Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

15.11.2011 | ECHIPA NATIONALA

Altă viaţă

Stop! Hai să plecăm de aici! De la această echipă care dă semne că practică un joc care începe să semene cu fotbalul acela pe care-l vom privi din nou la televizor la vară, în Ucraina şi Polonia. De la încercarea noastră de a nu mai fi meschini, fricoşi, panicaţi. Preocupaţi doar să nu cumva să primim gol şi, dacă s-o putea, să păcălim la nesfîrşit viaţa marcînd la vreo bîlbîială a adversarului.


Aseară, la Altach, contra Greciei, "naţionala" României n-a scris vreo capodoperă calcistică, vorba maestrului Cosaşu. Dar a arătat o idee de abordare. Nu a mai lăsat acea impresie penibilă a jocului la ghici, la ce-o da Domnul, la întîmplare. Situaţie în care victoria se arată exact ca o recompensă atît de meritată.

Un început de meci plin de curaj şi de adrenalină şi o a doua repriză zburdalnică, în care am exersat contraatacul. Un presing înfipt mai adînc în terenul adversarului. O posesie mai consistentă. O distanţă mult mai mică între linii, graţie căreia pasele s-au legat mai bine. O poziţionare a întregului monom cu 20-30m mai aproape de poarta adversarului decît am izbutit în prima repriză cu Belgia. O linie de fund mai apropiată de centrul terenului decît de propriul careu. Astfel a apărut şi Bogdan Stancu în joc, baleind pe toată lăţimea terenului şi oferind centrarea de la primul gol.

Astfel am putut avea mai mulţi jucători în zona de finalizare. Astfel am putut trage la şi pe poartă încă din primele minute, nu abia după o oră de joc, ca la Liege. Astfel am avut o sumedenie de ocazii de gol, iar Bălgrădean mai nimic de apărat. Astfel nu ne-am mai bătut joc de o valoare de talia lui Torje şi tot astfel le-am oferit ocazia lui Tănase, Marius Niculae sau tînărului Chipciu să arate că sînt, într-adevăr, fotbalişti. Hai să plecăm de aici! Şi să nu mai zicem stop!

COMENTARII (23)

De varsity pe 20.11.2011 la 18:00
Pe Vochin l-a luat valul cu siguranta, daca a ajuns sa creada ca echipa de fotbal este pe drumul cel bun! Cu un selectioner precum satana n-o sa vedem noi rezultate bune sau calificari! Grecia nu a jucat deloc cu noi, daca ar fi vrut, ne-ar fi spulberat!Este clar, Piturca face echipa doar cu stelisti expirati sau non-talente care freaca bancile de rezerve la cluburile lor!
De redsef2005 pe 20.11.2011 la 10:29
gery76, inca o data iti expui penibilitatea si inteligenta mai mult decat limitata, de "aplaudat slinos" al lui "Piturca 0 - 3 cu Lituania, 2 - 3 cu Serbia, 1 - 2 cu Austria" si artizan ale penibilelor 1 - 0 cu Feroe si San Marino! In afara de automultumirea gretoasa a stelistului din tine ca barbugiul a convocat toti penibilii fosti, actuali sau viitori componenti ai asa-zisei "echipe de fotbal" (fosta din Ghencea) - Tatarusanu, Galamaz, Gardos, Latovlevici, Nicolita, Chiriches, Bourceanu, Tanase, Stancu si alte asemenea nulitati care nu au ce cauta la Nationala Romaniei! - nu reusesti sa provoci decat mila, pe langa scarba inevitabila... Nu iti mai posta opinii cretinoide, nu ai cunostintele fotbalistice si capacitatea intelectuala necesare pentru a-ti putea da cu parerea!!!
De observator_ipohondru pe 20.11.2011 la 10:09
Pai au jucat perspectivele noastre cu perspectivele lor, nu trebuie sa ne-o luam in cap. Noi mai buni ca stia nu avem , ei au. Diferenta va fi ca perspectivele noastre vor muri perspective
De axl41 pe 19.11.2011 la 23:34
Am intalnit o echipa cu numai 2 titulari. Romania nu a jucat stralucit. Daca era meci oficial ne bateau grecii de nu ne vedeam.
De tristar pe 19.11.2011 la 10:02
Domnule, unii il lauda pe Neagu. Mie nu mi-a "sarit" in ochi. Cand in repriza a doua a meciului cu Belgia au intrat pe teren fotbalistii (Tanase si Torje), partida si posesia s-au echilibrat evident. Asta ne trebuie, dle Vochin, mijlocasi si atacanti care sa fie "prieteni cu mingea". Pirurca e acuzat de unii si de altii ca e tipicar si defensiv. Daca nu ai cu cine, ce poti face? De Pintilii, Neagu si alde Cocis suntem satui. Mai bine folosim tineri tehnici, decat pe alde neica-nimeni de la Tg. Jiu. Pentru ca un meci, doua, oricine le poate face, dar sa joci si in cupele europene, si in campionat, si in preliminarii...asta iti cere sa fii fotbalist adevarat! Ma indoiesc pentru cei mentionati mai sus...
De gery76 pe 18.11.2011 la 18:03
Inca o dovada ca jurnalistii sportivi n-au disparut in totalitate de pe esicherul presei romanesti este insasi prezenta lui Andrei Vochin,un om care se ambitioneaza sa creada si il felicit sincer pentru aceasta atitudine,ca menirea unui jurnalist de sport,in speta fotbalul ,este aceea de a analiza prestatia fotbalistilor, a antrenorilor si nu a jigni sau a improsca cu noroi in oamenii pe care nu-i suporti cum face asa zisul jurnalist Decebal Radulescu,un fel de Mitica Dragomir al presei scrise,un om fara nici un reper moral ,un ziarist slabut dar cu tupeu maxim,un aplaudac slinos al lui Razvan 0-5 Lucescu ,dar un critic fervent ,de cele mai multe ori fara nici un argument clar desi ar fi destule pe plan strict sportiv[ dar e mai usor sa te legi de viata personala a oamenilor si asta o fac cei lipsiti de scrupule] al lui Piturca si al celor care nu l-au ''uns''. Felicitari pentru obiectivitate domnului Vochin ,care este printre putinii care a avut curajul sa scoata in evidenta si plusurile acestui meci cu Grecia ,meci care a fost un posibil speram ''nou inceput''.
De edy_boy25 pe 16.11.2011 la 17:41
decebale esti un...nimik !!!!...un neica nimeni !!!...Si daca nu-l plac pe Mircea Sandu dar dupa un articol ca asta nu pot sa fiu decat de partea lui !!!...Cine-ti da tie dreptul sa jignesti lumea , mah mitocanule !!!???....Presa are rol de informare , nicidecum de a insulta si a jigni !!!...Intr-o tara normala dupa un asa articol ai fi fost dat afara in secunda urmatoare !!!...am postat aici comentariul la articolul lui decebal radulescu pt ca vagabondul asta cu impresii de jurnalist posteaza numai comentariile pupinkuriste , nu si cele critice !!!
De kkciosuldelahamangia pe 16.11.2011 la 16:35
hai d-le ca nu sa vazut nimic,grecii au jucat un AMICAL, in timp ce romanii l-au luat ca pe un,,OFICIAL''. sa avedem rabdare pina la primavara, si apoi sa vedem ce vor face petardele ca tanase, ce marcheaza un gol la doi ani, la nationala.daca s-ar fi jucat pe puncte, credeti ca grecii, dormeau pe teren ?
De alb_rosu_in_vn pe 16.11.2011 la 15:22
Am jucat bine aseara, insa nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece. 1. Cand va aparea Cocis titular, s-a terminat cu jocul nostru 2. Echipa Greciei a fost lipsita de motivatie si ne-a tratat cu superioritate. E normal pe undeva. Ei sunt calificati la Euro, noi nu. Si-au permis s-o lase mai moale. Echipa Belgiei a jucat serios cu noi, pentru ca si ei aveau ceva de demonstrat si anume faptul ca meritau sa se califice la Euro. 3. Jocul bun a fost posibil si pe fondul numeroaselor schimbari in timpul meciului, fapt ce ne-a permis sa avem in permanenta jucatori proaspeti, dispusi sa alerge. Intr-un meci oficial ai voie doar la 3 schimbari si atunci situatia se schimba. Pacat ca nu am facut un egal cu Belgia, e bine ca am castigat cu Grecia, dar pana sa facem o echipa competitiva, mai e de munca. Avem insa cateva semne bune de care ne putem agata.
De vcun pe 16.11.2011 la 09:18
e un pas inainte - cu cateva implanturi echipa poate face o surpriza frumoasa. nu cred ca ne vom califica la celelalte campionate mondiale/europene dar aratam ca mai stim si fotbal.
De oxigendc pe 16.11.2011 la 08:30
Domnule Vochin, va fac invitatia sa va uitati peste cifrele mijlocasului ce a jucat aproape tot meciul si pe care nici macar nu l-ati mentionat...I. Neagu! Baiatul asta a legat tot jocul la mijloc, a alergat cat doi demarcanduse si cerand mingea in fiecare moment. Jocul nostru s-a legat in sfarsit la mijloc prin demarcarile permanente ale acestui jucator. A dat si singura pasa perpendicupara pe poarta adversa la marea ratare a lui B Stancu...si a recuperat zeci de mingi pe atacul advers!Cu stima, Oxigen.
De 969696 pe 16.11.2011 la 03:12
neatza, ma bag si eu ca musca-n lapte si pun o intrebare off topic-mai ales ca tu esti cam singurul din presa autohtona, care mai are si timp doar de fotbal...de ce din toate asa zisele articole de pe site nu citesc nimic despre germania-olanda?toata ziua messi,ronaldo a tras o basina etc etc...nu ii atac pe cei doi in nici un fel,dar...astazi a fost un meci de fotbal intre unele din cele mai bune 4 echipe din lume,amandoua ,in felul lor cu o dezvoltare extrem de interesanta in ultimii cinci sase ani...si vbim de fotbal adevarat...o analiza ...ceva...olanda si-a luat-o 3-0 de la nemti si asta intr-un mod autoritar si voi ca o publicatie de sport-teoretic-dar practic fotbal nu sunteati in stare sa scrieti nimic????? de exemplu germania a demonstrat o putere tactica incredibila la care se adauga capacitati tehnice pe masura...nu exista doar spania sau nume mari gen cr7 vidic buffon rooney etc exista ECHIPE...si de 4-5 ani se construieste una exceptionala...plus olanda...scrie te rog despre fotbal,doar fotbal
De tardelli pe 16.11.2011 la 01:10
Bosnia a jucat in 10 oameni datorita unui arbitru care l-a eliminat pt proteste [al doilea galben]- pe bosniacul care considera ca a fost offside la golul lui Ronaldo.
De jos_cenzura pe 16.11.2011 la 00:55
totusi, dupa meciul Portugaliei cu Bosnia, cred ca mai avem mult pana a fi o echipa de fotbal... nu exista comparatie
De tardelli pe 16.11.2011 la 00:32
Ce nu intelegi tu Dl Vochin e ca din inginerie nu poti sa te faci antrenor doar daca pui niste magneti pe o tabla la Tv si vizionand niste diagrame scoase de un computer dupa meci. Ambitia ta e sa-l ``faci`` pe Piturca .Ce spuneai de el ? ```ignoranţa selecţionerului faţă de tehnologiile pe care, în anul de graţie 2011, le folosesc şi grupele de copii din fotbalul ăla pe care vrem noi să-l întrecem ca să ne mai calificăm la un turneu final.`` Daca tot te crezi antrenor ,dupa ce te-au laudat mai demult niste ..ignoranti ..eu iti doresc sa incepi cu o grupa de copii..si foloseste acolo ipad-uri si tehnologie bluray
De frangeox28 pe 16.11.2011 la 00:09
d-le andrei vochin sa avem rabdare pana la urmatorul meci amical...cati dintre cei ce au fost convocati in aceasta dubla vor fi si atunci convocati(n.r.i:nterese in functie de pozitia in clasament si 'anturaj').in al 2 lea rand sa asteptam o confruntare oficiala cu un adversar de calibrul Greciei...care a abordat partida ca o invitatie la un punch vienez...find prezenta dupa cum se stie la turneul final din 2012.succesele atrag succese.
De andreiv68 pe 16.11.2011 la 00:05
@ tardelii Daca ai fi avut puterea sa citesti tot textul (nici nu-i lung macar) ai fi vazut ca am scris si de presing, si de posesie, si de suturi, si de "somajul" lui Balgradean. Pentru mine nu mai e de mult o surpriza ignoranta unora dintre voi.
De oneghin pe 15.11.2011 la 23:41
Noroc că Piţi a fost înlocuit la timp, altfel nu jucam noi aşa! Slavă Domnului că am scăpat de el. Succes noului antrenor al Naţionalei. N-am reţinut cum îl cheamă, dar e cu totul altceva.
De geob1 pe 15.11.2011 la 23:38
Sa nu ne umflam in pene prea tare! Grecia a jucat foarte foarte slab! M-a dezamagit mult Radu Stefan... sa stea naibii acasa daca nu are chef de nationala...sa-si dea cu polonicu peste degete inaintea fiecarui meci al nationalei si a rezolvat problema!
De totdd pe 15.11.2011 la 23:35
Salut ! Ne imbatam cu apa rece ! As vrea sa vad cum joaca Piturca intr-un meci oficial ! Frate, Piturca e unu'...si are un joc anost,urat etc! Ce s-a intamplat in seara asta a fost probabil valoarea lui Torje si Tanase si mai ales zburdalnicia celor mici...celor noi la nationala! Am mai batut noi Germania cu 5-1 si l-am facut pe Plesan noul Hagi! Sa ramanem cu picioarele pe pamant, nu s-a intamplat nimic deosebit ! Am batut Grecia...intr-un amical! Doar atat !
De csa21 pe 15.11.2011 la 23:34
Meci frumos, insa eu raman la parerea ca in preliminarii vom juca cu vechile petarde (Cocis si altii). Un mijloc bun ar fi format din Sanmartean, Torje, Chipciu, Lazar. Variante sunt, dar intervin interesele rahatilor becali.
De tardelli pe 15.11.2011 la 23:33
Doar atat ai de spus domnule Vochin ?!!: ```Dar a arătat o idee de abordare````Asta ai vazut tu ?? doar o idee? Presingul nu l-ai vazut?Lipsa de suturi la poarta a Greciei ?Daca scorul era de 5-1 ,6-1 cum era?? tot o idee ??De posesia balonului nu zici nimic?De determinare nimic? Doar o idee de abordare vezi tu ...
De klaus pe 15.11.2011 la 23:32
golul lui tanase de generic,superb!