Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

31.10.2011 | LIGA 1

Bravo, Martinovici!

Imaginile Digi curg cu cinism. Un cretin pătrunde pe terenul de joc cu nonşalanţa unui alergător din parc. Stewarzii îl privesc ca pe un practicant de jogging. Pumnul cretinului pluteşte prin aer şi se înfige în urechea lui Galamaz. Înainte de cădere, stelistul primeşte şi flegma de dispreţ a nemernicului. Un trişor care nici măcar nu a avut decenţa smardoiului de a-l provoca la o luptă dreaptă, de a-i atrage atenţia că-l va lovi.


Lumea celor care aveau altă treabă pe stadion, jucători, arbitri, antrenori, e şocată. Primul care reacţionează e sîrb, la dracu'! Novak Martinovici are prezenţă de spirit. Încearcă să-l oprească aşa cum poate. Îi dă un picior zdravăn din săritură, apoi, ca să-l stăvilească, îl ia la picioare. Vine şi Stanca, mai timid. În timp ce steliştii vor să-l oprească definitiv, ca nu cumva să mai fie vreo victimă, jucătorii Petrolului încearcă să-l protejeze pe agresor. Arbitrul intervine şi-i elimină pe Martinovici şi Stanca.

Răzvane, tu ştii ce spun. De aceea mă adresez doar lui Novak, pentru că el nu e de pe aici. Din această ţară în care noi, oamenii de rînd, plătim cu impozitele noastre forţele de ordine pentru a fi apăraţi. Din ţara asta în care jandarmul se întoarce cu spatele la agresor şi ceartă victima. Din România-n care 40% dintre cei care omoară pe şosele din culpă scapă fără o zi de puşcărie. Din ţara unde n-ai voie să-i bagi mîna în gît hoţului care-ţi intră-n casă de teama proceselor de tip aviatorul Iovan. Din spaţiul în care progenituri de Plăcintă calcă oameni cu maşina şi viaţa curge mai departe. Pentru ce ai făcut aseară, dă-mi voie să te felicit! Să-ţi spun un sincer "Bravo!" pentru că ai înţeles primul că locul în care te afli e o junglă în care cei plătiţi să ne apere ne rîd în nas, iar cei ce ne omoară se pregătesc să devină eroi.

COMENTARII (398)

De dondiego pe 31.10.2011 la 01:02
Băi fraţilor, voi sunteţi sănătoşi la cap? Văd pe-aici dinamovişti care nu pot să treacă peste animozităţile specifice. Dă-o încolo de treabă, foarte bine a făcut Martinovici! Ne merităm soarta, că mor oamenii pe stradă şi nimeni nu sare să-i apere. Şi ăsta, sârb fiind, a sărit pentru colegul lui. Ruşine tuturor „mironosiţelor” care-l critică pe Martinovici!
De dan76cj pe 31.10.2011 la 01:01
RESPECT MARTINOVICI!!! Steaua putea sa mai aiba si alti raniti daca nu aveau in echipa un sarb! Restul jucatorilor erau cam blocati.....Stanca a venit si el din spate cu un picior anemic dat cu ezitare...
De pasaportul.de.la.fund pe 31.10.2011 la 01:01
richie_wanderer - aceasta maica teresa a zilelor noastre!dute tata la culcare ca esti obosit si nu intelegi nimic sau doar te faci ca esti prost! Andrei promoveaza violenta!mda...asa e...foarte urat din partea ta Andrei!ar fi trebuit probabil sa redactezi un elogiu la adresa huliganului, a celor ce au organizat acest meci si sa lasi sarbii sa plece la ei acasa ca aici nu e de ei!ei nu inteleg cum e cu apa,malaiul,sarea si astea. ei nu servesc mamaliguta...ei mananca mai iute de obicei...
De snoopmind pe 31.10.2011 la 01:00
aveam alta parere despre tine vochine, acum ca am aflat ca esti stelist ai scazut in ochii mei la fel ca martinovici dupa exemplul dat , la violenta raspunzi cu violenta in sport , meci televizat, bravo vochine, te as da afara da nu pot
De alinescu13 pe 31.10.2011 la 01:00
A INTRAT LUPUL in turmade oi si la julit pe mieluselul de Galamaz,,,,radea in ambulanta ca o oa=ie tulburata,,,,am si eu o intrebare,,,dar MACHE cu ce mana la lovit pe lup ?
De cosmindemian pe 31.10.2011 la 01:00
DACA S-AR FI INTALNIT CU MARIUS NICULIE DE LA DINAMO ..... ERA DISTRACTIE CUM IL BATEA :)))
De ion_vanea pe 31.10.2011 la 00:59
Domnu' Vochin, la faza cu omorul din culpă în accidente de circulaţie aţi bulit-o. 90 % din acele omoruri din culpă în accidente de circulaţie n-ar exista dacă am avea autostrăzi. Pentru omor din culpă în asemenea cazuri trebuie judecaţi miniştrii transporturilor. Strict la subiect: Respect Martinović! Şi un mare mυie FIFA&UEFA pentru regulamentele lor de tot căcatul.
De richie_wanderer pe 31.10.2011 la 00:58
martinovici si stanca suspendati macar 2-3 etape. asta ar fi corectitudine. iar golanul ala la puscarie.
De rujaalin pe 31.10.2011 la 00:58
va felicit domnule vochin pt articol....cat despre martinovici mi se face pielea de gaina cand vad acele imagini cu el....un adevarat caracter, respect pt el si natia din care provine...
De criticu99 pe 31.10.2011 la 00:57
oo da, bv martinovici, ti-ai facut si tu dreptate cu pumnul; oamenii nu remarca esentialul aici; in momentul executarii penalty-ului martinovici observa cum galamaz este lovit; daca eram pe strada era ceva normal sa sara in ajutorul lui, insa ne aflam pe un teren de fotbal; ce a facut martinovici cand a vazut acel gest? nu a ramas pe loc, nu a fugit spre vestiare, ci s-a repezit catre huligan sa-i dea pumnul inapoi; decizia corecta este 3-0 la masa verde insa nu sunt de acord cum a reactionat martinovici; in momentul cand a intrat suporterul toti jucatorii stelei tb sa se indrepte spre vestiare!!! martinovici a vrut sa fie erou; in final asta a fost; i-a acordat o corectie acelui huligan; insa ca fotbalist este GRESIT!!!
De iowin pe 31.10.2011 la 00:57
Bravo pentru articol,respect Martinovici,calu99 esti un d o b i t o c!
De dondiego pe 31.10.2011 la 00:57
Respect, Martinovici! Campionatul ăsta ar trebui suspendat până când cineva în ţara asta poate garanta securitatea jucătorilor şi, bineînţeles, a spectatorilor civilizaţi.
De vali12 pe 31.10.2011 la 00:57
Respect Martinovici !Reaspect domnule Vochin! Doar lasii sau cretinii sunt in stare sa il apere pe nemernicul ala care a patruns pe teren si sa il condamne pe Martinovici. Felicitari inca o data pentru opinia dumneavoastra,domnule Vochin,
De robotzel pe 31.10.2011 la 00:57
felicitari martinovici iar pentru cei care spun ca este gresit ce a facut martinovici, va doresc ca familia voastra sa fie atacata iar voi sa nu aveti voie conform legilor voastre cretine, sa il atacati. cazul acesta daca nu era pe terenul de fotbal, se traduce simplu: martinovici a sarit sa isi apere un coleg care a fost atacat de un golan (la fel ca si cei care considera ca nu a facut bine martinovici).
De pasaportul.de.la.fund pe 31.10.2011 la 00:56
suna urat rau ce am spus dar din pacate e frustrarea de care se face vorbire in articol!felicitari Andrei pentru scrierea scurta, concisa si foarte corecta!
De r.obert pe 31.10.2011 la 00:55
Domnu' Vochin, pe jucator il cheama Martinović, nu Martinovici. Dar trecand peste asta, va felicit pentru acest scurt editorial.
De enachecosmin pe 31.10.2011 la 00:54
ca petrolist iti spun, ai dreptate.
De raciudaniel pe 31.10.2011 la 00:54
Baaaaaaaaaaiiiiii, MARTINOVIC SE DUCE LA EL, NU ALA SE DUCE DUPA MARTINOVIC. DEGEABA VA UITATI LA MECI.
De richie_wanderer pe 31.10.2011 la 00:54
iata si primul jurnalist din lume care promoveaza violenta! Martinovici n-a incercat 'sa-l opreasca' , Martinovici a incercat sa-l calce in picioare . 'vine si Stanca, mai timid' ? Stanca a mers sa-i dea si el un picior in cap aluia care era aflat pe jos. Deci, felicitari pentru ca ati calcat in picioare meseria de jurnalist cu acest articol care PROMOVEAZA SI FELICITA VIOLENTA. Nicio problema daca stergeti comentariul meu, ajunge ca-l cititi ;)
De pasaportul.de.la.fund pe 31.10.2011 la 00:54
respect martinovic! evident-trebuia sa vina altul-un sarb de data asta-sa ne arate cum se face!pacat ca nu i-a iesit a treia incercare de lovitura lui martinovic!(a se urmari reluarea) rezolva cazul definitiv!
De tardelli pe 31.10.2011 la 00:53
calu99, esti idiot amice? Bravo Martinovici
De valyblondu pe 31.10.2011 la 00:53
AIA CARE CONTESTA CEIA CE A FACUT MARTINOVICI..SA SE PUNA IN LOCUL LUI GALAMAZ ..SI SIGUR NU IL VOR MAI CONTESTA PE MARINOCICI....EL MERITA ..DOAR RESPECT...PLUS K E IN LEGITIMA APARARE KM ZICE NEA- GIGI...BRV VOCHINE
De gazistu pe 31.10.2011 la 00:53
ACUM imi pare rau, ca huliganul nu la lovit pe arbitru, sa vedem le dadea rosu fotbalistilor de la petrolul care vin sil protejeaza pe huligan
De rapid_ultra_fire pe 31.10.2011 la 00:53
Corect D-le Vochin !!! felicitari pt atitudine si printre putinii care o fac !!!
De doob pe 31.10.2011 la 00:53
felicitari pentru articol..felicitari Martinovici Respect ;)
De raul23i pe 31.10.2011 la 00:53
domnu andrei uitativa atent pe video cum unu din cei 3 huligani prinsi are ceva in mana care mai apoi ii plaseaza unui alt stuard ca si cum sar cunoaste
De caine1381 pe 31.10.2011 la 00:53
a ajuns Ivanovici asta sa ii faca pe cei de la paza burtosi :;))) asta e prea tare...el are 7 burtzi si urla ca aia sunt burtosi :)) ce draqu ma esti penibil...
De bladez pe 31.10.2011 la 00:52
Martinovici, jucatorul care are plusuri si minusuri ca toti oamenii de pe planeta asta, dar despre care mereu esti sigur ca da tot ce are el, tot ce stie el sa faca, in fiecare meci, pe orice pozitie este bagat. Asta chiar si pentru o echipa lispsita de identitate in aceste vremuri, o echipa la care nu a crescut si cu care nu a inregistrat mari succese care sa intareasca loialitatea. Este mai stelist decat multi fosti si actuali ros-albastri. Martinovici este jucatorul care ar lupta neconditionat si daca ar ajunge la o divizionara D sau la o echipa de fotbal in sala. Talent avem in continuare, spiritul trebuie sa-l gasim. As fi spus regasim dar...Orice ar face sau spune ciobanul pentru noi Martinovici este deja un simbol.
De marku121 pe 31.10.2011 la 00:52
calu99 nu știu ce minute pui tu acolo, dar huliganul sa dus direct spre grupul de stelisti spre ași continua "treaba". Huliganul are și cont pe Facebook, intitulându-se luptător K1. Dupa bataia mancata de stelisti in meciul cu rapid si bataia de la meciul asta ne asteptam la suspendarea STELEI ?
De bogdangolea pe 31.10.2011 la 00:52
BRAVO PENTRU ARTICOL
De ramona_petri pe 31.10.2011 la 00:52
"Din ţara asta în care jandarmul se întoarce cu spatele la agresor şi ceartă victima." Se vede ca nu traiesti in Anglia unde politia s'a uitat la rasculati cum distrug si fura ce apuca prin Londra (acum cateva luni), timp de doua zile, fara sa miste un deget.
De lipy1987 pe 31.10.2011 la 00:52
Alaturi de Galamaz !!! Respect Martinovici si Stanca !!!
De gora pe 31.10.2011 la 00:52
Corect!!!
De raciudaniel pe 31.10.2011 la 00:52
Alooooooo.....pai martinovic ce-a facut? A luat la picioare un om...cretin necretin, cum vrei sa-i spui, in conditiile in care avea o gheata in picior, care are crampoane, daca-l omora? Sau avea voie pentru ca a dat un pumn in cap?? Sunteti penibili. Ce faceti aici???
De stelist4ever pe 31.10.2011 la 00:52
Pana una alta, degeaba ne laudam sau blamam ce-a facut Martinovici, atat timp cat el si Stanca raman cu ROSU si vor fi suspendati pentru ceva ce poate multi altii ar fi facut. Dar asa-i la noi, daca iei atitudine si nu te lasi calcat in picioare, gandind ca Statul ar trebui sa ia masuri impotriva infractorilor de orice gen, esti pedepsit mai rau decat cei vinovati. Dupa toata aceasta seara, tot ce pot sa fac e sa-i multumesc Domnului ca respectivul individ nu era inarmat si ca astfel Galamaz s-a fi ales cu ceva mult mai grav.
De danyel_pl pe 31.10.2011 la 00:52
PE cel care a intrat pe teren nu il cheama Enache Stefan il cheama Sorin si veti vedea ca am dreptate. Va rog verificati informatia,a terminat facultatea de constructii acum 5-6 ani si era linistit omul...nu vreau sa ii i-au apararea dar il stiu altfel si trebuie sa suporte consecintele.
De un_observator pe 31.10.2011 la 00:52
ce parere aveti de robert dumitru? eu cred ca e complice moral la gestul cretinului. gesturile lui sunt halucinante. a eliminat doua posibile victime si a mai asteptat inca una sa se gandeasca sa opreasca meciul. el l-ar fi continuat insa in tunel presiunile au fost enorme. asadar... pe teren au fost doi scelerati si nu unul singur.
De boolq pe 31.10.2011 la 00:51
Respect Martinovici! RESPECT!
De don_vito pe 31.10.2011 la 00:51
Excelent articol.Respect Martinovici
De klaus pe 31.10.2011 la 00:51
e sarb pentru el este ori la bal ori la spital nu conteaza era injectat !
De vio_craciun pe 31.10.2011 la 00:51
MARTINOVICI CAPITAN
De grasutzu20 pe 31.10.2011 la 00:50
Dar de incidentul de la amicalul streaua - Charleroi, ce mai ziceti?
De bodosam pe 31.10.2011 la 00:50
Cu asta ai spus tot...suntem o tara de ratati fara reactie
De marku121 pe 31.10.2011 la 00:49
Pe huligan îl cheamă ENACHE STEFAN DRAGOS iar pe GALAMAZ la lovit cu un box. Atunci de ce la eliminat pe Martinovici care sa aparat in fata unui huligan inarmat?
De terminatorul2 pe 31.10.2011 la 00:49
Respect MARTINOVICI , esti STELIST pe VIATA , noul razboinic " Radoi "