Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

24.02.2012 | INTERNATIONAL

Steaua a pierdut o calificare, dar a descoperit o perlă: Vlad Chiricheş

Steaua n-a dezamăgit în "dubla" cu Twente, doar că şi-a arătat limitele actuale în faţa unui adversar mai puternic. Echipa lui Ilie Stan vrea, are atitudine, poate alerga din primul pînă în ultimul minut.


Pînă aici e bine. Numai că Steaua a întîlnit în acest sfîrşit de iarnă o altă echipă care a vrut, care a avut atitudine, care a putut alerga din primul pînă în ultimul minut. O trupă solidă, nespectaculoasă, dar enervant de riguroasă.

Pentru cei care în continuare o socotesc o formaţie oarecare am un amănunt de oferit. Aşa modeşti cum le par multora, olandezii ăştia au jucat 4 reprize cu echipele româneşti cu ştaif (Vaslui şi Steaua) şi n-au primit gol. Şi tot ei au luat campionatul în faţa unor branduri ca Ajax, PSV, Feyenoord sau Alkmaar, iar în vara trecută au ratat în ultima rundă recidiva la titlu, într-un meci direct, pe terenul actualei campioane, Ajax. Mai mult, în tot acest timp, au vîndut jucători de peste 10 milioane de euro, izbutind să se menţină într-o omogenitate care să le permită continuitatea întru performanţă.

4 echipe olandeze au jucat aseară în Europa, 3 dintre ele calificîndu-se în "optimi"

Steaua n-ar trebui să intre acum într-o criză de nervi. Cu toată gafa lui Tătăruşanu, cu toată apatia dezgustătoare a lui Brandan, cu toată ceaţa în care s-a aflat Tatu. Steaua ar trebui să se evalueze corect şi să accepte inferioritatea. Iar apoi să continue construcţia unei echipe bazîndu-se pe lucrurile bune din această seară. Pe agresivitatea lui Bourceanu, pe exactitatea lui Geraldo, pe vîna lui Latovlevici, pe glezna fină, dar prea puţin implicată a lui Tănase. Chiar pe parada lui Tătăruşanu de după 0-1. Dar, în special, pe filonul de mare jucător arătat de Chiricheş.

Într-o noapte perdantă în faţă, acolo unde singurele ocazii steliste au apărut tîrziu, după prima oră de joc, cîştigul a venit din spate. Din zona aceea unde un jucător de 22 de ani, cumpărat cu vreo 600.000 de euro, a dat un recital de viteză, tehnică şi forţă. Calităţi cu ajutorul cărora Vlad al nostru din Bacău l-a transformat pe mult mai mediatizatul De Jong dintr-o nestemată evaluată de tranfermarkt.de la 8 milioane de euro într-un ilustru anonim. În dublă manşă.

8 goluri a marcat De Jong în cele 5 meciuri oficiale din acest an. Cu Steaua n-a existat

COMENTARII (20)

De leaveyou_2000 pe 27.02.2012 la 19:14
Sunt dinamovist si, probabil, am o nota de partinire in comentariul meu dar nu sunt de acord ca au alergat LA FEL din primul pana in ultimul minut. In meciul tur prima repriza a fost intradevar deosebita fata de ce se vede la noi de obicei si in a doua repriza nu a mai fost la fel. Nu cred ca golul primit a fost cauza ba din contra as spune ar fi trebuit sa manance iarba dupa gol dar nu s-a intamplat asa ceva. Iar in Olanda a fost o diferenta izbitoare fata de meciul de la Bucuresti.
De gery76 pe 26.02.2012 la 02:26
Am fost la toate meciurile lui Pandurii si pot spune ca prestatia acestui baiat nu este deloc surprinzatoare,are anticipatie,are incredere deplina in el ceea ce cam lipseste jucatorilor romani,un control destul de bun al balonului,fizicul acceptabil ,singura carenta se poate spune ca este lipsa unei forte deosebite,dar acest handicap se poate remedia prin multa munca la sala de forta si in general printr-o pregatire si o viata sportiva adecvata. -Comparatiile cu Belo ,nu mi se par cele mai elocvente,mai degraba s-ar apropia de stilul Baciului Popescu,mai ales ca-i place sa iese cu mingea la picior ,o caracteristca extrem de rara in fotbalul romanesc. -Ce ar trebui sa faca pentru a se apropia si mai mult de valoarea uriasa a lui Popescu,ar fi in primul rand o implicare mult mai directa in joc,mai multa forta si detenta dar in primul rand acea forta de a-si mobiliza coechipierii,lucru care la Gica ,venea dintr-o tarie de caracter fantastica si o incredere in fortele proprii asisderea!
De calinescu_ pe 24.02.2012 la 15:15
NU STIAM CA SUNTETI IN CORUL DE APLAUDACI A CIOBANULUI !!!!! CHIRICHES NU ARE FORTZA ,NU ARE TALIE, NU ARE "RAUTATE" SI DECI NU POATE FI DECIT UN FUNDAS CENTRAL MEDIOCRU ....!!!! SA JOACE FARA GERALDO SI MAI VORBIM ......!!!!
De tzii pe 24.02.2012 la 13:21
domnule vochin, aveti niste pareri pertinente si logice. de ce nu incercati un mandat de antrenor la steaua?
De dani_sm pe 24.02.2012 la 11:38
@bebe_scu bebe_scu deci esti incredibil de prost, aproape fantasy..lasi o natiune fara cuvinte excrement basist ce esti.. 1.golul s-a dat numai si numai din greseala lui tatarusanu, ce vina are chiriches ca portarul a gafat? sau trebuia sa anticipeze ? :)) (Chivu l-a scapat din marcaj pe ayew), deci nu esti nici cea mai mica asemanare intre faze..cretin esti 2.chiriches a avut un adversar cu sange de golgeter , dar daca asta nu iti e suficient si vrei neaparat un forlan, afla ca vlad c. l-a facut knockout pe marele benzema in romania-franta si a-si putea continua insa esti prea imbecil ca sa o fac
De albertino pe 24.02.2012 la 11:23
Domnule Vochin, cateva amanunte pe care, desi le-ati avut in mana, se pare ca v-au scapat. Din Ajax, PSV, Feyenoord sau Alkmaar a ramas doar brandul. Valorile au plecat prin alte parti. Daca aveti curiozitatea, sa va uitati la un meci al Ajaxului si o sa intelegeti de ce este Twente acolo unde este in clasament. Cat despre sintagma asta de 2ROL "echipa x a pierdut dar a castigat un superjucator"... am mai auzit-o de multe alte ori. si s-a dovedit a fi un balon de sapun. incep sa cred ca luati bani ca sa-i faceti publicitate lui Chiriches. De lingaii aia de comentatori de la protv... nimic de zis. Revenind la meciuri pierdute si jucatori castigati, va amintesc de Austria-Romania si Dodel.
De mof_ pe 24.02.2012 la 11:20
În lotul stelei există un pic mai mult sau mai puțin de invidie sau chiar de aere de jucători mari. Steaua ar trebuii să fie o echipă respectată, unde jucătorii care vin trebuie să joace, nu să bată din gură pe la toate televiziunile. Chiricheș este o investiție foarte bună, a arătat că se poate impune, nu îi este frică de adversat și poate face față. Costea cel mare a arătat o schimbare în bine, mică, dar a arătat. Parcă, parcă începe să fie mai încrezător, dar tot nu există o legătură între jucători.Nu se pasează celui mai avantajat jucător, celui mai bine poziționat, mai bine spus se pasează la întâmplare. Cum am mai citit un articol, jucătorii străini de pe la noi, joacă doar să le intre salariu în cont. Brandan juca bine. De când l-o prins pe D-zeu și i-o oferit o posibilitate de transfer, o uitat cine l-o lansat și cine l-o ajutat să scape de la Urziceni.
De eucutine pe 24.02.2012 la 11:00
Imi place la Chiriches ca stie sa joace la anticipatie, dar mai important, stie sa construiasca. Iese cu mingea la picior si incerca verticalizari, pase la firul ierbii, nu se teme cand vede un adversar venind in pressing, lucru rar la fundasii romani. Majoritatea, chiar si cand nu sunt presati de adversar, stiu un singur lucru: sa bubuie mingea la intamplare. Uneori, chiar daca inestetic, e sanatos sa joci simplu si sa o dai in tribune, dar la noi majoritatea sunt setati sa faca asta. Chiriches, daca va fi serios, are mari sanse sa ajunga intr-un campionat puternic. Este un fundas polivalent (joaca si fundas stanga, chiar daca e dreptaci), stie sa construiasca, iar afara se cauta acest tip de jucatori. D-aia Chivu (cel de dinainte de accidentare, nu mumia de acum) sau Radu Stefan au reusit afara, tocmai pt ca au aceste calitati (apoi, un lucru important, sunt de picior stang). D-aia jucatori precum Moti sau Goian, lenti, rudimentari, imobili, slabi in dueluri 1vs1, nu prea au reusit afara (Scotia nu se pune...sunt 2 echipe acolo). PS: Apropo, nu sunt stelist si nici prieten cu Chiriches!!!
De harison pe 24.02.2012 la 10:47
Chiriches e acelasi care a facut din Benzema o umbra,nimic surprinzator in dubla asta
De ak47_killer pe 24.02.2012 la 10:44
chiriches a fost bun dar tot bun era si gardos caprioara toti il vedeau linga belo cel mai bun stai sa treaca timpul ca dupa un meci si tanasa era zeu prin ziare si eri a fost un mare fis ca de altfel si multi altii radut era noul lita dumitru nici nu mai vreau sa imi aduc aminte citi super jucatori descopera steaua dupa fiecare meci si de 10 ani steaua na dat macar un jucator constant la echipa nationala a fost dica da doar in trecere si banel tot in trecere gigi ii distruge dupa al doilea meci mai slab cel mai recent caz tatarusanu eu zic sa asteptam adevarata recunoastere va veni dupa 1 sezon intreg poate 2 acum e apa la moara
De bebe_scu pe 24.02.2012 la 10:21
Si sa nu uitam ca Inter a pierdut pe o gresala a lui Chivu. Golul luat de Steaua s-a marcat de langa Chiriches.Au fost faze asemanatoare.
De bebe_scu pe 24.02.2012 la 10:17
Chiriches este o promisiune , dar sa-l vedem si in fata unor jucatori de valoare precum Cavani sau Forlan.Adversari care nu au aratat nimic in cele doua manse ex; De Jong, sunt destui si la noi in tara.
De spivak pe 24.02.2012 la 10:06
Chiricheş e perlă până îl face Gigi praf. Să zicem 6 luni.
De spartanul pe 24.02.2012 la 09:56
in romania comentatori de fotbal vezi pe toate gardurile gen asta care ca, si el multi din breasla merg pe urme gresite ,multi oameni iubesc steaua parerile sint impartite dar sa nu uitam un lucru caci steaua nu e singura si nu joaca singura fapt dovedit cu jocurile di uefa lig cind cu aportul lui marica si a rezevelor au jucat mai departe dar presa aservita total lui ciobanu sef care cred ca ii plateste gras scrie numai de el de ce vocine de ce scrie de rapid de vaslui de dracu sa va ea nu numai se cioban si steluta hu hu
De bimbi79 pe 24.02.2012 la 09:50
Domnule stie tot..., Pe Chiriches l-au descoperit altii cu ceva timp in urma, acesta fiind si motivul pt. care a fost cumparat de Steaua. Tu, abia acum l-ai descoperit ? Pacat de tine si analizele tale fotbalistice... In cel mai rau caz ne-ai fi putut delecta cu un articol de genul: Confirmarea lui Chiriches. Parca ar suna altfel... Deh... ziaristii si fitele lor din ziua de azi...
De hanmocar pe 24.02.2012 la 09:48
BV ANDREI ! Singurele aprecieri juste in toata presa de sport romaneasca ! Restul sint fara doar si poate accidente genetice !!!
De vcun pe 24.02.2012 la 09:45
1. tatarusanu e nr 1. acum trebuie sustinut. 2. bourceanu era singurul care a facut presing la portar si a alergat cat 10. d-le vochin, vedem si noi cat au alergat jucatorii? daca se poate... 3. Vochin are perfecta dreptate: decat sa dam in jucatori si antrenori ar trebui sa construim mai departe si sa ne pregatim pentru anul viitor. 4. conducerea stelei este PRAF: a. transferul lui brandan s-a facut prost: adik el aseara nu a jucat nimic pentru ca stia ca azi pleaca. deci au demotivat un jucator. b. conditii de antrenament PRAF. incredibil cum o echipa de primavara EL nu are un teren bun de antrenament. c. au cumparat 5 extreme stanga si niciuna pe dreapta: chipciu (e tot stanga pentru cunoscatori), lato, brandan, fratii costea.... NU avem pe nimeni pe partea dreapta. d. avem 6 atacanti in lot de valori apropiate. nici un varf autentic. e. avem 10 mijlocasi centrali - dar nici un nr 10. ne asteptam de la bourceanu sau brandan. f. in loc ca cineva sa apere echipa in fata presei de 2 lei din romania (in afara de cativa ca dl. Vochin toti scriu CANCAN)managementul mai rau face. 5. Steaua este o echipa total neomogena pentru ca atat jucatorii cat si antrenorul sunt de foarte putin timp la echipa.
De vulpoiul pe 24.02.2012 la 09:41
Ar fi pacat sa il alunge pe Geraldo..va forma un cuplu "tare"cu Chiriches...unul cu toate calitatile posibile,iar celalalt de o exactitate impresionanta
De bogdaniulian pe 24.02.2012 la 09:27
din pacate tatarusanu are o indolenta care o sa-l urmareasca toata cariera. nu ma refer doar la felul in care se comporta in poarta, uitati-va la el cand merge, cand vorbeste. pare ca tot timpul doarme pe el. ce e enervant la el e ca ia goluri la care nici macar nu schiteaza vreun gest. pare ca decide la ce faze nu vrea sa se intrebuinteze. nu ma enerveaza ca a iesit in tur sa inchida unghiul, ma enerveaza ca atunci cand a fost lobat a stat si a privit uimit cum trece mingea. pare ca nu face nici macar vreun efort cat de mic.
De ny33 pe 24.02.2012 la 09:20
Andrei, de cate ori il mai descoperim pe Chiriches? Astfel de consolari sunt inutile...