 16:26
esti culmea! de ce-ti racesti gura sa comentezi ce face, ce zice, ce mananca Mutu?... te credeam om serios
De vcun pe 05.05.2014 la 15:17
mutu nu ne-a surprins toata cariera cu vreo performanta si nu cred ca ne va surprinde acum cu vreo ceva bun. unul dintre cei mai talentati jucatori romani care nu a castigat nici un trofeu important. problema este ca nu mai vine nici un "hagi" din urma ci doar "muti".
De zurzu_zurzu pe 05.05.2014 la 00:40
Si acum de Mutu.Cum ai vrea ca un jucator de talia lui Mutu daca nu l sustii cu un joc ofensiv sa ti marcheze si sa ti faca jocuri foarte bune la nationala si noi sa ne calificam la turneele finale?In Italia omul a dat peste 100 de goluri.Nu i la indemna oricui.Au fost altii mai nume ca Mutu si nu au dat atatea si erau varfuri autentice.Asta pentru ca nu a avut valoare,sau ca a fost un drogat cum spun unii pe aici,care tot timpul confunda valoarea din teren cu problemele din afara acestuia.Uitati va la Giggs,a trait cu sotia fratelui sau 8 ani si nimeni nu a zis nimic.Terry un alcoolist notoriu.Ferdinand dopat si reabilitat si multi altii care nu mi vin acum in minte.Ei sunt judecati de ce fac pe teren ,nu in afara terenului.Noua prea ne pasa de ce nu trebuie si uitam lucrurile importante.Mutu a fost vioara l si cand el a lipsea nationala nu juca nimic,asa cum nu juca cand lipsea Hagi.Nu l mai blamati,ca sunt convins ca foarte multi ati fi facut ce a facut si el.Banii multi pot schimba multe caractere.Eu nu zic ca nu le a facut,dar si multe chestii s au scris despre el aiurea,fara sa aiba nici o vina.Omului ii place viata,e clar,dar in fond si la urma urmei e viata lui si o traieste cum doreste!
De zurzu_zurzu pe 05.05.2014 la 00:40
Nu tin cu Mutu,dar m am saturat de Iordanescu,Jenei,Boloni,Piturc a,Lucescu..!Sa mai vina si altii la nationala,mai tineri,cu idei noi,cu acel ceva ce pana acum nu l am avut decat asa sporadic si anume atacul,jocul deschis,exprimarea in teren.M am saturat de temporizare,stat cu fundul in poarta,aparare in disperare,mingi aruncate in tribune sa treaca timpul,calificari pe muchie de cutit,multumire de sine ca am iesit din grupe,etc,etc..Generatiile vechi de antrenori asta au facut tot timpul.Ma uit la Lucescu,i a trebuit ani multi sa inteleaga asta.Sa inteleaga ca brazilienii sunt cei mai buni si ca daca vrei performante trebuie sa ai brazilieni,sa ataci sa joci deschis,ofensiv.Dortmund fara nume mari a aratat ca jucand asa ajungi foarte sus.Noi cu Jenei si Iordanescu stateam cu fundul in poarta si ieseam pe contraatac.Cu Boloni si Piturca nu jucam nimic.S a vazut la ultimul meci amical cu Argentina ca daca atacam avem si sperante,altfel...Dumnezeu cu mila!Si au trait traiul si au mancat malaiul toti trei amintiti mai sus.Sa i mai lasam si pe altii sa arate ce pot.Romania nu traieste prin Iordanescu,Jenei,Boloni sau Piturca...!Si au trait traiul,si au mancat malaiul!!
De dlq1 pe 04.05.2014 la 23:54
Brasov-Dinamo=2-0 ???????? STEAUA era deja sacrificata, si s-ar putea sa fie daca prodneubertreghensburg baga rezervele ! HEI ziaristilor fiti consecventi, ori va luati si de acest meci ori nu mai pomeniti de Steaua-Viitorul! MUTU=O (ZERO) !!!!
De dlq1 pe 04.05.2014 la 23:39
mu2=bou de 2 ori . Dar si Andrei a gresit cand l-a intrebat . Mai bine il intreba despre cocaina si diferenta dintre ea si alte droguri , ca era mai aproape de realitate . Cat despre fotbal .... sa ne lase odata in pace acest personaj care da scarita in cel mai important meci al carierei lui si al nationalei (un fotbalist adevarat,rupea!
De cristiannic pe 04.05.2014 la 23:23
Andrei, "Nea Imi" nu a mai avut nici o performanta dupa 1990. In 2000 ar fi trebuit sa joace pentru a cistiga titlul European, cu o echipa cu Mutu, Hagi, Gica Popescu, Ganea, Contra, Chivu etc - m-as risca sa spun un "dream team"! Nu a facut-o. Boloni? Facea trialuri pentru echipa nationala cind ii avea pe Lobont si Chivu titulari la Ajax, Contra la AC Milan, Mutu cel mai bun marcator strain in Italia. Generatia lor ar fi putut mai mult si daca ar fi avut selectioneri mai cu har. Piturca a reusit sa se califice cu ei la 3 turnee finale, unul de juniori si doua de seniori. Esti un om care pune baza pe statistici, citeste cifrele si vezi daca intr-adevar antrenorii respectivi au stiut sa maximizeze resursele sau le-au risipit.
De whiteredarad pe 04.05.2014 la 22:49
Chiar asa,de Brasov- Dinamo,nimic ?. Lasa-l pe Mutu el a fost,ca si Jenei,ca si Boloni. Cinste lor,dar...au fost. Acum ?.Dar,dle Andrei momentul,viata,...e pe bani (de la...FRF) !!!???
De steaua1986forever pe 04.05.2014 la 20:55
Andrei, lasa-l pe Mutu. Stim foarte bine cine e si ce poate. Nu ne mira nimic. Pe mine in schimb ma mira foarte tare ca nu ai scris nimic despre Brasov-Dinamo. Sau acolo e caz de "tolontan" ? Parerea mea este ca mass-media este suspect de ingaduitoare cu meciul de aseara..oare de ce? Nu cumva.....? Sa facem un exercitiu de imaginatie: sa fi fost aseara Steaua in loc de dinamo....ce era azi? Isterie nationala....
De lutelute pe 04.05.2014 la 19:25
andrei, mai bine te abțineai cu articolul ăsta. am văzut faza în direct, într-adevăr, întrebat la obiect, mutu a fost oarecum neelegant la adresa lui boloni (fugit, însă, de la naională, pentru niște bănuți în plus!!!), iar afirmația cu nea imi este scoasă din context. și apropo, șeful tău tot "prieten" e cu hagi?
De johnnyb pe 04.05.2014 la 18:43
Ienei si Boloni raman doi oameni de fotbal care au avut performante imense. Mutu va ramane doar o trista amintire a unei perioade in care a fost promovata non-valoarea. Acest om nu are nimic cu sportul autentic. Va decadea si mai mult atat timp cat va mai sta in fenomen si sper din tot sufletul sa se apuce de "antrenorat". Mai trist e ce se intampla in mass media romaneasca.
De titelb pe 04.05.2014 la 17:42
De cand a ajuns Mutu o somnitate in materie sa i sa ceara parerea referitoare la viitorul selectioner? Cel care a scris articolul respectiv nu a facut decat sa lege numele lui Mutu de cateva randuri fara noima sperand astfel ca va avea succes cu articolul respectiv. In ceea ce priveste Mutu aici sunt nevoit sa-i dau dreptate lui Piturca, desi nu-mi face nici o placere, faptul ca Mutu nu mai reprezinta nimic pentru echipa nationala.
De ftwraku pe 04.05.2014 la 17:39
As adauga la articolul dumneavoastra o declaratie data de domnul Boloni acum 4-5 luni daca nu ma insel.Spunea ca nu ii intelege pe oamenii acestia din lumea fotbalului,in speta pe fotbalisti. Astia care se plang toata ziua,carora le este sila sa faca cu mana 3secunde la suporterii nationalei,vezi deplasarea din Andorra,care sunt tot timpul nervosi,conflictuali,superiori ,insa NICIODATA RECUNOSCATORI. El a reamnint ca fotbalul acesta traieste datorita acestor spectatori,telespectatori.Ca sunt alte categorii sociale care lucreaza poate la fel de mult,pleca de langa familie perioade si mai lungi, insa nu primesc atatea beneficii. Desigur,nu o spunea cu rautate,doar ca nu intelegea lipsa asta de umanitate.Din ce in ce mai multi sunt vedete,sunt prea ocupati,ii vezi pe aeroporturi cu castile in urechi,sfidatori,chiar dezgustati de fanii care ii asteapta ore intregi pentru un simplu acest. V-am vazut comentand la tv. si vreau sa spun ca si mie mi-a ramas in minte imaginea aceea din Andorra. Ce ii costa sa faca cu mana 3 secunde? In schimb,sunt plini de clisee...Generatia lui Giga,pe langa jocul superior,parca parea mai umana,parca simteai si tu ca joci alaturi de ei in teren chiar daca ii priveai de la televizor. Cand ii vad pe Mutu,Marica,sau ce alte vedete mai avem noi acum,nu mai simt nimic,desi tare mult as vrea...Va salut domnule Vochin si va urez mult succes la nationala.
De boxyng pe 04.05.2014 la 16:55
Acest personaj mUTU ar trebui sa apara mai rar pe sticla pentru ca este um personaj negativ . Oamenii nu au ce sa invete de la mutu decat cum sa-ti faci injectii in vene cu asta am spus tot.
De leroiv72 pe 04.05.2014 la 16:48
andrei, amice...sincer si fara pic de ironie: te vad un tip citit si "citit"...nu'ti mai pierde timpul scriind about..who? serios, sa spui despre acest cetatean roman ca a fost nepoliticos fata de cineva e ca si cum ai spune ca al capone a fost un gangster! nu merita deranjul...cum nici eu nu ma deranjam despre subiect daca nu te apreciam pe tine....
De badea_nae pe 04.05.2014 la 15:06
MUTU NU RESPECTE FOTBALUL ,NU MAI RESPECTE PE NIMENI SI DIN PACATE NU MAI ARE CE SA CAUTE PE TEREN ,LA MECIUL CU TIMISOARA A FOST BALAST SI DACA NU POATE DA GOL DECAT DIN PENALTY LA FEL CA NEPOTUL MEU DE 6 ANI SA MEARGA SANATOS IN CONDUCERE SAU IN PRESA UNDE TREBUIE SA DEA DIN GURA ,MUTU NU MAI ESTE BUCURIE PE TEREN INAINTE SI CAND NU AVEA CHEF SE BUCURA ACUM PARCA ESTE ADUS CU ARCANUL.
De whiteredarad pe 04.05.2014 la 14:51
Nu vad sensul articolului dle Voichin. Jenei este un fost antrenor,acum nu mai poate antrena.Cu tot respectul,fata de realizarile sale trecute.Boloni de multisor este un antrenor de duzina fara nici un rezultat.La arabi este mult sub Olaroiu,dar si sub alti romani.Pentru Boloni de multi ani doar banul conteaza,fotbalul e pe locul 2.Nu o mai fi Mutu ce a fost,dar actual este inca in activitate.Isi poate da cu vererea iar a fi sincer nu este o culpa. De canf ati trecut la federatie deveniti prea pudic,prea preocupat de estetica. Fotbalul se joaca mereu la fel.Trebuie sa dai gol,nu sa-l sustii pe ni name Burleanu !
De stfig68 pe 04.05.2014 la 14:13
D-le Vochin, ce puteti sa cereti de la un drogat ?!
De goofy_nuts pe 04.05.2014 la 14:00
D-le Vochin,nu prea ati inteles ce a vrut sa spuna Mutu("Mai urmeaza sa-l chemam pe nea Emi de-acasa") Adi se referea la faptul ca avem antrenori tineri si valorosi carora trebuie sa le acordam incredere.....nici vorba de lipsa de respect Multa Bafta!
De baruch pe 04.05.2014 la 13:48
Domnule Vochin, vedeti ca e unu', burlanu' lui basescu, care crede ca e presedinte la FRF, si care l-a jignit pe Hagi. Asta ca sa ramaneti in gradina dvs.
De decuadi pe 04.05.2014 la 13:12
1. imi b^& p*(@ in regele tau, cu discursul lui cu tot. sa nu uitam ca el nu a fost capitanul care a parasit ultimul corabia, ci a fugit in exil, cu trenul de tablouri si altele. nu ca eu as fi facut altfel, dar nu fac pe moralistul. 2 mutuL e un fel de fecala. il stiu de prin 96, cand se ruga de noi sa-l prezentam la fete. si pt ca nu il stia nimeni, ziceam: uite-l pe adrian ilie..... e de elaborat aici si nu e cazul. Totusi, ca un punct forte pt el, la 10 ani de atunci, cand ne-am intalnit, nu m-a uitat si a salutat frumos, fara figuri, totusi.
De salaaurel pe 04.05.2014 la 12:51
Când rostesti Mutu rostesti cocaina ,mai are rost sa risipesti timp si spațiu?
De mariusadrians pe 04.05.2014 la 12:43
oare Cristiano Ronaldo are aceeasi parere despre Boloni?!... si cu tot respectul Mutu nu ajunge nici la glezna lui Cristiano Ronaldo... sa vorbesti aiurea tu ca un looser care nu te-ai remarcat decat prin aventuri mondene despre niste oameni care au titluri si Cupa Campionilor in palmares, inseamna ca esti un caracter mic...
De dobrinibamus pe 04.05.2014 la 12:38
Subscriu majoritatii ... cine este acest Mutu mai mult decat un tzaran prost si ingamfat rezultatul mediocritatii fotbalului romanesc. Va ramane la grupa "repetentilor" din fotbal prin: droguri, prostie, lipsa de respect, manele, ospatari, chefuri josnice, femei usoare, proasta crestere si cel mai trist pentru el ... o cariera ratata !! Nu il mai bagati in fata ca este cel mai prost exemplu pentru tineri !
De costacurta pe 04.05.2014 la 12:37
Ar trebui bagati mai mult in seama, personalitati ca:Boloni, Jenei, Iordanescu, Lucescu,Mutu nu a facut nimic pentru fotbalul nostru, nu vad de ce ar trebui bagat in seama.
De enjoy.the.silence. pe 04.05.2014 la 12:18
Mutu este un fotbalist ratat si, mai grav, un om ratat. Caracterul mizerabil il impiedica sa aiba minim de respect pt ceilalti, se complace in Gheara anturajului si nu se va schimba niciodata. Nu este nicio surpriza, acesta este Mutu, un copil batran razgaiat, care va bate ospatari, va seduce toate tarfele din Romania si va lua peste picior genul manelisto-cocalar pe toata lumea pana la adanci batraneti.
De flaviuf73 pe 04.05.2014 la 12:17
Doi domni jigniti de cocalarul suprem...nici o noutate, se intampla zilnic in Romania.
De gabush86 pe 04.05.2014 la 12:07
Greseala e la ziaristi ca promoveaza astfel de nulitati ca mutu ! Saracul nu poate mai mult, el e doar :vedeta::boss de boss::number one::fara numar::ilfenomeno::briliantul: :rah....: ca si altii de pe la noi :messi de romania::pujol de romania::etc::::(suntem de tot rasul) Greseala e in contunuare la voi ziaristii, ca le dati apa la moara si ii pupati in fund pe cand ei saracii sunt zero la toate capitolele !
De ovidiu_3003 pe 04.05.2014 la 12:02
Un foarte bun articol ,scris de un jurnalist vizionar ...care isi da seama ca pentru a reusii calificari la C.M. si C.E....Nationala noastra trebuie sa aiba un tehnician cu experienta in jurul la 50 de ani . Daca vrem sa punem un tanar el trebuie cu adevarat sa aiba merite exceptionale ...cum ar fi o semifinala de E.L.sau sa invinga pe terenul lor echipe mari din Europa ...ar conta sa castige si campionatul intern de trei ori la rand ...dar numai in conditii de cinste absoluta ...fara blaturi sau arbitrii cumparati ...
De andy_2008 pe 04.05.2014 la 11:58
Daca ne uitam in gura unui prafuit,asa ne trebuie? Cine e Mutu ,ce a facut pt fotbalul romanesc?