Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

03.10.2013 | LIGA 1

Reghecampf, eşecul succesului

Antrenorul Stelei s-a trezit strivit de două înfrîngeri ruşinoase pentru că nu a ştiut să-şi gestioneze momentele de triumf

"Putem bate pe oricine pe teren propriu". La o zi după eliminarea Legiei şi calificarea în grupele Champions League, Laurenţiu Reghecampf şoca de la pupitrul studioului DigiSport. Omul modest care se întorcea în urmă cu vreo 3 ani din Germania ca antrenor în fotbalul românesc decolase. "Succesul negestionat corect produce daune mai mari decît eşecul", spunea Rinus Michels, creatorul marelui Ajax. Tînărul cursant al Şcolii federale de antrenori a primit DVD-ul cu cartea de căpătîi a antrenoratului modern, "Team-Building". Dacă nu i-ar fi scăpat pasajul, în caz că a citit, probabil că azi, la 24 de ore după bătuta luată de la Chelsea, s-ar fi simţit puţin mai bine. Chiar şi la 0-4.

Lider al noii generaţii de tehnicieni, Reghecampf a adus multe lucruri bune în fotbalul nostru. Cu ajutorul unui preparator fizic excelent, Thomas Neubert, a izbutit să urce o echipă românească la parametrii fizici ai celor de afară. Graţie acestei potenţe, a făcut ravagii în campionatul românesc şi s-a luat la trîntă cu echipele din Europa League. Pe unde a întîlnit un oponent mai firav, a izbutit să-l tăvălească la mijlocul terenului, să-l împingă înspre poartă şi să-l bată. Cu forţa.

A venit momentul în care avea să întîlnească şi adversari aflaţi pe acelaşi palier fizic. Aici a adăugat al doilea său punct forte: Reghecampf e un bun motivator. Ştiinţa de a atrage un grup, de a-l construi şi pe teren, şi la un grătar l-au ajutat să-şi aducă băieţii într-o stare de spirit extrem de productivă în faţa unui Ajax relaxat de victoria din tur sau a unei Chelsea neglijente şi neavizate de ce o să păţească în prima manşă din "optimile" Europa League.

În afară de a fi un bun preparator fizic şi un creator de grup, Reghecampf ar fi avut nevoie şi de alte abilităţi şi resurse pentru a-şi sprijini declaraţia. Din păcate pentru el, momentul succesului şi al calificării în grupele Ligii l-a desprins pe românul Laurenţiu de neamţul Reghecampf. Semn că tema simfonică a Champions League, creată de germanul Handel, nu are nici o legătura cu maneaua românească. "În zilele noastre, declaraţiile sînt uneori mai importante ca antrenamentele", afirma anul trecut chiar cel care i-a dat marţi cu terenul în cap. Mourinho, un maestru al strategiilor prin media, chiar ştie ce spune! Antrenorul Stelei nu vrea însă să înveţe. Îşi pierde timpul certînd ziarişti prin conferinţe de presă, alimentează stări conflictuale care se răsfrîng negativ asupra clubului şi nu înţelege că declaraţiile ultraoptimiste, de genul celor făcute înainte de Schalke sau al celei de după Legia, modifică universul de aşteptare al oamenilor. Pun presiune pe el şi pe propria echipă. Enervează grupul contestatarilor pe care-l armează suplimentar cu venin. Una e să le transmiţi jucătorilor în cabină mesajul de luptă, alta e ce declari public. Dacă ar fi citit doar bibliografia de la cursurile Pro, furnizată de tehnicieni care chiar au antrenat în Liga Campionilor, ar fi aflat că există vreo 6 tipuri de comunicare utilizate de antrenori, toate diferite: în faţa patronului, a jucătorilor, a publicului etc.

Nici din punct de vedere tactic Reghecampf nu arată cine ştie ce abilităţi. Şi la Schalke, şi marţi, cu Chelsea, jucătorii Stelei au alergat mai mult ca adversarul. 3 km la Gelsenkirchen, 6 km pe Arena Naţională. În plus. Au alergat însă mult şi prost. Calitatea alergării vine şi din valoarea jucătorului, indiscutabil!!!, dar şi din măiestria celui de pe bancă. Care trebuie să pregătească (tactic) traseele cele mai scurte şi să conducă jocul cît mai departe de adversarul valoros şi cît mai aproape de cel slab. Cum a făcut Mourinho cînd a dus jocul mereu pe partea lui Schurrle şi Georgievski. Cînd Steaua dă de un adversar la fel de bine pregătit fizic şi de motivat, arta antrenorului ar trebui să se facă simţită. Nu e cazul lui Reghecampf. Sper că doar deocamdată!

COMENTARII (65)

De katabraila pe 11.10.2013 la 18:31
andrei,ai afirma ca tu critici in termeni profesionali, nu jignesti si nici nu ai nimic personal cu Reghe, nu cred ca ai dreptate, si scriu asta pentru ca tu desfiintezi un antrenor pe care tot tu l-ai laudat, daca el nu stie nimic ca antrenor cum de a castigat campionatul si grupa de EL? noroc nu? ce afirmi azi dezminti maine, ramai la analiza meciurilor, daca tot aveai ceva de comentat, corect ar fi fost sa-l critici dupa meciuri cu faze concrete nu generic, si eu pot afirma ca-ti scriu altii reportajele, si ca nu ai niciun merit,.....in incheiere analizeaza ca si pana acum meciurile pentru ca o faci foarte bine si lasa barfa ieftina ca nu te prinde. P.S. Oare ce or zice antrenorii de la ajax si chelsea cand or auzi ca ai spus ca i-a batut un preparator fizic?!?!?!
De steaua1986forever pe 09.10.2013 la 22:17
Felicitari dl.Vochin. Nu mi se pare un "atac" ce ati facut in ultimele articole sau iesiri pe tv (orice stelist normal va va da dreptate), insa nu pot sa remarc doua lucruri (destul de grave in opinia mea): 1. ziarul la care lucrati duce o campanie (cred ca e destul de evidenta si pentru dusmanii echipei Steaua) anti-Steaua destul de urata si mult prea evidenta in ultima vreme. 2. ramaneti singurul jurnalist care stie ce spune din acea redactie de poeti, ramoliti, habarnamisti, basisti si spagari (nu e cazul sa va dau exemplu pentru fiecare "epitet", ii stiti bine si dvs)
De bogdaniulian pe 09.10.2013 la 21:48
domnule vochin, ati castigat admiratia lui "vivi" si altora de felul lui dar ati pierdut un cititor iar emisiunea dvs un fan. pacat
De draqo pe 09.10.2013 la 21:07
Interesant, ipotetic vorbind, daca ar fii fost pe banca stelei Mourinho, avand deja performanta cu Porto si Inter, si cunoscut pentru calitatile sale, si ar fii avut aceleasi rezultate in champions league cu actuala echipa a stelei, ce anume s-ar fii zis? Ti-ai mai fii permis sa iti dai cu parerea asa ? Adica e chiar asa de greu de vazut ca in general Romania este foarte mica ? Defapt este minuscula, Liga 1 este o mocirla ? Sincer, ca jurnalist mi-ar fii si rusine sa scriu despre Liga 1 :) Parerea mea este ca Reghe are dreptul sa faca ce vrea si sa ascunda de public problemele sale personale, sau oricum, nu ii trebuie impus nimic de nimeni! Ex faza de la Vaslui, cand nu a vrut sa discute de arbitraj, nu cred ca jurnalisti ar trebui sa ii sara in cap pentru asta! In definitiv trebuie sa intelegem, ca noi, romanii, nu avem nimic comparabil cu cei din Spania, Anglia, Italia etc.. Asa ca Rezultatele stelei slabe in Champions League, nu sunt defapt o enigma pentru oameni, raspunsul este foarte simplu, nu avem cu ce si nici cu cine! Nu avem pe nimeni care sa investeasca destul, nu avem jucatori romani care sa aiba talentul, forta, inteligenta necesara sa se poata bata cu cei din Champions League! Asa cum nu avem nici comentatori care sa poata comenta un meci de fotbal cu adevarat, si nu cum avem noi, niste comentatori care vorbesc de istorie, meciuri trecute, jucatorul X era beat intr-un bar si asa mai departe si nu avem nici jurnalisti care sa poata vorbii despre fotbal si ce ar trebui vorbit despre fotbal, cum ar fii performante, esecuri, lucrurile concrete si adevarate! NOI avem defapt niste "tate" de la tara, care doar scriu despre scandaluri, despre ce a facut jucatorul X in viata personala ( apropo voua v-ar place sa fiti urmariti, sa scrie lumea ce ati facut etc ?) in definitiv nu sunteti un jurnalist sportiv, doar o persoana caruia ii place CanCanul, si pentru asta ar trebui sa va duceti la PRIMA TV sau pe ACASA, pentru ca multi dintre voi "jurnalistilor" v-ati gresit meseria! O zi buna :)
De forumeer pe 09.10.2013 la 19:22
Opinia mea e ca ti-ai schimbat radical discursul datorita sefilor care ti-au impus sa respecti si sa ajuti campania anti-Steaua dusa de ziarul la care lucrezi. Te compatimesc.
De bulevardul_ghencea pe 09.10.2013 la 16:18
tu scrii dupa cum bate vantul :)))ziarist mizerabil made in Romania .
De codrincatalin pe 09.10.2013 la 14:06
Sunt stelist, insa, consider ca opiniile tale in legatura cu acest fenomen sunt de cele mai multe ori obiective, alegandu-ti si exprimandu-ti gandurile cu mare atentie, reusesti sa devii, dupa parerea mea, unul dintre cei mai respectati si ascultati "comentatori sportivi". Stima si felicitari pentru curajul aratat!
De andu_mh pe 09.10.2013 la 14:04
Reghe si-a demonstrat valoarea in Liga 1 , intr-un campionat cu jucatori de valori apropiate lucru demonstrat de ultimele campionate in care campioana a fost decisa in ultima etapa, el a castigat cu 16 puncte avans.
De andu_mh pe 09.10.2013 la 13:55
Vochine, daca Reghe o sa castige ambele meciuri cu Basel o sa fie un geniu tactic nu? Ce nu pui tu in calcul e valoare individuala a jucatorilor care iti poate da peste cap orice tactica sau strategie. Chiar crezi ca tactica te poate ajuta cand jucatorii adversi sunt de 10 ori mai valorosi ca ai tai?
De georgeiulian pe 09.10.2013 la 13:52
Observ ca parerile sunt impartite pe aici in privinta capacitatilor lui Reghecampf... Nu cred ca asta este esential, desi marturisesc ca si pe mine m-a dezamagit de cateva ori antrenorul Stelei prin schimbari ciudate, anumite titularizari nefericite si asa mai departe... Este absolut clar ca nu este antrenorul perfect, este evident ca nu are cea mai eleganta abordare a conferintelor de presa, dar sa incercam sa nu fim romani pana la capat... Sa ne amintim ca a reusit sa construiasca singura echipa de care nu ne-a fost rusine in Europa in ultimii ani... Anul trecut Steaua a practicat un fotbal pe care eu nu l-am mai vazut la o echipa romaneasca, pentru ca sunt nascut in 87... In alta ordine de idei, am fost dezamagit mult mai tare de articolul si pozitia dvs. decat de meciurile cu Schalke si Chelsea... Un ziarist cu asemenea experienta ar trebui sa-si construiasca articolele pe baza unor principii, pe care, din pacate, nu le aveti. Din acest moment o sa renunt sa mai citesc presa sportiva, nu de alta dar m-am saturat de mediocritate... Cat despre Reghecampf, maziliti-l si pe el, goniti-l in vest, se pare ca nu ne convine tocmai faptul ca ne-a aratat ca se poate... Sa plece dom'le, noua ne place asa, in jegul obscuritatii...
De andu_mh pe 09.10.2013 la 13:52
Comentati de Reghe, dar daca nu era el de cine comentai mai Vochine? De Stoichita sau Ronny Levy?
De pirvulescu.andreicristian pe 09.10.2013 la 13:40
Domnule Vochin probabil nu stati sa cititi comentariile noastre dar totusi va felicit pentru prima data k ati luat taurul de coarne. Eu spun ca Reghe este un antrenor mediocru de la meciul cu Tibilisi. In acest sens am tot postat. La Steaua totul este dubios, inclusiv pregatirea fizica. Nu mai stiu care echipa de prin Cipru facea performanta in CL si era considerata surpriza, Fc Porto cu Mou. la fel. Fotbalul este iubit datorita faptului ca mingea este rotunda si orice se poate intampla in 90 min. Cea ce MM, Becali si Reghe si poate toti cei din fotbal nu inteleg: totul este vorba de selectie. Transferuri: Thuram era in primul rand un intelectual si asta l-a facut un fundas super bun. A fi un mingicar ca Ronaldinho nu inseamna ca esti si un fotbalist bun, exemplu Aliuta, Tanase, Cristea, etc. Ci sa stii sa citesti jocul sa te asezi in teren. Degeaba alergi ca un iepure daca alergi prost. Pregatirea fizica: Steaua pica in repriza a 2 pe la mijloc. Un sportiv trebuie sa fie capabil sa alerge 120 min constant. Apoi educatia sportiva: cum iti dozezi efortul astfel incat sa nu ramai fara baterie dupa 60 min. MM, ar trebui sa gaseasca tinere sperante ale fotbalului romanesc sa le faca contract de 1000E pe luna sa ii imprumute pe la CS Buftea, Juventus Bucuresti, CS Otopeni si sa le urmareasca evolutia in timp pentru a fi solutii, sa le angajeze mentor care sa se ocupe de ei personal atat fizic cat si tactic cat si in viata privata. De multe ori am auzit despre Steaua ca nu se preocupa de jucatori. Pai asta este treaba lui MM ca jucatori sa aibe toate conditiile sa se axeze doar pe sport. Marketing. Steaua n-are asa ceva. Intr-adevar Steaua umple stadionul pentru ca suporteri vin sa vada Chelsea. Adevarati suporteri ai Stelei sunt amarata aia de galerie de 5000 de oameni. Iar Steaua traieste doar din ratingul pe care si l-a facut pe vremea lui nea Lacatus(86)si Olaroiu. Reghe: Foloseste o formula 4-2-3-1 care are 2 scopuri sa tina mingea si sa se apere dar steaua pe faza de atac este mai degraba un 2-2-5-1. Este normal ca Lato si Georgi sa nu fie capabil sa acopere apararea daca ei sunt langa careul advers. Eu daca eram antrenor le dadea de la 10 in sus pe contraatac. Tot zbier pe aici ca disperatul k nu e bun Pintili, Bourceanu si Filip iata de ce: Cand joci atat de ofensiv intotdeauna trebuie sa ti mingea si sa nu o pierzi decat daca sutezi la poarta sau dai gol. Cei 3 joaca urca cel mult la mijlocul terenului, iar cei trei centrali (Bourceanu, Pintili si sa zicem Iancu)trebuie sa intre in combinati si sa puna presiune pe echipa adversa pana o baga in careu. Un fotbalist bun trece de un jucator, un fotbalist foarte bun trece de 2 si paseaza. Bineinteles plasamentul slab pe care il au atat in faza de atac cat si aparare. Nu poti juca ca Barcelona daca n-ai mijlocasi la inchidere capabili sa puna presiune . Nu atacul este problema Stelei ci urcarile idioare ale lui Lato si georgi si incapacitatea lui Bourceanu si Pintili sau Filip sa puna presiune pe adversari
De valah pe 09.10.2013 la 12:14
dl vochin ,in martie:" Laurenţiu a dovedit că stăpîneşte nu doar latura fizică a pregătirii unei echipe, ci şi pe cea a strategiei. " dl vochin in septembrie:"Reghe nu gaseste solutiile tactice. Are lacune mari." asta e, dl vochin este inca o dezamagire in presa asta superficiala..
De maximuspqr pe 09.10.2013 la 12:05
Sper ca motivul criticilor tale este dorinta de a vedea mai mult la un antrenor tinar si cu potential. In mare parte ai dreptate dar despre lipsa abilitatile tactice cred ca exagerezi. Dupa cum spui tu, antrenorul Stelei este bun motivator, in rest bate vintul. Nu stie sa vorbeasca, crede ca este unic, raspunde aiurea, se poarta mirlaneste de multe ori, prea se simte el dator sa raspunda tuturor, etc. Acum pun si eu o intrebare in stilul tau:despre care alt antrenor ai mai spus ca nu are nici o treaba cu tactica? Voit sau nu, il faci praf, ca om si ca antrenor! Laudele despre care ai pomenit la sport.ro :)), vai da ce suflet bun ai draga, esti simpatica si inteligenta (compliment pentru o doamna la 1.55m si 78kg)
De pakal pe 09.10.2013 la 01:52
Ce se-ntampla? S-a spart busola? Nu mai arata Nordul? Lumina nu mai vine de la D-zeu? B-l-a-s-f-e-m-i-e. Sunt curios care e motivul acestei schimbari radicale de pozitie. Probabil ca, in timp, o sa ne dam seama. Oricum, mi-e greu sa cred ca, asa deodata, ti-ai depasit propriile umori, slabiciuni si conditionari. Auzi tu, Reghe ii ceruse puscariasului sa te ia ca asistent la echipa ... asa cum intuiam, relatia dintre voi era apropiata, din moment ce omul avea incredere in tine si era in stare sa-si puna obrazul la stapan ... ce-ai facut acum, i-ai bagat cutitu'in spate? Si tu, Brutus?
De raduraduradu pe 08.10.2013 la 22:01
Andrei, esti ziaristul pe care il apreciez cel mai mult in Romania. Dar cu parerea despre Reghe ai cam dat-o in bara!Si cum nu exista nicio explicatie logica pentru cele spuse, nu pot decat sa le pun pe seama faptului ca angajatorul tau ti-a cerut sa ai o asemenea opinie. A propos, in Gazeta am citit ca Varela a fost transferat pentru ca sotia lui Reghe sa castige ceva comision. CINE? ..... Parca era vorba ca nu mai faceti nicio referire la Madam Prodan, de niciun fel. Si uite ca in articolul din gazeta referitor la comentariul tau despre Reghe se pomeneste de ea. Deci, gata embargoul? Te-am urmarit pe Digisport in seara asta - 08.10.2013, ai incercat sa o carpesti, dar ce ai spus tu se contrazice cu ce a scris Gazeta ca ai spus la Radio GSP. Ori angajatorul tau te saboteaza, deformandu-ti spusele, ori TU, Andrei, nu mai ai coloana vertebrala. Dar eu sunt convins ca ai. Acum: ai dreptate, Steaua e pe o panta clar descendenta chiar daca e lider, pentru ca e intr-un campionat extrem de slab. Si in Liga tot de aia nu face fata, ca aluneca usor pe tobogan. In privinta faptului ca Steaua ar fi ajutata de arbitri, da, au fost cele 3 meciuri, cu Ceahlaul, Vaslui si inca unul, sincer nu mai stiu care. Le-ai dat si tu exemplu, dar te-ai gandit un pic pana ti le-ai amintit. Dar nimeni nu aminteste faze din meciuri ale Stelei din Liga 1 in care Steaua a fost clar dezavantajata, pentru ca Steaua s-a descurcat oricum in meciurile alea si greselile n-au prea contat, nu le-a retinut nimeni. Dar cand se greseste in favoarea Stelei toti striga. Andrei, nu iti sta in obicei sa intri in astfel de dispute pentru ca nu esti un ziarist de scandal, de tabloid. Dar daca ar fi afirmat lucrurile astea un gspist obscur nu s-ar fi facut tirajul care s-a facut dupa ce a spus ce a spus ANDREI VOCHIN. Andrei, esti prea mare ca sa te cobori la asa ceva. Ramai analistul fin, obiectiv si profesionist care ai fost si pana cum, ca asta te-a propulsat in topul ziaristilor sportivi din Romania, si nu intrigile si scandalurile la care din pacate Reghe si MM reactioneaza dupa parerea mea total neadecvat.
De steaua_mi_vida pe 08.10.2013 la 21:55
Banii schimba tot...din pacate si pe tine.
De ockiu pe 08.10.2013 la 19:47
ramaneti acelasi mereu. tot respectul domnule Vochin.
De aatreyu pe 07.10.2013 la 00:37
Imi pare rau ca unul dintre putinii ziaristi pe care ii apreciez din media noastra se coboara la nivelul celorlalti care nu inseamna nimic pentru jurnalismul sportiv ci doar can can. ura, critica si dejectii... Nu inteleg de ce atata tevatura pentru o refulare venita din frustrarea lui Reghecampf???? Pana la urma vorbim de un FOTBALIST, un sportiv. Eu cred ca numeri pe degete sportivii care sunt fini psihologi, care stiu sa lege 2 vorbe in afara cliseelor pe care le repeta inainte de meci stiind ca vor da interviu, care stiu sa-si stapaneasca emotiile. Nu-i mai judecati atat, uitati-va la Lucescu. Un antrenor peste medie, poate cel mai bun antrenor roman dupa Kovacs. Cu ce se diferentiaza el de Reghecampf cand acuza arbitraje si debiteaza prostii la toate infrangerile??? Piturca e barbugiu, Dobrin Dumnezeu sa-l ierte statea numai cu tuica n nas, si multe, enorm de multe alte exemple. Asa ca sa judecam tactica gresita, schimbari, stil de joc, orice altceva dar nu niste declaratii la cald. Si apoi imi cer scuze dar la intrebarile stupide si idioate ale reporterilor de la conferinta de presa cum se poate sa te stapanesti cand nu esti cea mai calma persoana din lume. Deci lasa-ti- ne cu declaratiile lui Reghe si cu toti cretinii si cretinele care pun intrebari de 2 lei si judecati-l numai din punct de vedere sportiv.
De criticul pe 06.10.2013 la 15:57
Este normal ca Reghe să nu aibă simţul măsurii în abordarea meciurilor din L.C.când în campionat cu echipa pe care o antrenează câştigă meciurile cum le câştigă,întâlnind fie adversari slabi,de 2 bani,fie fiind ajutată echipa sa copios de arbitrii(ultima ispravă,meciul de aseară al Stelei de la Vaslui cu arbitrul Colţescu în rol de cel mai bun jucător al oaspeţilor).Cât priveşte,,nivelul''Stelei,rap ortat la echipele din această grupă,Dumnezeu cu mila!,vorba aia!Reghe a confundat rău de tot borcanele,pentru el se pare că echipe precum Săgeata Năvodari,Poli Timişoara,Vaslui,etc.,etc.,po t fi comparate cât de cât cu echipe precum Chelsea Londra, Schalke 04 Gelsenkirchen,F.C.Basel 1893,etc.etc.!Cât priveşte cât este el de,,neamţ'',el este ZERO sub acest aspect,întrucât doar un antrenor german din Germania te poate învăţa jocul germanilor cu adevărat,dacă s-ar putea adapta aşa ceva la o echipă românească,cât de cât,nu un german născut în România,care a jucat prin 2.Bundesliga şi care crede,după umilele sale cunoştinţe tehnico-tactice în materie de fotbal,c-ar putea antrena vreodată Bayern Munchen sau Borussia Dortmund(poate doar la nivel de amatori, echipele celor două cluburi). :) A,,prins''el ceva fotbal german cât timp a jucat el pe acolo,dar nu suficient pentru a le da el lecţii germanilor! :) Cu alte cuvinte, omul nostru a încercat să vândă castraveţi grădinarului! :) Şi n-a reuşit deloc! :)
De plischi pe 06.10.2013 la 07:01
in privinta declaratiilor destinate publicului, impresia mea este ca a fost prost sfatuit. de sub plapuma de-acasa, de pe langa gratiile patronale, sau de pe banca multhulitului meme. despre restul, reghe ar trebui sa afle odata si-odata ca daca ai batut niste cocosei de curte de om sarman, care mananca boabe in autobuz cand vin la antrenament, asta nu inseamna ca ai dreptul sa declari ca nu ai teama de niciun vultur planetar.
De stelistul1 pe 05.10.2013 la 17:44
Incep sa am mari indoieli in privintza pregatirii fizice la Steaua. Echipa a alergat mult, dar asta nu inseamna neaparat o buna pregatire fizica, cel putin nu in fotbal. Am vazut aproape toate meciurile Stelei din ultimul an si am constatat ca echipa a inceput sa scada in agilitate cam pe la jumatatea returului, iar aceasta tendintza continua. La Rusescu s-a vazut acest lucru cel mai bine. Pur si simplu nu mai reusea sa inscrie spre finalul campionatului, ceea ce l-a si impiedicat sa isi atinga obiectivul de 24 de glouri. Ad Popa si-a pierdut viteza, necastigand viteza de reactie. Am sa numesc cativa jucatori care sunt mai putin "reactivi" acum decat anul trecut. Georgievski, Lato, Filip, Parvulescu, Costea. Pe Tatu nu-l pot incadra in acesta categorie din motive evidente. In mod cert Reghe nu stapaneste cele sase tipuri de comunicare. Dupa calificarea (chinuita) cu Legia am auzit un jucator spunand ca LC este un bonus pt ei, ca este metoda prin care se pot face cunoscuti in afara in sperantza unor transferuri mai bune si ca vor juca in LC pt ei. Era clar ca acesta a fost mesajul transmis de antrenor vestiarului. O astfel de motivare poate lucra in cazul nemtilor sau al englezilor, dar nu la romani. Fiecare popor cu trasaturile sale. Deasemeni Reghe a gresit tactic in ultimile patru meciuri de LC. Dar trebuie sa intelegem ca este greu sa te aperi cu Schalke si cu Chelsea cand joci fara cei doi fundasi de banda (ati avut impresia a fost vreunul dintre ei in teren?)
De mgexpert pe 05.10.2013 la 10:33
..dincolo de erorile lui Reghe, cred că Steaua a fost depăsită mai ales de calitatea adversarilor. Steaua avea nevoie de întăriri ca să facă faţă la nivelul ăsta. N-au vrut să rişte cu Wesley, Bokila şi Grozav i-au refuzat, nu l-au vrut pe magicianul Sânmărtean..etc Şi uitea'aşa au ajuns să se lupte cu Chelsea sau Stuttgart având în teren un Tatu, Cristea sau Adi Popa depăşiţi de evenimente. Şi mai cred că Schurrle făcea ravagii şi pe partea ailaltă..
De zwqx pe 04.10.2013 la 08:13
Nu pot sti cat de capabil este Reghe ca antrenor, dar ca imagine mi se pare ca e rau de tot. Vedeam zilele astea un articol cu "recordurile" stabilite de el la Steaua. As vrea sa mai adaug unul. Pana acum la Steaua era contestat finantatorul echipei, antrenorii si jucatorii au fost tot timpul sustinuti. Ma rog, se mai striga cateodata "demisia", dar era vorba doar de contestarea valorii ca urmare a rezultatelor, nu de o adversitate continua. Reghe a reusit "performanta" de a deveni la fel de contestat ca si finantatorul, ba chiar a implicat si jucatorii in acest conflict (al lui, al nevestei, cu nu stiu cine, sa moara dusmanii mei). Mi se pare foarte grav, poate duce la o ruptura greu de reparat. Realitatea este ca derapajele lui sau ale managerului nu-i afecteaza doar pe ei, ci si clubul.
De goghe pe 03.10.2013 la 22:45
@baruch Mi-ai cam "furat" echipa :) Rapa nu poate juca ca nu este pe lista UEFA - l-au trecut pe Tatu in locul lui. Deci nu o sa il vezi.
De baruch pe 03.10.2013 la 22:29
hm. interesante si comentariile la articol. scuze daca repet ceva din ce n-am apucat sa citesc. cum sa spun...are dreptate vochin. au dreptate si iordanescu (ca georgievski trebuia schimbat dupa un sfert de ora) sau, mai ales, lucescu. am vazut meciul cu cativa prieteni (2 fosti fotbalisti) si eram toti uluiti ca, la 0-1, steaua juca pe muscate cu chelsea. adica, asa cum spune si lucescu, jocul era rupt complet, care pe care, pechinezul la tranta cu pitbull-ul. mare mirare ca a fost doar 0-4. dar, pe de alta parte, hai sa ne gandim un pic cat li s-a reprosat antrenorilor romani (mai ales lui piturca) ca nu au sange, ca joaca fricos, la teemporizaaaare (scoala lui angelo niculescu, lucescu etc). mi-ar parearau ca acum sa ne pierdem, din nou, echilibrul. noi si reghe. si urmatoarea echipa a stelei sa-l aiba pe gardos mijlocas central (in fata lui varela si szukala), pe rapa in locul lui popa si pe parvulescu in locul lui tanase.
De ricco pe 03.10.2013 la 21:07
Ca tu sa declari ca bati pe ORICINE pe teren propriu, in ziua de azi cind "ORICINE" poate fi Bayern, Real, Barcelona, ManU sau oricare alte CEL PUTIN 1ECE ECHIPE DE MARE VALOARE precum Chelsea, PSG, Juventus, AC Milan, Man City, Liverpul, Borusia Dortmund s. a. DOVEDESTE O TOTALA LIPSA DE BUN SIMT SI DE SIMT AL REALITATII... Iar fara bun simt si fara simt al realitatii CARE TE ASTEAPTA IN CHAMPION'S LEAGUE, NU ai NICI O SANSA... ESTI UN NIMENI.
De soriniz pe 03.10.2013 la 20:06
Analiza trebuie pornita de la fapte. Si faptele ne spun ca in anul de gratie 2013 meciul Steaua-Europa este dupa doua etape 0-14. Ce este mai trist (sau comic, depinde de unde privesti) este faptul ca si dupa un asemenea scor se cauta tot felul de justificari,jucatori,antrenori si conducatori sunt mangaiati parinteste pe crestet. Nici dupa aceasta catastrofa nu se face macar ce se mai poate face in al 13-lea ceas, si anume , deoarece dupa parerea mea la echipa mare nu se mai poate face mare lucru, sa se umble la echipa under 19, sa se angajeze acolo un antrenor bun si scump asa incat peste un an-doi macar 2-3 sau chiar 4 jucatori din lot sa se regaseasca in lotul Stelei mari.
De goghe pe 03.10.2013 la 20:00
Cam tirziu scris articolul. Multi au "urlat" pe forumuri ca Reghe nu are treaba cu antrenoratul si este doar un umflat de presa, cu rezultate obtinute prin prisma lotului pe care il are. Eu am fost unul si timpul mi-a dat dreptate. Nu imi place. Urasc sa vad Steaua ca pierde meci dupa meci pentru aroganta unui copil cu interese in familie pus antrenor. N-am sa fiu absurd sa spun ca Steaua ar fi dominat in cele doua meciuri, dar cu un antrenor care avea un minim de cunostinte tactice n-ar fi jucat in halul asta.
De pakal pe 03.10.2013 la 18:11
Inca ceva. Asa cum am spus, sunt de acord ca atitudinea si discursul lui Reghe au fost prea emfatice, generand asteptari din partea publicului neconforme cu realitatea, dar, pe de alta parte, urasc intrebarile puse lui Mourinho inainte si dupa meci de catre ziaristi, gen “Ce jucatori cunoasteti sau ati evidentia de la Steaua?”, “Cum vi s-a parut Steaua?”, “Ce sanse are Steaua in continuare?”, “Ce parere aveti despre Mutu si Chivu?”, care evidentiaza acelasi complex de inferioritate, aceeasi atitudine fanariota nenorocita ce ne omoara. Alti destepti sau asa-zis cunoscatori ii ridicau osanale lui Mourinho pt. geniul sau tactic de a exploata partea stanga a Stelei, care ar fi vulnerabila. Mi se par doar exagerari. Hazard a lipsit, asa ca a fost inlocuit de Schurrle, care a jucat in pozitia lui obisnuita. Nimic de geniu. Ghinionul lui Georgievski a fost ca Schurrle a jucat pe partea lui. Sunt convins ca si Latovlevici, de exemplu, ar fi avut aceeasi soarta, cu tot cu Tanase.
De costinlovejuve pe 03.10.2013 la 17:32
vladutz13-> ai dreptate in 90% din ceea ce zici.popa nu e niciodata un jucator de steaua,adica banel era o clasa peste si stim cu totii ce tehnica avea banel.nu ai dreptate la faza ca au rezerve,poti sa il folosesti pe stanciu in locu lui popa,dar tare imi este ca nu o sa faca faza defensiva nici macar cat o face popa.poti sa joci cu gabi iancu in centru,dar tare imi este ca o sa iroseasca toate mingiile asa cum face si in campionat cu echipele mici/mediocre.clar reghe nu este de nivelul ofensiv al lui protasov,dar nustu daca si jucatorii sunt macar de acelasi nivel.steaua joaca foarte previzibil,si este ingrijorator.pe faza defensiva...mai e ceva de zis?parca suntem echipa de divizia b,bine ca nu ne ataca nimeni in romania ca altfel era dezastru.este cea mai proasta tranzatie negativa pe care am vazut-o in viata mea la steaua cupelor europene.mi se pare penibil si nu vreau sa fiu rau,dar la nivelul asta ,nu ai voie sa nu stii sa te aperi.eu inteleg ce vrea sa zica "vasglo",sa ne impunem noi stilul de joc,dar nu poti sari anumite etape,cum ar fi sa incepi cu bazele unei echipe,sa stii sa faci tranzitiile bine.noi deocamdata nu faci nici o tranzitie calumea,aia in atac mai e cum mai e ,da aia in aparare imi vine sa sparg televizoru cand vad ca alearga de nebuni fara nici o orientare in spatiu.si noi nu putem sa jucam de la egal la egal cu chelsea niciodata in istoria fotbalului de acum incolo decat daca se da pamantu peste cap si o sa avem noi mai multi bani decat englezii(ma rog cine investeste la ei).nu poti sa compari calitatea rezervei rezervelor de la chelsea cu titularul de la steaua.mingea e rotunda ,dar cand joci cu o asa zdrobitoare diferenta de calitate devine cam patrata si fac doar ei ce vor cu ea,noi nici macar nu am avut o ocazie mai de doamne ajuta meciu asta,inafara de carambolu de la sfarsitul meciului.nimic construit.deci unde este filosofia germana "da o dracu de tactica,atacam ca nebunii si vedem ce iese".adica pe pricipiu asta trebuia sa dam 3 si sa luam 4 ,si nimeni nu se supara.dar nici macar nu putem sa atacam ,despre ce vorbim aici?sanatate si numai bine
De gymsy pe 03.10.2013 la 17:20
Mare dreptate ai Andrei! Mai presus de orice, lui Reghe îi lipseşte bunul simţ în relaţia cu cei din afara clubului. Şi aici mă refer atât la oamenii de rând, cât şi la jurnalişti, alţi antrenori, alţi patroni, etc.. Cred că, în primul rând ar trebui să-şi schimbea atitudinea arogantă, ca mai apoi să aibă parte de respectul tuturor celor din jurul lui. Cu toţii ştim că dacă tratezi oamenii cu respect, primeşti înzecit în schimb. Să sperăm, totuşi, că vom vedea ceva schimbat peste trei săptămâni. Altfel, vei avea apă la moară... şi pe bună dreptate.
De nusemaipoate pe 03.10.2013 la 17:02
domnule Vochin, aveati dreptate anul trecut cand spuneati ca valoarea reala a unei campioane se vede in meciurile din CL. CFRul mult hulit a facut 10(ZECE) puncte. e drept ca si steaua mult adulata are posibilitatea sa faca 12. mult succes! :)
De pakal pe 03.10.2013 la 16:55
Interesante randuri, desi mi se par a fi adresate mai mult antrenorului Stelei decat cititorilor. In fine, 3 observatii. Ai spus de el ca enervează grupul contestatarilor pe care-l armează suplimentar cu venin. E adevarat. Impreuna cu MM, emana aroganta, ingamfare, dispret, desconsiderare a adeversarului (pe plan intern). Cand oponentul tau e oricum la pamant, iar tu il mai si calci pe cap, raspunsul va fi mai mult decat invidie, si anume ura. In loc sa cauti sa unesti energiile in jurul unei idei frumoase, asa cum este Steaua de acum, ca echipa si exprimare, sa creezi un model, nu vei reusi decat sa divizezi publicul, in cei care tin cu Steaua si cei care o urasc. MM spunea ca se ghideaza dupa deviza conform careia “performanta se obtine in conditii de adversitate”, pe care, de altfel, a imprumutat-o de la maestrul sau Mourinho, pe care il considera un fel de Machiavelli al fotbalului, si din care, cu atata emfaza, marturiseste ca se inspira. Eu vad lucrurile altfel. Mergand pe aceeasi linie, nu cred deloc ca antrenorul portughez poate fi dat ca exemplu de maestru al strategiilor prin media. Desi unii vor spune ca intotdeauna urmareste un scop precis, acela de a obtine un avantaj psihologic, eu cred, dimpotriva, ca dialogul sau public este pur si simplu dezastruos, expresie a unor frustrari din ce in ce mai mari. Mai cred, de asemenea, ca apogeul carierei sale a fost atins la Inter, ceea ce a urmat nefiind decat o panta descendenta, care va continua si in viitor. Legat de lipsa de cultura tactica a lui Reghe. Omul a adus in Romania scoala germana, cu plusurile, dar si cu neajunsurile ei. Iar unul dintre ele este absenta preocuparilor tactice. Mi-aduc aminte de cuvintele lui Marica referitoare la continutul antrenamentelor de la Schalke sau de meciul Italia-Germania de la campionatul european de anul trecut. In concluzie, asa cum am mai spus, cred ca ceea ce ar trebui sa ne caracterizeze sunt realismul, echilibrul si cumpatarea. In contextul actual al fotbalului romanesc, din care si Steaua face parte, nu cred ca se putea obtine mai mult. O calificare in CHL, plus lupta pt. locul 3 sunt maximul rezonabil. Nu ar trebui sa ne imbatam cu apa rece, sa ne facem iluzii desarte, dupa cum nu ar trebui sa facem nici inmormantare sau sa exageram cu criticile dupa esec. Pur si simplu, conditia noastra actuala nu corespunde ideii de performanta in fotbal. Ca sa merg mai departe, ea nu corespunde ideii de performanta in absolut nimic.
De vasglo pe 03.10.2013 la 16:40
Andrei,in continuarea postarii anterioare, vreau sa-ti reamintesc cateva elemente, pe care cred ca le stii si tu, dar le-ai uitat in "febra rezultatului", privindu-l pe Reghe-antrenorul: El a declarat de cateva ori ca visul lui, ca antrenor format in Germania, este sa formeze o echipa OFENSIVA, potenta fizic si care sa-si impuna jocul. Atat el ca si unii jucatori romani care au jucat in Germania au declarat ca acolo nu prea se fac antrenamente tactice, in functie de adversar, ci se lucreaza pe impunerea jocului propriu. Asta isi doreste Reghe, sa faca si o echipa romanesca sa aiba aceasta filozofie. Nu are inca jucatori, dar pe aia pe care ii are ii cultiva in sensul asta. Eu cred ca trebuie incurajat pe linia asta, nu demolat cu nu e "tactician", chiar daca vin si infrangeri severe in fata granzilor. Numai asa, cred eu, vreodata vom ajunge si noi sa scoatem jucatori de valoare, adica jucatori care au valoare mentala in primul rand. Da, un Petrescu, un Andone, un Cartu, un Piturca etc., pornesc de la ideea ca noi niciodata nu putem avea valoarea "granzilor" si aplica cea mai simpla tactica, tactica straveche romaneasca a "parjolirii pamantului si datul in cap de dupa copaci" si au cate un succes, dar numai atat. Fotbalul nostru tot acolo ramane, adica jos. Asta vrem, cate un succes la zeci de ani? Deci, problema fotbalului stelist si romanesc nu este Reghe, ci este mentalitatea asta ca noi nu avem jucatori "galactici", dar avem antrenori foarte buni, care fac din ala bici. Cel mai crud exemplu este marele Iordanescu, care desi dispunea de o generatie de exceptie tot cu dansul in poarta statea si fuga pe contraatac. In afara de Nea Pisti si Nea Mircea, antrenori vizionari, ce alt antrenor roman a mai reusit in fotbalul mare? Nu-mi spune de Oly, Lucescu Jr, Radulescu, chiar Dan Petrescu, Andone etc, ca ma apuca rasul. Stilul asta de joc a facut furori in lume, dar de la decesul Italiei, au aparut Olanda, Spania, Germania, care domina fotbalul actual. Cum? Impunandu-si jocul. Da, trebuie sa ai si jucatori pentru asta, iar pentru jucatori iti trebuie bani multi. Si un Mourinho a inteles, cu greu, e adevarat, ca trebuie sa schimbe si el stilul, si o va face, ai sa vezi...Si acum, intre noi fie vorba, ce ar trebui sa faca Steaua, sa nu se mai califice in Liga Campionilor ca n-are fata? Dar Romania are fata de UE???
De corsarul pe 03.10.2013 la 16:28
Sa presupunem ca Steaua, in urmatoarele 4 meciuri care mai sunt de jucat, "scoate" 6 puncte cu Basel, invinge Shalke la Bucuresti, si "scoate" un meci egal la Chelsea. In total 10 puncte. Si atunci, prin prisma resultatelor se califica in optimile CL de pe locul 2, cu noroc bineinteles. Sunt curios care va fi comentariul tau... si al celor care astazi se intrec in critici si sfaturi pt. Reghe Aroganta, domnule Vochin, e o meteahna romaneasca... nu a inventat-o Reghe. El cat ar fi de neamt... e unul romanesc, daca intelegi ce vreau sa spun :-)
De tea.alchemy pe 03.10.2013 la 15:27
simpatice cuvinte, m am simtit bine sa citesc atatea opinii multe dintre ele, (nu doar ale autorului articolului), sunt pline de miez. astfel ca vazand cata pasiune ne anima in a ne regasi prin performanta sportului romanesc m am gandit sa salut aceste opinii si nivelul lor de atentie si sustinere. l am gasit si pe Boloni suparat de infrangere pentru mien este un adevarat spectacol sa gaasesc oamenii adunati in jurul sportului si devenind apropiati prin valorile la care nazuiesc ce mai conteaza ca parerile tehnice sunt impartite ca unuia ii plac manelele si nu simfoniile avem victorii, avem puls , avem calitate, crestem in sport dar si in societate crestem in Europa "unita" si ne reintegram intr-o comunitate nationala si europeana mai plina de identitate mai unita si mai puternica mi a placut Boloni ca a suferit in miez de noapte si a pus mana pe telefon mi a placut si im place Lucescu ca a laudat Steaua si considera ca antrenorul ei actual este de apreciat criticile facute de Lucescu sunt exacte, la obiect si pline de bun simt si se termina adesea pozitiv, cu o incurajare sau cu o apreciere echilibrata si (lasa-ma sa o zic!)"apreciativa" a subiectilor... haideti sa dam intaietate valorilor : le putem lua ca exemplu de comportament si de cumpatare. Nu e la indemana oricui sa realizeze performante. in nici un domeniu atatea performante cate exista pe lume - tot atatea momente de bucurie. sa ne bucuram mai departe de sport - atat pentru cei care suntem cat si pentru cei care devenim cu atata sacrificiu in fiecare clipa fiecare si impreuna.
De radu_2 pe 03.10.2013 la 15:08
Si pe langa comentariul de mai jos, o remarca. Rog suporterii adversarelor Stelei sa nu se mai bucure de raul ei. Sa incerce sa se bucure de succesul propriilor echipe. Aaaaa, nu aveti de ce sa va bucurati ca echipele voastre nu prea fac fata !!! Atunci va dati seama cat de demni de mila sunteti ca singura voastra bucurie este ca ia bataie Steaua. Si o dedicatie: FORTA STOAIA. Ca vad ca daca ziceti stoaia, asta va binedispune :)
De vasglo pe 03.10.2013 la 15:07
Draga Andrei, Crezi ca din cauza faptului ca Steaua si conducatorii au fost ingamfati in declaratii, Chelsea a arata ca o echipa de "pe alta planeta"?? Hai sa fim seriosi, jucatori care valoreaza 15, 18, 20, 23, 30, 40 si 50 de milioane, normal ca trebuie sa castige la scor in fata unei echipe cu jucatori intre 0 si cel mult 1,8 milioane. In rest toate asertiunile tale cu privire la Reghe-tacticianul sunt valabile. Totusi, si marele tactician Oly, pe care stiu ca-l pretuiesti, a luat si el patru de la o echipa din categoria "galactica", asta daca vrem sa fim corecti. Un egal sau o infrangere cu 1-2 goluri diferenta in fata unor astfel de echipe sunt "accidente" de parcurs.......
De radu_2 pe 03.10.2013 la 15:02
De acord ca Reghecampf trebuia sa fie rezervat in declaratii, treaba lui ce le spunea in vestiar baietilor. Ca acum culege "roadele" :) Sigur mai are de invatat ca tehnician, e tanar. Lucescu a fost cel mai bun antrenor roman inca de la primul club pe care l-a antrenat !? Dar sa fim onesti si sa recunoastem. Steaua ar fi luat oricum bataie. Chelsea este o echipa prea puternica. Stiu, Steaua i-a batut odata. Dar probabil a fost o intamplare/conjunctura. Steau a are valoare, ca atunci daca ar fi fost doar potenta fizica nu-i batea nici pe Ajax nici pe Chelsea anul trecut, asa ca domnul Vochin nu mai insinuati ca e doar forta fizica si motivare, stie si reghekampf "cu mingea". Inca nu e un superantrenor dar bun este. Loc de crestere cat cuprinde, la cat de infometat de succes este ! Steaua poate nu mai are norocul de alta data, ca la acest nivel este nevoie. La Schalke infrangere nemeritata, sau macar scorul. Poate ar fi luat bataie chinuit daca nu se dadea acel gol ghinionist. Cu chelsea chiar daca sunt sigur ca Steaua lua bataie, totusi primul gol a fost noroc chior ca Eto'o numai pasa n-a vrut sa dea, iar al doilea, Georgievski a avut iarasi ghinion. Concluzionand Steaua are valoare pe masura adversarilor pe care ii intalneste: foarte mare in campionatul nostru, mare in Europa League si deocamdata mica in Champions, dar si cu ceva ghinion. Poate se redreseaza cu Basel, sa vedem.
De kdk.19 pe 03.10.2013 la 14:39
REGHE ZICE CA E NEAMT ,TU IL FACI ROMANO-NEAMT SI APOI MANELIST, CA SI CUM MANEAUA AR FI DE SORGINTE ROMANEASCA NU ,,TZI", DECI SARI DIN ROMANO-GERMANUL REGHE, LA MANELE SPECIFICE,,ROMANILOR"..REGHE SI-A ARATAT LIMITELE,CREDEAI CA E MARE TACTICIAN?, SI NU MAI ARUNCA CU NOROI IN ROMANI!, EL E NEAMT ,SE CONSIDERA NEAMT DIN ROMANIA, II PLACE CEARTA IN MEDIA CA SI SOTIA LUI, SI MAI PUTIN STUDIUL SA VADA UNDE A GRESIT ,CE TREBUIE FACUT SA INDREPTE GRESELILE DIN C.L.
De dinamu pe 03.10.2013 la 14:33
domnule vochin,de ce va jucati cu cuvintele?folosind cuvantul "rusinos" dupa infrangerea stelei,ce cuvintar fi trebuit sa folositi dupa ce barcelona,marea barcelona,a luat 7 de la bayern?sunt curios!!
De sylvesterstallone pe 03.10.2013 la 14:21
In campionat, Steaua a cistigat un titlu. In ultima vreme, vreau sa zic, ca stim toti cite titluri are. Dar in ultima perioada, in epoca actuala, in ultimii 5 ani, Steaua a luat un titlu. Ultimul. Cind o sa cistige 3 consecutive, se poate zice ca domina. Epoca. Printr-o analogie fortata, Nottingham Forrest a cistigat 2 titluri europene, cred consecutive. Nu stiu daca se zicea despre ei la epoca aia ca domina fotbalul european. Habar n-am dar nu cred. Ce vreau sa zic, ca Steaua a cistigat clar un campionat, la 143 de puncte diferenta, dar e UN campionat. Asta nu da dreptul nimanui sa declare ca e cea mai mare echipa din Romania la ora asta. Chiar asa. Campionatul actual nu e gata, nici macar n-a inceput bine. Si chestia asta, cu supraevaluarea, nu are nici o legatura cu scorul de alaltaieri. Oricum ar fi pierdut Steaua cu englezii aia. Dar daca se continua cu idei de genu `Steaua e numai una`... ma rog, nu stiu ce se va intimpla. Habar n-am. Dumnezeu cu milan.
De nefertem pe 03.10.2013 la 13:24
Sunt doar cineva care se uita de multi ani la fotbal (in general la italieni, spanioli si englezi), nu pretind ca am valente de tactician, asadar am toate sansele sa ma insel, dar mie mi se pare ca Steaua habar n-are sa faca faza defensiva. Jucatorii se apara total haotic, nu exista coordonare, nu se acopera spatiile ramase descoperite... Orice echipa mare cu asta incepe, si e in mare parte chestie de antrenor, mai putin conteaza valoarea individuala. Nu tre' sa ai talentul lui Messi sa stii unde sa stai in teren la un contraatac sau ce spatiu sa acoperi. Sigur, nu se vede cu Barsane si Sageti, dar cu unii care din trei pase ajung la poarta e ceva mai greu.
De muensteraner67 pe 03.10.2013 la 13:17
Acum 2,3 luni Prosport scria ca Reghe are oferta de la Hamburger SV pe masa, care trebuie doar sa o accepte daca pleaca Thorsten Fink. Reghe, care a cistigat un titlu in Romania si a ajuns cu Steaua in optimile EL. Fink a plecat, si cine a venit in locul lui? Bert van Marvijk, care a fost in finala Campionatului Mondial cu Olanda... Atit despre visele lui Reghesa antreneze in Germania. Sau, ma rog, in alt campionat puternic.
De muensteraner67 pe 03.10.2013 la 13:06
Inaintea meciului cu Schalke Bourceanu sau Latovlevici (nu mai tin minte exact cine) spunea ca nu ii intereseaza cum joaca si ce jucatori are Schalke, ca pe ei ii intereseaza numai ce le spune "Mister Reghe". Pai, prea multe nu cred ca a stiut sa le spuna, vezi rezultatul...
De vladutz13 pe 03.10.2013 la 13:04
Nu o sa vezi la Steaua lui Reghecampf niciodata contraatacurile fabuloase de la Pandurii lui Grigoras. Mergeau linse, o singura pasa, pe pozitie viitoare, o frumusete. La Steaua contraatacurile vin doar cu pasa lunga si de multe ori chiar ies (in Liga 1). N-are sens sa zic mai multe ca ma enervez degeaba. In opinia mea, forma lui Georgievski este data si de Adi Popa. De la Adi Popa pleaca totul, el a devenit extraordinar de egoist dupa ce l-au laudat aia de la Ajax si Chelsea in primavara. E super individualist, incearca driblinguri desi nu prea e capabil decat sa treaca prin viteza. Cineva (antrenorul) trebuia sa-l aduca din timp cu picioarele pe pamant, sa-i puna cifrele sezonului trecut in fata: 1 gol dat furat lui Tanase. Intr-un sistem 4-2-3-1, tu sa dai un singur gol??? cand echipa ta castiga campionatul al asa diferenta si cu asa golaveraj??? Si doar vreo 6 pase de gol (niciuna venita dintr-o centrare buna). Georgievski a ajuns sa joace dezastruos in ultima luna, insa el vine dupa o accidentare, trebuia ajutat, cand a venit Popa sa-l dubleze eficient??? In meciul cu Chelsea in primele 15 minute, Popa era langa Piovaccari in careul advers (o fi fost asta tactica lui Reghecampf???) Cum sa-l lasi pe Georgievski, care nu e in forma singur acolo in dreapta impotriva lui Schurrle, Cole si inca un mijlocas care mai venea pe-acolo sa ajute. Si asta in conditiile in care Bourceanu nu-l avea pe Pintilii ca sa ajute sa acoperi spatiile. Nervii mei vin din faptul ca Adi Popa a fost dezastruos meci de meci sezonul asta, egoist in fiecare si nu s-a luat nicio masura. Stanciu juca pe dreapta la Vaslui, de ce nu a fost incercat si la Steaua?? sau Gabi Iancu, sau Prepelita, nu poti pretinde ca nu ai rezerve. Si hai, daca il tii titular, chiar nu-l reglezi in niciun fel in 3 luni de cand a inceput Steaua meciurile sezonul asta??? Reghecampf a fost laudat de toata lumea, de multe ori nejustificat. Steaua nu a facut NICIUN meci mare in cupele europene cum a avut pe vremea lui Protasov. Molde, Copenhaga, in preliminariile CL, toate victorii la limita. Victoriile cu Ajax si Chelsea? organizare buna, sacrificiu si mult noroc. Sa ne aducem aminte ca Protasov a distrus pe Lens cu 4-0!!! fara ca francezii sa aiba vreo ocazie. Olaroiu a batut cu 3-0 la Betis, 3 goluri la Heerenveen. Ei nu au fost laudati si umflati nici macar 10% fata de Reghecamp (s-a schimbat si mediul presei romanesti intre timp, cautam doar senzationalul)
De gutademaimuta pe 03.10.2013 la 13:04
Domnilor, un manelist nu poate depasi un anumit prag de intelegere a lucrurilor. Manelismul este un mod de viata iar modul specific de interpretare a principiilor pune intotdeauna in prim plan orgoliul, fudulia, invidia si la final contemplarea esecului.
De vlad57 pe 03.10.2013 la 12:57
Analiza pertinenta! Dar hai sa o punem in perspectiva. Cand ma uit la scorurile ïntamplate in alte partide din aceasta editia a CL recunosc ca ma simt descumpanit. Galata - Real 1-6? Real - Copenhaga 4-0; PSG- Benfica 3-0; Anderlecht - Olympiakos 0-3, M City -Bayern 1-3 si altele din prima runda de partide? Scoruri destul de drastice dupa mine. Ca si Shalke-Steaua si Steaua - Chelsea. Intr-un fel se vede o ruptura intre cele cateva "fabrici"de fotbal cu bani si jucatori corespunzatori si restul care incearca. Steaua e codasa si asta se datoreaza lui Reghe si MM. Oricat de mult mizezi pe pregatirea psihologica asta o faci cu jucatorii nu prin presa ca sa se intoarca ca un bumerang si sa te loveasca in plina figura. Reghe e un antrenor bun. Inca nu foarte bun dar bun. Sa nu uitam ca e specific tinerilor sa fie repeziti si sa se entuziasmeze pentru putin. A patit-o si Reghe. A intrat in liga baietilor mari si a fost pus la colt. Abia acum se va vedea daca are stofa sa stea la masa cu bogatii. Sa taca, sa munceasca sa construiasca o echipa puternica. Si sa invete tactica. De acord sa ataci, dar cu cap. Ori si cu englezii si cu nemtii, care au jucatori inalti si puternici, Steaua a jucat cu mingii pe sus. De ce? Unde e faimoasa tiki-taka, cu pase rapide pe jos? si inca ceva. Brusc stelistii au devenit foarte slabi la a tine mingea. Inteleg ca ideea e sa o dai repede la altul dar daca pierzi mingea la primul tackling sorry nu mai faci tiki-taka. Dai mingea adversarului si te prinde descoperit. Si la mijloc unde sunt dispecerii de mingi? Unde sunt mijlocasii care opresc atacurile si lanseaza mingi catre atac? Au venit si Tanase si adi Popa sa culeaga mingi de la mijloc ca nu era nimeni sa le dea pase. De ce? Unde e jocul in viteza? deci tactic Reghe mai are de lucru mult. Dar e tanar si are timp. Doar sa invete din greseli si sa aplice vorba romaneasca: tacerea e de aur! Bun simt, modestie si munca! Si rezultatele vor veni.
De razvan1976 pe 03.10.2013 la 12:45
EXTRAORDINAR,CA DE OBICEI LA OBIECT!FELICITARI!!