Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

10.09.2013 | ECHIPA NATIONALA

Mi-e frică de frica noastră

Selecţionerul pregăteşte o partitură defensivă contra turcilor, aceeaşi cu care am păcălit Olanda în 2007 sau Franţa şi Italia la Euro 2008. Mi-e teamă să nu ne păcălim noi acum!

Din declaraţiile lui Piţurcă, dar şi din componenţa primului "11", rezultă că planul de luptă va fi unul minimalist, cu întreaga echipă strînsă arici în propria noastră jumătate de teren şi cu ieşiri rapide pe contraatac. Cu ambuscade în care să-i prindem pe otomani, după reţeta tradiţională care cuprindea celebrele ingrediente ale luptelor lui Ştefan, arderea ogoarelor şi otrăvirea fîntînilor. Istoricul fotbalistic ne-ar spune că, de fiecare dată cînd am întîlnit adversari puternici, de la Portugalia lui Eusebio la Columbia lui Valderrama şi de la Argentina lui Batistuta la Olanda lui Seedorf, victoriile au venit în urma aceleiaşi filosofii. Ne-am lăsat atacaţi, am rezistat eroic şi am dat lovitura.

Pentru Victor Piţurcă matricea pare a fi cea din 2007, cu Olanda, de la Constanţa, replicată şi în primele două meciuri ale CE 2008, contra Franţei şi a Italiei. În cel dintîi am învins, în celelalte două am remizat. Toate rezultatele ne-ar fi bune azi pentru a rămîne cu şanse imense de calificare la baraj. Carevasăzică, n-ar trebui să-mi fie frică!

Şi totuşi îmi e! Pentru că similitudinile nu-mi par atît de evidente. În primul rînd, cele referitoare la adversar. Turcia e o echipă bună, mult mai bună decît Ungaria! Dar nu atît de bună precum era Olanda în 2007. Turcia, cu tot cu Fatih Terim, nu face parte din categoria marilor forţe. Nici ca valoare a lotului, nici ca tradiţie. Prudenţa noastră excesivă în faţa unei selecţionate supraevaluate ne-ar putea conduce către acel respect exacerbat şi păgubos, care să ne tragă tot mai mult spre careul lui Tătăruşanu. Adică spre zona unde ei au, într-adevăr, fotbalişti cu ştaif ca Arda, Burak sau Bulut. Şi să ne îndepărtăm de aria lor tremurîndă, cea în care acţionează fundaşi de valoare îndoielnică. Apărători care greşesc sub presiune, dar care par Beckenbauer cînd sînt lăsaţi să construiască în linişte.

Îmi mai e frică şi de echipa noastră în ADN-ul căreia găsesc mai multe urme de joc ofensiv decît defensiv. Pentru împrospătarea memoriei, să ne amintim că la Constanţa, în 2007, am avut pe teren în acelaşi timp doi fundaşi stînga, Raţ şi Chivu, doi închizători, pe Nicoliţă inepuizabil în dreapta şi numai doi oameni de atac: Mutu şi Marica. În plus, beneficiam de oameni suficienţi pentru fazele fixe: Tamaş, Goian, Ovidiu Petre, Chivu erau redutabili în jocul aerian. Ne apăram în cel puţin 8 inşi, contraatacam cu Mutu, Marica şi Nicoliţă şi marcam din fază fixă. Echipa de azi pare mai pregătită pentru un joc de posesie, are jucători mai fîşneţi şi cu viteză mai bună, mult mai utili în terenul advers decît în preajma porţii noastre. Dar cu deficit fizic, care se reliefează mai ales cînd nu ai mingea şi te pierzi în dueluri corp la corp.

În cazul ăsta îmi mai e frică de teren! Atunci, la Constanţa, rîul, ramul şi cu ploaia au transformat suprafaţa de joc într-o orezărie în care Van Nistelrooy, Van der Vaart şi Robben păreau soldaţi americani pierduţi prin Vietnam. Azi avem o suprafaţă de joc superbă care nu va încetini acţiunile de atac. Ogorul e mănos, iar fîntînile au apă potabilă. Şi-atunci de ce să nu ne îndestulăm noi, ci să-i lăsam pe ei să o facă? De ce să ne apărăm cu oameni de atac?

Sau poate mi-o fi frică pentru că vreau să nu pierdem ce am cîştigat pînă acum. Dar tot de frică voi striga şi azi, cu putere, HAI ROMÂNIA!

COMENTARII (17)

De christiano0 pe 13.09.2013 la 15:22
Doamne, Andrei, cata dreptate ai avut. Cel mai tare articol citit de mine ( noroc ca l-am citit dupa meci ). Si-a dublat valoarea cel putin. Incredibil, ce pot sa zic. Asa a si fost. Si tu si dl. Ioanitoaia l-ati avertizat pe nea Piti sa nu joace defensiv, dar incapatanarea n-are limite. E perpetua! Si cum am mai mentionat in alt comentariu, adio tricou de 100 de ron cu nationala Romaniei. Mandrie 0. Cu asa joc defensiv si fara idei nu merita sa platesti nici 10 centi. FRF venit 0 din vanzarea de echipamente si materiale inscriptionate. Demisia in grup!
De goghe pe 11.09.2013 la 15:49
Si sa nu uit. Ne mintim si pentru ca nu ne place sa recunoastem ca ne vom apropia de zero in viitor daca nu facem cu adevarat ceva! Nu avem centre de juniori, nu avem competitii pentru ei, o recunoastem dar nu facem nimic. Vorbim despre si atit. Uitati-va la baza de selectie! Nu avem de unde alege! Nu ne place dar asta este adevarul! Romania are 20 mil de locuitori si ne chinuim dupa ce a imbatrinit Hagi. Elvetia are 8 mil si sint calificati 95%. Islanda are sanse si ea sa ajunga in Brazilia si au 0,3 mil locuitori!!! De ce le dau exemplu si ce au in comun? Doua tari fara trofee si traditie in fotbal. Stiu, Elvetia s-a mai nimerit la citeva turnee finale dar fara rezultate. Islanda cred ca n-a fost niciodata. Insa in ultimii ani ambele tari au avut echipe in turneele finale U21. Elvetienii chiar au iesit campioni mondiali U17 in 2009. As fi spus intimplare, dar ambele tari sint pe prima pozitie in grupe in preliminariile U21!!! Acolo este buba! Va rog eu frumos, poate nu o sa va citeasca multa lume, dar faceti o campanie pentru juniori! Fara ei nu avem nici o sansa. Nu mai scrie-ti de jucatori care o nimeresc o data si gata, au ajuns fotbalisti mari. Nu sint reali. Juniorii sint viitorul, nu cei pe pile, cei pe bune - daca or fi. Daca nu, macar ajutati sa ii facem. Va rog eu - ca viitorul nu mai suna bine.
De goghe pe 11.09.2013 la 15:10
Acum dupa meci sa vad comentarii. Nationala Romaniei nu a atacat NICIODATA intr-un meci cu o echipa mai puternica si a cistigat meciul respectiv. Daca n-am dreptate - un exemplu ar fi bun domnule Vochin :) Fotbalistii romani disponibili azi sint slabi pregatiti. Tehnic, tactic, fizic si mental. Turcii nu sint supraevaluati, noi ne mintim singuri. Noi, si eu suporter si voi media, nu vrem sa vedem realitatea goala si neplacuta, asa cum este ea. Ne este mai bine si ne simtim 5 sec mai mari si mai tari si ne strigam frustrarea ore in sir. S-a vazut aseara cum si cu cine am atacat. Stim si care ar fi potentialii inlocuitori. Putea fi adus in locul lui Marica, mort fizic de exemplu Mutu. Alt mort fizic, dar cu nume. Probabil ar fi facut la fel de putin. Sau Rusescu, cu un singur joc in ultimele luni. Sau G. Bucur de un metru-si-un-sfert care nimereste din an in Paste sa dea un gol. Sau Alexe, caruia tocmai ce i s-a cumparat inlocuitor la Sassuolo. Am omis pe cineva? Nu prea cred. B. Stancu alearga mult, joaca bine tactic - mie imi place cel putin, dar are un defect major. Ii trebuie 2-3 ocazii sa o dea in poarta. In fotbalul de azi nu iti ajunge un meci sa ai atitea ocazii. Mijlocasi ofensivi? Maxim, un copil umflat de media, care place pentru floricele - alea 5 sec. Tactic si fizic este extrem de slab. Tanase stie si tactic si fizic, dar are alta problema - este unul singur. Restul? Popa, Torje nici macar nu merita pomeniti. Stam bine in aparare. Istoric vorbind. Cind scartiie, si asta s-a vazut ieri, pierdem! E simplu. Bourceanu, Pintilii, Matel, Rat, Goian, Chiriches, Tatarusanu nu formeaza nucleul unei echipe de atac. Dar sint buni. Si mai sint si pe banca citiva. Cu un singur jucator cit de cit valoros si matur - Tanase nu putem sa atacam pe altcineva decit pe unguri. Si nici atunci tot timpul...
De grijacumobila pe 11.09.2013 la 11:43
Ar trebui sa vina urmam modelul turcilor, adica si selectioner si antrenor la o echipa de club.Asa sunt mai multe sanse ca un antrenor ca Reghecamp , Munteanu , Petrescu poate Lucescu Grigoras ,Andone , Rednic pot accepta sa antreneze echipa nationala si sa faca ceva mai bun ca nea Piti.Atata timp cat domnul "pacanele" este la nationala doar printr-un noroc ne putem califica nu pe merit! Pantilimon nu joaca la CIty dar in meciul cu Bayern din Cupa Audi a facut un meci exceptional,Grozav a avut un start de sezon foarte bun unde este? Il chemi pe Lobont vesnic rezerva la roma dar nu-l chemi pe Pantilimon care joaca mai mult ca Lobont.Daca joci pe contra atac de ce nu joci cu Bucur in atac care are o viteza superioara lui Marica. ECHIPA NATIONALA ARE NEVOIE DE UN JUCATOR CARE SA IA MINGEA DE LA MIJLOCUL TERENULUI SA DRIBLEJE SI SA DEA GOL SAU PASA DE GOL , CEL MAI POTRIVIT AR FI ERIC CARE POATE FI NATURALIZAT DUPA ATATIA ANI IN ROMANIA!! PANA SI GERMANIA A NATURALIZAT JUCATORI DAR NOI NU CA SUNTEM PREA BUNI. piti piti lasa-ne lasa-neeeee
De reddogs4ever pe 11.09.2013 la 05:36
1. Ce cauta B.Stancu la Nationala ? 2. Ce cauta B.Stancu care e atacant pe post de mijlocas ? 3. De ce nu jucam cu un mijlocas central ofensiv si mereu improvizam ? 4. De ce lipsesc de la lot jucatori ca Mutu, Budescu, Grozav, Sanmartean, Nistor sau Sapunaru ? NATIONALA are nevoie de un antrenor care face selectia pe valoarea si forma jucatorilor ... nu pe interesele antrenorului si ale impresarilor ... Avem atatea solutii ... D.Petrescu, D. Munteanu, L.Reghecamp, chiar si Grigoras ... si totusi insistam de ani de zile cu aceasta nulitate pe nume Piturca. DEMISIA Piturca, Sandu si Dragomir !!!!!!!!!!
De kanedel pe 10.09.2013 la 23:28
Da domnule Vochin...pe buna dreptate v-a fost frica de frica noastra...insa nu pot sa nu remarc limitele lui Piturca care au iesit in evidenta acum,precum si ambitia lui prosteasca de a nu convoca jucatori mai in forma si/sau cu mai multe meciuri in picioare(Nicolita,Sapunaru,St. Radu,Mutu)si/sau de a titulariza jucatori ce clar nu sunt mai in forma decat altii(Rat in locul lui Latovlevici,Stancu in locul lui Mutu,Chiriches in locul lui Pap,Torje in locul lui Nicolita).ASA NE TREBUIE...EL CARE SPUNEA CA SELECTIONEAZA NUMAI JUCATORII CE EVOLUEAZA CONSTANT LA ECHIPELE LOR...CATA-I IPOCRIZIA!
De juniordefotbal pe 10.09.2013 la 22:33
Va rog frumos sa-i faceti "fisa postului" de la acest meci a lui Popa. Un jucator fara abecedarul fotbalului.
De kanedel pe 10.09.2013 la 22:00
Mda...exact ceea ce spuneam...sa nu dormim...asta facem:nani:...somn usor...au trecut 45 de minute 1 0 pt turci si 3 sau 4 1 la ocazii tot pt ei....vai de capul nostru...daca jucam asa si in repriza a doua,ne mai dau turcii 2 3 .numai bine sanatate....astia suntem altii de unde?!
De ovidiu_3003 pe 10.09.2013 la 20:27
O sa facem egal ...
De criticul pe 10.09.2013 la 20:08
Piţurcă tratează acest meci ca pe unul decisiv pentru prinderea barajului)de fapt,aşa şi este!),dar cu o tactică ultra-defensivă,care în cel mai bun caz,ne poate aduce un egal.Turcii vin cu un antrenor,Terim,care este renumit pentru stilul ofensiv imprimat echipelor sale şi va vrea să câştige la Bucureşti,fiindcă doar victoria îi poate asigura Turciei şansa de a prinde barajul.Sper ca în această seară tactica lui Piţurcă să se dovedească a fi mai inspirată decât cea a lui Terim şi la finele meciului să ne bucurăm de faptul că suntem practic,la baraj!
De tm777 pe 10.09.2013 la 15:49
Piturca a avut mereu o atitudine de milog in momentele critice sau in fata marilor echipe. Mai bine jucam frumos si pierdem decat sa ne aparam cu disperare 85 de minute si sa ne-o luam spre sfarsit cand nu se mai poate face nimic. Prognoza: in cel mai fericit caz egal.
De raresdaniel210 pe 10.09.2013 la 15:04
D-le "Godot", principiul d-voastra cat si al celuilalt "domn", se pare, Piturca, de inferioritate, nu ne avantajeaza, nu ne-a avantajat si nu ne va avantaja niciodata, dar absolut niciodata... Frica e necesara dar nu este benefica, iar realismul e realism dar nu si adevar... Si pentru ca, de regula, atunci cand discutam in contradictoriu e bine sa aducem si argumente, va recomand sa aveti in vedere ceea ce a reusit Steaua Bucuresti sau orice echipa care a dorit performanta si a devenit un colectiv de munca si de succes.. Probabil de aici s-a inspirat si maestrul Vochin, vezi Steaua-Ajax, ex. Steaua-Chelsea sau Stuttgart-Steaua... Dar daca antrenorul insufla intotdeauna curaj, optimism si creaza conditiile de grup prin putere de munca, forta si viteza atunci toate celelalte supozitii si premise sunt false din start. Va doresc o zi buna! Hai Romania!!!
De kanedel pe 10.09.2013 la 13:11
Cu Piturca sau alt antrenor...,parerea mea e sa nu le fie frica si nu cred ca o sa le fie....totul e sa nu doarma...sa nu fie autosuficienta...,daca au batut Ungaria gata...nu...sa nu faca nani in teren...sa fie atenti si curajasosi si cred ca o sa fie bine,indiferent de tactica adoptata de Piturca!
De totdd pe 10.09.2013 la 12:11
Degeaba am facut nunta noi suporterii si toata presa dupa victoria impotriva Ungariei ! Romania a prins o zi foarte buna cu o echipa foarte slaba ! Marica a facut acel meci bun la 10 (zece) meciuri ! Asta a fost tot ! Nimic altceva,nimic deosebit ! In minutul 2 (doi) la 1:0 pt Romania Piturca a ordonat retragerea ! Acelasi Piturca, nu inteleg de ce s.a scris atat despre victoria asta ! Am uitat 3:0 cu Lituania si faptul ca Insulele Feroe ne.au dominat ultimele 15 minute si nu am iesit din 16 metri ! Toata lumea tipa ca batem Turcia, etc....imi e teama de acest meci, pt ca Romania o sa joace ca o cizma asa cum joaca de obicei in era Piturca! Si, poate cel mai important, la turci acum este antrenor "Imparatul" Terim ! Si inca un plus pentru turci, turcii sunt ambitiosi pana la extrem ! Citeam mesajul transmis de Terim jucatorilor Turciei ! Si ma bufnea rasul cand imi imaginam mesajul transmis de Piturca jucatorilor Romani ! Atentie, daca facem un egal cu Turcia, sa fim multumiti !
De 6.6.6 pe 10.09.2013 la 12:11
jucam la ciupeala... avem cite o zvicnire de orgoliu dupa care ne introacem in mocirla in loc sa visam la stele...de aceea nu vom avea perfomante in fotbal: e construit pe si de indivizi mediocri!
De 4f6374617669616e pe 10.09.2013 la 12:09
Mentalitate piturcianista tipic de looseri. Mi-e rusine cu astfel de pseudoselectioneri.
De godot pe 10.09.2013 la 10:10
Au jucatori mult mai valorosi, un antrenor f. bun si o atmosfera razboinica. E sinucidere sa te crezi mai mult decat esti. Si o mare prostie. Frica e frica si realismul e realism. Deocamdata, ca profesionisti, intre un inginer care n-a profesat si un om care a lucrat toata viata in fotbal cu rezultate bune, merg pe mana lui Piturca.