Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

31.03.2013 | ECHIPA NATIONALA

Vorbeşti, deci exişti!

Marile probleme ale lui Piţurcă nu vin numai din jocul "naţionalei", ci şi din incapacitatea lui de a înţelege cînd, cum şi ce comunici

Situaţia pare hilară. Dacă ai lua un marţian pasionat de fotbal, i-ai pune în faţă clasamentul grupei noastre din preliminarii, precum şi programul viitor, iar în acelaşi timp i-ai da drumul la televizor, tipul s-ar înverzi de tot. Cu 10 puncte acumulate, cu toate meciurile importante în toamnă pe propriul teren, lui Victor Piţurcă i se cere demisia. Este criticat, contestat, atacat, chiar, de-a dreptul, înjurat. De ce, măi, oameni buni?, ar întreba marţianul. 

Dincolo de prestaţia slabă a "tricolorilor" din ultimele două meciuri, de indescifrabila filosofie de joc şi de inexplicabilele decizii de titularizare şi de înlocuire a unor fotbalişti "în vînă" cu alţii "împăiaţi", Victor Piţurcă este pus la zid şi pentru că nu înţelege, nu vrea ori nu poate să conştientizeze cît de importantă e comunicarea. El o ignoră, o consideră un moft sau cel mult o obligaţie profesională, chiar dacă de fiecare dată necazurile îi sînt generate de ea. 

De acord, nu prea are slovele la el. Îi e greu să elimine din discurs cuvintele inferioare şi ne trezim pe la conferinţe de presă că nu ştim să-i traducem colegului străin termenii "vrăjeală" sau "mişto". Asta n-ar fi partea cea mai gravă. Adevăratul balast al selecţionerului îl reprezintă modul în care îşi pregăteşte discursul. Acum 30 de ani, cînd nu existau internet, laptop sau facebook, şi, cel mai important, nu exista (la noi) televiziune, vorbele nu aveau aceeaşi importanţă. Prin intermediul tubului catodic nu se creau curente de opinie. Astăzi, plasma sau LCD-ul sînt arme nucleare dacă nu ştii să te protejezi de ele. Dacă nu le manevrezi tu primul şi îi laşi pe ceilalţi să le folosească. Sau dacă spui inepţii, de genul "nu am început cu Chipciu la Amsterdam pentru că era mai defensiv", din care să înţelegem că la Budapesta ar fi vrut să conserve scorul înfrîngerii şi Alex l-a cam încurcat cu golul egalizator.:)

Prezent la unul dintre cursurile Pro în urmă cu vreo doi ani, Andy Roxbourgh spunea (într-una din sălile de la Mogoşoaia, în faţa unui auditoriu din care făceau parte aproape toţi tehnicienii noştri de elită, începînd cu Iordănescu, dar, evident,în absenţa lui Piţurcă) că primele 5 minute după un meci sînt cele mai importante. Acele clipe cînd vii la panoul televiziunii pentru a spune primele gînduri. În funcţie de ele poţi modela impresia de pe teren şi poţi genera orizontul de aşteptare. Poţi contura tu agenda. Scoţianul, şef al antrenorilor europeni pe atunci, a mai vorbit şi despre modul în care trebuie să-ţi pregăteşti orice discurs public şi să-i acorzi un timp comparabil cu cel al celorlalte capitole care compun fişa postului unui antrenor: fizic, tactic, tehnic, motivaţional, etc. Şi l-a dat exemplu pe Mourinho. "Dacă tu nu enunţi ideile tale clare, înainte şi după meciuri, atunci altcineva îţi va face agenda. Şi va canaliza discursul în altă direcţie decît ai dori tu". Cine altcineva? Opinia publică, oamenii de fotbal, inamicii. În curînd şi marţienii.

COMENTARII (16)

De dchicu pe 13.04.2013 la 21:51
Dle Vochin, Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu opinia dvs despre Latovlevici. Circul pe care il face dupa inscrierea unui gol nu inseamna decat lipsa de consideratie pentru adversari. I-ati vazut vreodata pe Messi, sau pe Hagi facand asa ceva? Se bucura evident, dar fara circ. La vanatoare, cand impusti un animal, nu dansezi dansuri shamanice in jurul lui sau te pozezi triumfator cu un picior pe animal. I se acorda respect celui invins... Cred ca Latovlevici nu ar trebui sa-si petreaca timpul liber inventand noi "figuri". Mai bine ar citi ceva... Cu respect, Dan Chicu
De petrusm pe 06.04.2013 la 19:03
Sunt lucruri grele pentru 666...
De talpaiadului pe 03.04.2013 la 05:12
Foarte bun articolul, sper sa-l citeasca si Piturca. Problema e ca, asa cum spun americanii, "You can't teach an old dog new tricks"
De ex_pitesteanul pe 02.04.2013 la 00:51
andrei, ai scris bine ce ai scris. da, judecand la rece, romania are prima sansa la ocupare locului doi, in fata turciei si a ungariei. dar as prefera sa abordam meciurile cu oricine altcineva din postura de selectioner. baiatul asta, prin ce face, prin ce vorbeste sau nu vorbeste, isi bate joc de noi. are impresia ca doar el intelege fotbalul iar ceilalti, toata lumea, antrenori, suporteri, suntem niste prosti. daca l-am avea selectioner pe reghecampf, pe grigoras sau pe pustai eu as fi mult mai linistit ca am prinde barajul. ok, a calificat echipa in 2000 la euro, noroc ca n-a fost si acolo, ca e cu multe clase sub nea imi. cu el selectioner ne-am calificat si la euro 2008. dar sa nu uitam cum am facut-o. intreaga campanie am avut sprijinul arbitrilor. e singura campanie de cand stiu eu cand suntem ajutati de arbitri. precedenta campanie a fost jalnic. cand il vad, il vad pe domenech la mondialul din 2010 cand s-au facut de ras francezii. si cum sa ai un selectioner care fura? daca fura, la poker fura la orice. am inteles ca in politica asta criteriu de a ajunge sus, dar sportul pleaca de la ideea de fair play, corectitudine. si n-am vazut pe nimeni asa de infatuat ca el, auzi, sa-l platim cu un milion pe an. el si cine i-a facut contractu, mircea sandu&co, isi bat joc de noi. acum ceva timp imi doream sa-l vad pe sanmartean la nationala. selectionerul n-a vrut. ok, am inteles, avea alte idei de joc (desi nu inteleg nici acum care sunt alea). mi-ar placea sa-l vad pe sapunaru la nationala, care e unul dintre putinii romani titular intr-un campionat tare (el, torje, radu stefa si maxim, cam astia sunt, din pacate). nici p-asta nu l-a vrut ca e nu stiu cum. ok, am trecut si peste asta. toti ne dorim sa ne calificam la mondial si m-am gadit ca e bine sa sustinem echipa nationala indiferent de ideile selectionerului. dar cand vad ca e atat de incuiat la minte si nu-l baga nici pe maxim, care are tot ce trebuie: e cel mai bun roman la ora actuala, e tanar, e serios, pai imi vine sa tin cu turcia. am si eu o curiozitate in legatura cu maxim si cu faptul ca nu prea joaca in nationala? care e faza? selectionerul nu vede, cum zice dinu, din cauza bretonului? sau n-a semnat cu cine trebuie, adica steau? nul are impresar pe giovani? sau avea note mici la desen in scoala generala? sunt multi antrenori romani peste piturca. dar nu-s in cardasie cu mircea sandu, cu clanul becali. si, dupa atatia ani, tot astea sunt criteriile de numire a selectionerului. ne agitam degeaba.
De brotberuf pe 31.03.2013 la 18:35
ma, andrei, ne-ai omorat cu roxbourgh asta, de parca scotianul asta e stapanul inelelor. daca dai si alte surse, gen coverciano sau clairfontaine, devii credibil, altfel ... batman / batman ...
De baruch pe 31.03.2013 la 15:14
in sfarsit, un articol de bun-simt. toata lumea din fotbal stie ca piturca este un tip toba de tactica, pur si simplu innebunit dupa fotbal. citeste reviste si carti straine (in franceza), are cea mai mare colectie de dvd-uri cu meciuri si nu-i sta mintea la altceva decat la fotbal. dincolo de documentare, este si un tip inteligent, insa...si aici incep defectele. asa cum spune si vochin, pur si simplu nici nu-l intereseaza ce-i iese din gura. vorbeste chiar ca un martian. si asta din motivul ca nu da doi bani pe nimeni. dar acum, sincer vorbind, cum naiba sa dea doi bani atunci cand ivanovici si alti pacalici se iau de el ca "poarta trening" si nu costum, ca van Gaal? ca nu canta imnul sau ca nu baga jucatorii pe care-i cer ei si nu aplica tacticile pe care ei, oameni care n-au jucat fotbal nici in curtea scolii, le socotesc potrivite? piturca are 2 calificari la turnee finale, are campionate castigate, asta ca sa vorbim doar de ce-a facut in viata ca antrenor. sa-l criticam, ok, dar atunci cand e cazul.
De belisarius pe 31.03.2013 la 15:02
Dle Vochin, descritzi un on NARCISIST. 1- Se identifica cu imagine personala/ego. 2 Crede ca are dreptate intotdeauna. 3. Face pe victima cand nu ai merge. 4. Putina capacitate cognitiva (ganditzi Nesu). 5 E antagonist. 6 Vede universu prin ochii lui. Si Jobs era un narcisit DAR ERA UN FENOMEN!! Pitzi e un narcisist esuat si incompatibil cu Sportul de echipa profesionist... Am uitat! Nu se pot adapta sau schimba ideiile (ei stiu mai bine)... Ce mai zicetzi?
De epishebe pe 31.03.2013 la 15:01
Ai pus punctul cel mai aproape de "i" dar nici tu chiar pe el. Am zis-o si-o s-o mai zic pana cand o sa percuteze: Da, pierderea in popularitate este generata de declaratiile facute, dar nu din cauza unei probleme de comunicare. El a comunicat foarte clar ce voia sa zica. Numai ca asta in sine este problema! Spre exemplu acuzele catre Mutu, care ii trateaza caracterul. Pai punem pariu ca il lauda pana-n stele si inapoi daca ii aducea victoria in Amsterdam? Dar imediat dupa rezultatele proaste il acuza pe jucatorul lui. Doar ca sa distraga atentia de la el, sa gaseasca alt tap ispasitor, iar Mutu este perfect pentru asta. Opinia publica in general este impotriva lui. Dar.. CINE l-a obligat sa-l cheme? CINE l-a obligat sa-l pastreze in cantonament dupa respectivele intamplari (care au avut loc la inceputul cantonamentului!!)? Daca jucatorii sunt "plictisiti" DE CE i-a chemat/pastrat la lot si titularizat? Totul este cusut cu ata verde fosforescenta! P.S. Asta poate fi numit antrenor? Rezultatele bune sunt ale lui, rezultatele proaste ale jucatorilor? Un om cu caracter infect si in continuare nu inteleg de ce NIMENI nu adreseaza problema aceasta.
De alexiss79 pe 31.03.2013 la 14:51
Pi turca este cel nonprofesionist selectioner din Europa!!! Iar FRF cea mai neprofesionista federatie!!! Factual ca mai ahem sanse se datoreaza numai rezult. Pro Romania din grupa!!! Atat!!!
De kily pe 31.03.2013 la 13:55
Andrei, pana si demersul tau este inutil! Piturca va ramane acolo pentru a'si imparti salariul si caimacul cu Nasu' Sandu... Pana nu se vor volatiliza cele doua clanuri: Nasu" (inluzandu'i aici pe Gheara si Mitica Corleone...)- Becali, fotbalul nostru va fi intubat, pe aparate, in moarte clinica! Nu Piturca este problema! Problema este ca acesta este sustinut de ambele clanuri... De ce? Stie sa'i "serveasca"! Altfel spus, bietul barbugiu nu este decat un Boc al fotbalului romanesc...
De jopek pe 31.03.2013 la 11:40
Daca Piturca va face selectia jucatorilor la nationala pe principiul care e cel mai in forma joaca, Romania are sanse, daca va proceda ca in aceste doua meciuri, titularizand 'dupa ureche', cum ar vorbi un muzician despre un lautar, va fi vai de noi... lui de fapt ii este frica de cum ar arata primul 11 cu cei mai in forma jucatori, si alege variante...ca la pariuri, cu sistem sau handicap asiatic... daca totusi te consideri un gambler, stii ca nu trebuie sa pariezi cu 'sufletul' fiind suporter, fan, sau admirator, trebuie sa alegi varianta de pariu realista, cu cele mai mari sanse de a fi castigatoare... dar, pe de alta parte ca si gambler joci si la surpriza, cu o miza mica, joci si speri... cred ca asta a incercat de fapt Piti, insa cand vorbim de o miza mare in mod firesc alegi cota mai mica, in acest caz reprezentata de cei mai buni fotbalisti romani... di pacate 'miza mare' a fost doar pentru romani, antrenorul a mers pana la capat cu o 'chinta sparta'...
De eucutine pe 31.03.2013 la 11:30
Piturca nu-mi place, nici ca om, nici ca selectioner. Pe de alta parte, convine au ba, ca selectioner, rezultatele sunt de partea sa. Calificarile alea (3 la numar) cred ca le-a obtinut fara a fi un mester al vorbelor si, probabil, fara a fi un bun motivator. Altii aveau si aceste calitati, numai ca ne-au adus in situatia de a juca derby-ul pentru locul 5 cu Luxemburg (cred ca nu ati uitat cand eram luati peste picior de liliputani). Eu, ca suporter, nu vreau explicatii, vreau rezultate. Daca Hagi ar fi fost selectioner acum, asteptam de la el rezultate (greu de crezut), nu sa-mi spuna ca tre' sa fim pozitivi sau ca s-a saturat de "rautacismele" din jur. Pe de alta parte, nu inteleg de ce avem pretentii atat de mari la seniori, cand noi nu existam la celelate categorii de varsta! Nu existam la juniori, nu existam la tineret (prin comparatie, vedeti rezultele Turciei si Ungariei (de Olanda nu mai vorbesc), investitiile care se fac, infrastructura etc). Noi vrem sa punem acoperisul fara sa avem fundatia si structura de rezistenta?
De mgexpert pe 31.03.2013 la 11:21
..e si comunicarea importanta, desigur, desi ea nu l-a prea ajutat pe Lucescu jr.(care stie aproape la fel de bine ca seniorul sa explice esecurile..) Pe mine ma enerveaza la Piturca incapatanarea si aroganta. Am senzatia ca selectia la nationala se face pe baza de ranchiune, obsesii, toane si interese meschine.. Cum altfel sa explici neconvocarea unui Sanmartean sau Sapunaru ?
De iulian977 pe 31.03.2013 la 11:11
Domnul meu va respect foarte mult,urmaresc emisiunea in care sunte-ti invitat permanent cu mare placere,sunte-ti unicul din peisajul romanesc care ere,,slovele la el,, asta ca sa va citez,ca sa revin la selecctioner parca ar fi al-batran al meu doar sunt vecini ,el de la Orodel al meu de la unirea 15 km de Orodel. SI AL MEU ESTE URZUR nu stapaneste arta comunicari si este fricos,intrun cuvant OLTEAN.dar ia iesit tot ce si-a propus in viata, asta se va intampla si cu selectionerul, ne va califica si ne va bate obrazul la toti.
De maistor_kokir pe 31.03.2013 la 10:29
bine zis, pitzurca oricum nu citeste acest articol si nici nu cred ca ar intelege mare lucru, dar oare chiar avem nevoie de comunicare cu un astfel de om,care dupa romania - lituania 0 - 3 in 2008 spunea relaxat ca "nu e o rusine acel rezultat ,ci fotbalul romanesc este foarte slab" sau care acum ne scuipa in fatza ca el merita 20 de ani sa-l platim cate un milion de euro ? eu il percep ca pe un mare infractor care face orice sa scape de inchisoare ,daca ar fi nevoie multe alte infractiuni in plus... repet ,n-are nici un sens sa-l intrebam pe pitzurca ce crede, ca ne vom lovi vesnic de un imens maldar de aberatii si bazaconii ...
De stelist1986 pe 31.03.2013 la 10:27
Da, aici ai dreptate. Piturca trebuie sa le explice oamenilor, sa-i aduca cu picioarele pe pamant ca sa nu fie Ivanovici formator de opinie.