Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

28.12.2011 | LIGA 1

Dezbrăcăm Liga de secrete! GSP vă prezintă superlativele turului » CFR, Rapid şi Steaua, fără premianţi

Ocupantele poziţiilor 2, 3 şi 4 n-au nici un reprezentant în echipa turului. Surpriza e Pandurii, cu 3 nume propuse.

Gazeta continuă tradiţia ultimilor ani prezentîndu-vă echipa campionatului aşa cum rezultă ea în urma monitorizărilor, nu a impresiilor. Dacă pînă acum partenerii noştri fuseseră italienii de la Digital Soccer, din acest an, GSP a ales să lucreze cu ruşii de la InStat, cei care au urmărit pe parcursul întregului sezon fiecare jucător al fiecărei echipe. În urma analizării a peste 100 de parametri pentru toţi subiecţii şi a distribuţiei pe posturi într-un sistem 4-4-2, cu romb la mijloc, a rezultat cea mai bună echipă a primei jumătăţi a Ligii 1. Pentru a elimina orice prezenţă întîmplătoare, formaţia cuprinde numai fotbalişti care au evoluat peste 900 de minute.


174 de jucători (15 portari şi 159 de cîmp) au bifat peste 900 de minute în primele 18 etape

Portar: finiş la fotografie
Bălgrădean a cîştigat la limită lupta cu Tătăruşanu, după ce a condus tot turul, uneori detaşat. Spre final stelistul a revenit puternic, dar n-a putut trece în frunte. Dinamovistul a cîştigat în special datorită numărului mai mic de goluri încasate şi procentajului mai mare de baloane apărate.

Top 5:

1. Bălgrădean (Dinamo)

2. Tătăruşanu (Steaua)

3. Beto (CFR)

4. S. Lung (Astra)

5. D. Coman

Fundaş dreapta: sprint peste Duarte
Adrian Rusu este surpriza acestei echipe. A început campionatul ca rezervă a lui Pleaşcă sau a vreunui fundaş central, dar, după accidentarea colegului său la "naţională", s-a înşurubat definitiv în primul "11" al Pandurilor şi a început urcuşul. S-a impus în faţa lui Duarte în ultimele două runde, cînd rapidistul a făcut două meciuri proaste la Galaţi şi Vaslui.

66% din duelurile unu la unu au fost cîştigate de Rusu. Duarte are numai 63%

Top 5:

1. Ad. Rusu (Pandurii)

2. Rui Duarte (Rapid)

3. Frăsinescu (Gaz Metan)

4. Rîpă (Oţelul)

5. Luchin (Dinamo)

Fundaşii centrali: unul cu piciorul, altul cu capul
Chiricheş are cel mai mare punctaj, el excelînd în special la jocul cu piciorul (85% pase complete). Îl urmează Szukala, liderul în duelurile aeriene (76%, cele mai multe dintre stoperi). Marele perdant e stelistul Geraldo.

Top 10:

1-2. Chiricheş (Pandurii)

Szukala (U Cluj)

3. Geraldo (Steaua)

4. Markovici (Gaz Metan)

5. Dr. Grigore (Dinamo)

6. L. Goian (Astra)

7. Moţi (Dinamo)

8. Sg Costin (Oţelul)

9. Viera (Pandurii)

10. M. Antonio (Rapid)

Fundaş stînga: unicul campion
Adrian Sălăgeanu a avut emoţii numai după ce Cardoso a jucat aripă stîngă. Apetitul brazilianului pentru goluri i-a ameninţat supremaţia gălăţeanului, dar, în final, oţelarul a cîştigat şi devine singurul reprezentant al campioanei în echipa toamnei.

Top 5:

1. Sălăgeanu (Oţelul)

2. Cardoso (Pandurii)

3. Junior Morais (Astra)

4. Diabate (Dinamo)

5. Milisavljevici (FC Vaslui)

Mijlocaş central defensiv: duel de "naţională"
Mihai Pintilii confirmă evoluţia bună din sezonul trecut şi-şi justifică prezenţa la lot. Învinsul lui e un alt "tricolor", Mureşan, iar atuurile gorjeanului în faţa clujeanului au fost precizia de pasare (84% faţă de 78%) şi numărul mai mare de dueluri cîştigate.

Top 5:

1. Pintilii (Pandurii)

2. G. Mureşan (CFR)

3. Boştină (U Cluj)

4. Issa Ba (FCM Tîrgu Mureş)

5. Bourceanu (Steaua)

Mijlocaş central ofensiv: căpitanul echipei
Cătălin Munteanu are cel mai mare punctaj din Liga 1, devenind astfel liderul acestui dream-team. Atuul său rămîne transmiterea balonului, el oferind 9 assisturi în cele 18 etape şi avînd un procent de 82% de pase corecte. Următorul clasat, Brandan, are numai 3 assisturi şi 71% pase complete.

Top 5:

1. C. Munteanu (Dinamo)

2. Brandan (Steaua)

3. L. Marinescu (U Cluj)

4. Renan Garcia (CFR)

5. Cl. Voiculeţ (Pandurii)

Mijlocaş dreapta: lupta assisturilor
Brazilianul a cîştigat lupta cu rapidistul nu la goluri marcate, ci la assisturi. Adailton a marcat de 4 ori, dar a dat 5 pase decisive, în vreme ce Deac a dat 5 goluri, însă numai 3 assisturi.

Top 5:

1. Adailton (Vaslui)

2. Deac (Rapid)

3. L. Rus (Dinamo)

4. Sougou (CFR Cluj)

5. Ferfelea (Sportul)

Mijlocaş stînga: nivel înalt
Disputa dintre Sînmărtean şi Tănase a fost cea care s-a purtat la cea mai mare altitudine. Amîndoi au cifre excelente, cele mai bune după mijlocaşii centrali premianţi. Vasluianul a triumfat în principal datorită assisturilor, 6, triplu faţă de cît a izbutit Tănase.

Top 5:

1. L. Sînmărtean (Vaslui)

2. Cr. Tănase (Steaua)

3. C. Petre (Gaz Metan)

4. Ad. Cristea (U Cluj)

5. Chipciu (Braşov)

Atacanţii: golgeterii între ei
Aici a fost, de fapt, disputa între primii doi marcatori ai campionatului. Marius Niculae, cu 14 goluri, şi Wesley, cu 13. Dănciulescu a stat la cotitură, numai că, avînd doar 8 reuşite, a trebuit să accepte prima poziţie sub linie

Top 10:

1-2. M. Niculae (Dinamo)

Wesley (Vaslui)

3. Dănciulescu (Dinamo)

4. Bawab (Gaz Metan)

5. Pancu (Rapid)

6. Pena (Oţelul)

7. N. Tony (U Cluj)

8. Opriţa (Petrolul)

9. Curelea (Sportul)

10. Moutinho (FC Braşov)

89% pase precise a avut Dănciulescu, cel mai bun la acest capitol dintre atacanţi

Ghinion Steaua
Roş-albaştrii n-au nici un reprezentant în dream-teamul toamnei, însă nu mai puţin de 4 jucători (Tătăruşanu, Brandan, Geraldo şi Tănase) au fost primii sub linie.

Patru absenţi
14 dintre cele 18 echipe de Liga 1 au reprezentanţi între titularii sau primele 4 rezerve pe fiecare post din echipa turului. Singurele care n-au oferit vreun fotbalist au fost CS Mioveni, Concordia, Voinţa Sibiu şi Ceahlăul.

COMENTARII (31)

De sorineldobre pe 01.01.2012 la 11:08
Rusii de la InStat sau cum se cheama firma de monitorizare a avut niste criterii. Alta firma a lucrat cu alte criterii . Hai sa nu ne ambalam . Eu personal nu sunt de acord cu echipa asta dar eu am alte ...criterii. Un an nou fericit tuturor !
De drack009 pe 30.12.2011 la 16:13
Vazand acest top nu se poate trage decat o singura concluzie: esti un pupincurist si un papagal Voichine! ai ridicat in slavi niste expirati doar pentru ca poarta niste straie de la stana lui Bheecali! O fi Steaua echipa cu cei mai multi suporteri dar nu si echipa cu cei mai buni jucatori din campionat...fi obiectiv de acum incolo si lasa vrajelile de doi lei!
De fremenash pe 29.12.2011 la 17:17
statistici partinitoare. gsp = sclava celui care ofera mai mult... ca de obicei. 80 de ani de existenta...de rusine
De plischi pe 29.12.2011 la 08:35
m. antonio pe locul zece si tzukalu' ala pe doi?! ma facetzi sa rad!~
De isteaua pe 28.12.2011 la 23:25
@l0gan - dute mai pe la scoala... ma abtin sa zic altceva, poate ai probleme cu capul...
De grogar pe 28.12.2011 la 21:49
domnule Vochin !! schimbati imediat echipa si faceti echipa numai din stelisti !!ca mor oile astea ...s-au obisnuit sa ii umfle presa si daca bea un pahar cu apa ...si daca apare o statistica pe cifre adevarate , reala iau toti foc ca nu mai ii umfla nimeni ....asa ca schimbati si puneti numai stelisti si antrenorul toamnei ilie stan si sa nu uitati maseorul sa il puneti tot de la steaua
De grogar pe 28.12.2011 la 21:42
degeaba ati aratat frate in europa daca va tavalit ceahlaul si eu stiu mai care ...in campionat ati jucat 2 meciuri in rest nu ati jucat nimic ...ati castigat cu pomana cu sibiul(mai mare rusinea ) iar in celelante meciuri dabia bateati prin min 90 daca nu faceati egal sau chiar luati bataie in multe cazuri...statistica asta se face pe notele care le-au luat jucatorii in campionat nu in uefa
De l0gan... pe 28.12.2011 la 21:13
i steaua ca de obicei oaie frustrata nu mai sa jigniti stiti !am gresit eu.nu e vb de note dreptate si tu dar de ce jignesti ?asta dovedeste buna crestere si educatia primita de suporteru stelist
De rakuftw pe 28.12.2011 la 19:24
Vreau totusi sa ii spun dl Vochin ca il apreciez pt modul lui de a face jurnalism,intr-o tara primitiva totusi dvs va luptati pt meseria care va consacrat,felicitari...ps primul msg postat de mine nu merita luat in considerare de cate dvs deoarece era adresat unui 'om' sa nu folosesc cuvinte obscene pe blogul dvs,multumesc.
De rakuftw pe 28.12.2011 la 19:21
Vladsefu,din pacate,pt tine Cfr si Steaua,in ordinea aceasta sunt ultimele cluburi care ar trebui sa se planga de aranjamente,arbitri etc,etc...in schimb ce albanezul sef,jiji fe^cali,a facut aranjamente cat pt 10000de Borcea,care este si el "campeon":.Iti fac top 10000,nu 100 si fara sa implic cazurile astea neinsemnate cu adevarat care au facut tam-tam doar in presa:cazu valiza etc,etc..la aia de la cfr e mai simplu,ei au furat in 2 moduri,mult mai mult dar doar in 2 moduri:1 cu arbitri; 2 cu jucatori blatuiti:fara sa mai vb de jucatorii imprumutati din sezonul trecut care se faceau ca nu vad mingea....oricum,este spiritul sarbatorilor de iarna.Haide sa cadem de acord...propun sa fie scoase din istorie si steaua,si dinamo si mai ales Cfr:))astia de la steaua tot timpul vad greselile altora dar niciodata pe ale lor si culmea ei gresesc cel mai mult,asa patron,asa istorie,asa suporteri,traiasca cska,pardon steaua si partidul,mai are rost sa mentionez partidul?:))PCR, neicusorule:)
De isteaua pe 28.12.2011 la 18:26
@l0gan - numai un cap de prost putea sa spuna ca se face media si dupa se imparte la 18...
De l0gan... pe 28.12.2011 la 18:10
isteaua se face o medie draga oaie se imparte la 17 sau 18 meciuri si reiese care e mai smecger voi cum a ti jucat 3 meciuri tot turu unu cu dinamo altu cu cfr si inca unu cu larnaka divizia c seria 5 oltenia cum vroiati sa intrati in top ?nu ma un cap de oaie poate sa debiteze asa ceva !!!
De isteaua pe 28.12.2011 la 17:50
Mai inteligentilor, cum naiba sa spuneti de jucatori care au jucat doar in Liga 1, care in afara campionatului nu au aratat nimic *iar cu echipele "mari" din campionat, iar nu au aratat nimic* ca sunt mai buni decat cei care au jucat in Europa League si in campionat (si astia chiar au facut fata)?!
De vladsefu pe 28.12.2011 la 17:23
Ce cauta ashtia de la dinamooia in top ... Cred shi eu ca in meciurile alea amicale cu multa spuma de Miami joaca bine ... Ar fi shi mai bn de vzt ce se intampla in meciurile jukte pe teren ...
De zidane92 pe 28.12.2011 la 17:20
@isteaua prietene esti afon rau in materie de fotbal daca tu il pui in echipa ideala pe cel mai slab dinamovist zie diabate si nu il pui pe cel mai bun catalin munteanu poate ca munteanu nu are varsta,fantezia sau mediatizarea lui brandan dar realitatea e ca munteanu a dat 9 assisturi brandan 3 la capitolul cel mai bun play-maker daca te bate unul cu 9-3 la assisturi poate sa te cheme leonardo diego armando messi maradona ca nu poti fi cel mai bun pe post iar apoi pintilii-bourceanu??????!!!!!! !!!! ma faci sa rad pai in afara ca joaca toate meciurile ca vrea don jiji si ca i-a dat banderola de capitan acestui razboinic care se baga sub plapuma daca vine giani kirita la el ce a aratat bourceanu in teren da-mi un meci din campionatul asta cand bourceanu a jucat bine pintilii e omul orchestra al celei mai spectaculoase echipe din campionat
De zidane92 pe 28.12.2011 la 17:13
felicitari lui andrei vochin in romania astfel de articole strict legate de fotbal si de parametrii de joc ai fotbalistilor nu prea exista si e pacat ca becali are 80% din ziare si astfel de lucruri nu asta mi se pare cu adevarat o ancheta reala pt ca impotriva cifrelor nu ai cu ce sa vii sa contrazici ancheta aia gsp e subiectiva ca voteaza fiecare cum il duce capul cifrele astea arata realitatea:dinamo,pandurii si vaslui sunt echipele turului care au aratat cel mai bun fotbal chiar daca nu si cel mai eficient in cazul vasluiului si pandurilor ca nu sunt pe 2 si 3 un singur lucru m-a surprins ca nu e kone in primii 5 la inchizatori si pintilii l-a dominat net asta chiar nu observasem in rest sunt oamenii care ma asteptam felicitari ad rusu a fost o surpriza placuta in rest se stiau premiantii
De zghihuit pe 28.12.2011 la 16:54
mai lipsesc oamenii "negri", acolo puncteaza si cei de la CFR si RAPID
De l0gan... pe 28.12.2011 la 16:45
poi steaua cu doua meciuri cum vrei ma sa dea jucatori a jucat doar cu dinamo si cfr si atat si vointa a fost peste ei dar tu steaua steaua steaua!!!ce mi ar place sa retrogradeze echipa asta sa vad de unde va mai luatu salariu
De dinamovistfaravoie pe 28.12.2011 la 16:00
@isteaua vai de 5teaua ta...nu intelegi fotbalul
De moldo97 pe 28.12.2011 la 15:55
hai sa fim seriosi ca steaua no jukat campionatu asta nimik numa spre sfarsit ii normal sa fie 3 de la DIINAMO SI DE LA PANDURIII!steaua nu merita !
De seby_sebastian pe 28.12.2011 la 15:24
cand se ia in calcul aceste date statistice se ia in evidenta cate pase de gol au dat ,,,,cate goluri au marcat ,,,cate suturi eventuale goluri au primit(portari)....
De dan pe 28.12.2011 la 15:20
Care e site-ul firmei InStat?
De isteaua pe 28.12.2011 la 15:11
@mwiesteaua - mai inteligentule, eu am facut o echipa din ce ne-a dat nenea vochin... eu nu sunt de acord nici cu M. Niculae...dar din lista aia pe cine sa iei? Pe Tony? Singurii jucatori care ar trebui sa fie in aceasta echipa la "superlativ" ar trebui sa fie doar cei de la Steaua, Rapid si Vaslui, deoarece sunt singurele care au aratat ceva in Europa... pentru ca nu poti face o echipa la "superlativ" cu jucatori care au jucat doar in liga 1...
De dinamovistfaravoie pe 28.12.2011 la 15:08
Diabate nu este fotbalist...nu este nici macar jucator de fotbal..este un pacalici..
De mwiesteaua pe 28.12.2011 la 15:04
isteoaia daca tu il vezi pe Diabate de la Dinamo titular esti petarda cu fotbalul...tipic suporter spurkat
De malakian pe 28.12.2011 la 14:56
Deci Rusescu nu e in top 10, desi a marcat 7 goluri in 15 meciuri, in unele fiind chiar rezerva vedetei Mihai Costea? E normal sa fie cat mai putini stelisti, pentru ca asa mai mancati si voi o paine de pe urma articolelor din zilele urmatoare, gen: "Soc la Steaua, niciun jucator nu a facut, nu a dres. George Becali a declara: bla bla"
De isteaua pe 28.12.2011 la 14:48
Tatarusanu-Diabate,Geraldo,Chi riches,Rui Duarte-Sinmartean,Bourceanu,Br andan,Deac-Wesley, M.Niculae Parca arata a echipa de fotbal asta...
De isteaua pe 28.12.2011 la 14:41
Pai Steaua are 2 jucatori: Chiriches si Wesley... Si serios acum... Szukalo peste Geraldo..? ( =)))))))))))) ) Balgradean peste Tatarusanu? ( =))))))))))))))))) dute ma si te culcaaaa :)))))))))))) ) Ad Rusu peste Rui Duarte? (dupa ce a venit rui duarte a facut treaba...) Pintilii peste Bourceanu? (hahahha :))) ) Munteanu peste Brandan? (cea mai tare gluma) Adailton peste Deac? (sa fim seriosi...)
De vladutz13 pe 28.12.2011 la 14:36
Nu ma asteptam sa fie Salageanu in prima echipa... nu ca valoare, ca are, dar Otelul a facut un sezon foarte slab. Felicitari lui, ca i-a depasit pe Bozovici, Latovlevici, Camora, etc..... ceilalti sunt exact cum ma asteptam si cum trebuia.
De dinamovistfaravoie pe 28.12.2011 la 14:35
3 jucatori vaslui 3 jucatori Dinamo 3 jucatori pandurii..singurele echipe care au jucat ceva turu asta...