Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

31.10.2011 | LIGA 1

Bravo, Martinovici!

Imaginile Digi curg cu cinism. Un cretin pătrunde pe terenul de joc cu nonşalanţa unui alergător din parc. Stewarzii îl privesc ca pe un practicant de jogging. Pumnul cretinului pluteşte prin aer şi se înfige în urechea lui Galamaz. Înainte de cădere, stelistul primeşte şi flegma de dispreţ a nemernicului. Un trişor care nici măcar nu a avut decenţa smardoiului de a-l provoca la o luptă dreaptă, de a-i atrage atenţia că-l va lovi.


Lumea celor care aveau altă treabă pe stadion, jucători, arbitri, antrenori, e şocată. Primul care reacţionează e sîrb, la dracu'! Novak Martinovici are prezenţă de spirit. Încearcă să-l oprească aşa cum poate. Îi dă un picior zdravăn din săritură, apoi, ca să-l stăvilească, îl ia la picioare. Vine şi Stanca, mai timid. În timp ce steliştii vor să-l oprească definitiv, ca nu cumva să mai fie vreo victimă, jucătorii Petrolului încearcă să-l protejeze pe agresor. Arbitrul intervine şi-i elimină pe Martinovici şi Stanca.

Răzvane, tu ştii ce spun. De aceea mă adresez doar lui Novak, pentru că el nu e de pe aici. Din această ţară în care noi, oamenii de rînd, plătim cu impozitele noastre forţele de ordine pentru a fi apăraţi. Din ţara asta în care jandarmul se întoarce cu spatele la agresor şi ceartă victima. Din România-n care 40% dintre cei care omoară pe şosele din culpă scapă fără o zi de puşcărie. Din ţara unde n-ai voie să-i bagi mîna în gît hoţului care-ţi intră-n casă de teama proceselor de tip aviatorul Iovan. Din spaţiul în care progenituri de Plăcintă calcă oameni cu maşina şi viaţa curge mai departe. Pentru ce ai făcut aseară, dă-mi voie să te felicit! Să-ţi spun un sincer "Bravo!" pentru că ai înţeles primul că locul în care te afli e o junglă în care cei plătiţi să ne apere ne rîd în nas, iar cei ce ne omoară se pregătesc să devină eroi.

COMENTARII (398)

De victorinox pe 31.10.2011 la 13:41
Copilul trebuie sa inteleaga ca in viata ai si momente in care trebuie sa te aperi asa cum a facut-o Martinovici. Trebuie sa fii complet retardat sa sustii cauza acelui nemernic numai prin prisma apartenentei tale la echipa pe care o sustin si eu-ma refer la postarile celor doi " colegi caini ". Aseara a fost o lupta a Stelei contra dezaxatilor si interlopilor din tribuna care ( aproape ) ca au pus stapanire pe tara asta.Sa ceri suspendarea celor care au intervenit-bravo baieti !- si l-au tavalit pe gunoiul ala mi se pare o lipsa de creier la fel de periculoasa ca si a celui care l-a lovit pe Galamaz. Una e sa ne duelam civilizat ,de-o viata-si alta e sa sustinem niste nemernici.Martinovici ,esti baiat! Bravo !
De bobyitica pe 31.10.2011 la 13:38
Este clar Legea trebuie respectata in tara asta, dar dragii mei retardati care nu sunteti de acord cu Andrei Vochin, ce ati fi facut voi daca erati pe teren aseara ? L-ati fi abordat pe dementul ala spunindu-i " Domnule agresor Legea trebuie sa primeze in tara asta, Dumneavoastra sunteti drogat beat si idiot pe deasupra si ar trebui sa va calmati, dar inainte va rog sa ma omoriti ca sa primiti pedeapsa in urma aplicarii legii" Nu instiga nimeni la violenta, cretinilor ci la dreptul sa te aperi pentru ca in tara asta nu te apara nimeni dar ti se cer impozite atit Bravo Andrei, esti cel mai tare ziarist de fotbal
De lionstrike pe 31.10.2011 la 13:37
Detest violenta fizica. Contravine integritatii fizice corporale. La fel detest stupiditatea si ipocrizia. Referitor la ceea ce s-a petrecut ieri seara, prin empatie, cred ca in primul moment as fi reactionat din instinct si l-as fi "imobilizat" cumva pe agresor. Oricum, trebuie sa-ti asumi consecintele faptelor tale. Toti am vazut cum a reactionat un Sarb. Ce consecinte ar fi rezultat daca aceasta fapta s-ar fi petrecut in timpul unui meci de rugby? Amintiti-va ca, in situatii de acest gen (e.g. teroarea manifestata de suporterii extremisti) statele dezvoltate reactioneaza prin Retaliation. Cu alte cuvinte, la violenta raspund cu o violenta controlata. O fi bine? O fi rau? Poate Alex Bourceanu ar face un gest onorabil daca i-ar ceda, macar temporar, lui Novak Martinovici, banderola de Capitan al echipei. Ar intari coeziunea intre membrii echipei.
De 88gore88 pe 31.10.2011 la 13:33
Cat de prostanac poti fi Vochine,puti! Cum sa incurajezi huliganismul in halul asta?Ce a inteles copilul speriat din tribune care azi citeste presa? Bravo ba,bubui de istetz! Daca jandarmeria il "pedepsea" pe suporter,puteai zice "Bravo Jandarmeria"!Dar cand Martinovici cara picioare in plex unui suporter nu poti spune "Bravo Martinovici"!
De reddm pe 31.10.2011 la 13:31
Mrtinovici trebuie inchis nu dragos Enache, el putin Stanga ia tras o tibie in cap si atat dar coiechipierul sau mai ,,criminal" ne-a arat ca stie si KO e singurul sport la care steaua se pare ca reuseste
De grigs1981 pe 31.10.2011 la 13:30
Sper ca citesti toate aceste postari si ca intelegi de ce am scris de azi-noapte ca ai gresit grav.Inteleg frustrarile,eu insumi sunt frustrat la serviciu,pe strada,cand privesc ce promoveaza televiziunile,etc.Sper ca intelegi ca esti o persoana publica si cred ca nu gresesc,o personalitate,sa zic asa.Ai pus paie pe focul anarhiei,aidoma celor pe care adesea,i-ai criticat.Pacat,domnule Vochin,acum esti vazut ca unul de-al lor!
De tapout pe 31.10.2011 la 13:30
Nu ma surprinde faptul ca tiganii sunt de partea tiganilor, impotriva romanilor. Vad ca multi considera ca e anormal ce a facut Martinovici. Altii vad ca inventeaza scenarii cum ca Steaua a platit acei suporteri. Niste prosti. De aceea nu ma surprinde ca se intampla in aceasta tara ce se intampla. Daca Chauncey Hardy avea langa el niste colegi ca Martinovici, poate ca azi ar mai fi in viata. Dar, asa, colegii sai "nu au vazut" cum o gasca de tigani, pentru ca tiganii sunt curajosti doar cand au superioritate numerica, le-au omoarat un prieten.
De illiebalaci pe 31.10.2011 la 13:29
"Felicitari Andrei pentru ceea ce ai scris ...Bravo Martinovici Bravo Vochin .............................. Felicitari, Andrei ! " " De cate ori ma lauda multimea, ma intreb" oare ce prostie am mai facut" Nu mai tin minte cine a spus asta dar domnule Vochin vi se potriveste de minune...
De klaus pe 31.10.2011 la 13:26
@maciu19 esti bolnav cu alte cuvinte ai nevoie de doctor ..deci becali a platit un suporter sa loveasca pe galamaz iar altul sa arunce o petarda in tatarusanu ..rapid are cei mai dobitoci fani !
De costicom pe 31.10.2011 la 13:25
de ce oare ne miram ca lumea a ajuns sa se bata la stadion?oare presa nu are nici o vina cind vine cu articole de genul.dusmani de moarte ai echipei x,sau eterna rivala,oare asta nu este incitare la violenta?
De maciu19 pe 31.10.2011 la 13:22
domnule vochim,mai este o varianta.iar daca il cunosteti pe patronul stelei va voi da de gandit.de ce credeti ca primele cuvinte la pauza au din partea lui au fost "am castigat cu 3-0"..si nu au vrut sa mai iasa de la vestiare?pt ca sunt sigur ca daca ar fi jucat pe teren "propriu" nu ar mai fi facut la fel ..si acum vin cu varianta mea : eu cred ca domnu becali a platit 2,3 suporteri ca sa intre pe teren iar meciul sa fie suspendat.dc cred asta?pt ca steaua nu a batut pe nimeni de 4 etape ,iar daca o pierdea si pe a 5`a urma o revolutie in club .si cum e vb aceea:scopu scuza mijloacele.ps:si dc nu ati zis "bravo coman " atunci cand a reactionat ca a fost lovit de prepelita?X(
De illiebalaci pe 31.10.2011 la 13:15
Citind commenturile la acest articol imi dau seama de ce un om care a lovit un copil a ajuns presedintele acestei tari ..." O fi spus copilu' ceva, o fi jignit-o pe doamna ..." Pestele de la cap se impute...
De uresteaua pe 31.10.2011 la 13:11
Felicitari Andrei pentru ceea ce ai scris ...Bravo Martinovici Bravo Vochin
De kily pe 31.10.2011 la 13:05
Felicitari, Andrei !
De dan1998 pe 31.10.2011 la 13:04
Pe de alta parte autoritatiile nu fac nimic. Incidente asemanatoare au existat de cind e lumea pe stadioanele romanesti,in special la diviziile inferioare.Probabli nu exista etapa fara un incident si nimeni nu zice nimic.Inclusiv pumnul lui MM Stoica.Vi s-a parut mai putin educativ?S-a intimplat ceva? Nimic. Si atunci de ce ne miram.Acum vrem sa-i taiem capul individului. Daca nu erau incidentele anterioare ,daca nu se lasa interpretare legiilor,daca nu erau atitea hotii din partea autoritatiilor nu se ajungea la asemenea cazuri. i trebuie sa vina un sirb sa rezolve problemele noastre.Penibil.
De adarma pe 31.10.2011 la 12:58
SA SPUI BRAVO VIOLENTEI ESTE UN LUCRU EXTREM DE GRAV!
De dan1998 pe 31.10.2011 la 12:57
Sunt citeva aspecte aici: 1.Cred ca Martinovici a reactionat cum trebuia in prima faza,poate exagerat un pic pe urma.Dar sunt doar gesturi normale in asemenea cazuri.Probabil asta e diferenta dintre un sirb si un roman: unii cu vorba altii cu fapta. Cred ca ar trebui doar o sanctiune usoara pt sirb,o mustrare pt ca totusi nu trebuie sa fie un exemplu 2.Marea greseala vine din partea "societatii care se ocupa de ordine" si daca vreti sa mergem mai departe a neexistentei unui program bun al autoritatilor pt inlaturarea evenimentelor de acest fel. Nu trebuie sa mergem mai departe sa gasim tot felul de vinovati.Trebuie actionat la societatea de stewarzi.In Romania noastra toti vor vor sa faca bani ,fara sa munceasca(sau cit mai putin),fara sa fie pregatiti ,fara a avea o responsabilitate!!!!!! Dar vor bani gramada ca apoi sa-i risipeasca pe tot felul de prosti . Asa ca sanctionati drastic societatea de stewarzi, inclusiv acei stewarzi care nu au fugit dupa individ,(cred ca stiau regulamentele "romanesti " si le era frica sa nu primeasca cartonas rosu)si cam asta e.
De ioanemanuel pe 31.10.2011 la 12:57
Unii dintre voi sunt absorbiti de ura impotriva stelistilor , bucurestenilor sau impotriva lui becalii si nu intelegeti mesajul transmis de vochin . Intr-adevar este o radiografie a societatii romanesti. Ar trebuii sa invatam de la Martinovici si de la spiritul sau luptator ca nimic nu se obtine fara lupta , el si-a aparat familia. Atunci cand scoti sabia de sabie mori , ar trebuii sa stiti asta . Noi romanii suntem dezbinati ,ne uram reciproc , suntem intr-o stare permanenta de alerta . Vom murii dezbinati daca nu intelegem care este binele comun . Democratia insasi este formata pe principiul binelui comun. O viata avem si daca si pe asta o traim cu frica atunci nu ne mai ramane nimic . Cred ca stramosii nostrii care si-au dat viata pentru ca noi sa nu fim mutati de pe pamantul romanesc plang acum .
De bibi_tm pe 31.10.2011 la 12:57
Seful FRF nu are nici o opinie ? Ma rog, acum e ocupat cu DNA -ul, dar aseara?
De meka pe 31.10.2011 la 12:54
Pt prostii idealisti : de asta mor oameni pe strada si nu se baga nimeni, de asta se fura in vazul tuturor si nimeni nu face nimic, de asta mor oameni pe trecerea de pietoni si nimeni nu doreste sa fie martor, de asta fac clanurile mafiote legea in romania... din cauza unor ca voi care gandesc prea mult si prea prost, din cauza unor ipocriti care nu gandesc niciodata ca acea persoana putea sa ii fie frate, unchi, tata, prieten etc. Martinovici trebuia sa ii rupa dintii in gura huliganului si sa il trimita vreo doi ani prin spitale. Tara unde se vorbeste mult si se face nimic.
De fibra pe 31.10.2011 la 12:53
Multi huligani il apara pe nemernic.Asa e, asta e tara in care victima este intotdeauna vinovata,deoarece este locuita de huligani mina in mina cu cei pusi sa vegheze la respectarea legilor.
De neko00 pe 31.10.2011 la 12:53
Multi dintre ratatii de aici sunt fie rapidisti sau dinamovisti care comenteaza doar de dragul de a o face. Acum este un moment in care nu mai conteaza de la ce echipa a fost, conteaza ca Martinovici S-A APARAT! Niciun steward nu era in teren, dupa mintea unora, sarbul trebuie sa stea si sa se uite, trebuie sa-i si ceara sa scoata cutiul sa-l omoare ca doar suntem romani, avem o minte bleaga in care nu conteaza legitima aparare, sa ne omoram ca asa spun regulile. Sunt curios ce ati mai fi comentat daca avea un pistol acel individ si l-ar fi impuscat pe Galamaz. Idiotilor!
De bibi_tm pe 31.10.2011 la 12:49
Intr-o tara in care borfasismul, lichelismul, orbismul si lasismul au ajuns la rang de virtute, gestul SARBULUI a fost superb, emotionant si poate generator de rusine pentru multi. Neaparat trebuie sa amintesc ca dupa moartea lui Marian Cosma in Ungaria, tatal portarului SARB al echipei Veszprem a promis razbunare. Si mai mult, nu s-a lasat pana nu l-a gasit pe tiganul care l-a ucis pe colegul fiului sau. Jos cu palaria MARTINOVIC si JIVELA SERBIA Halooooooooooo, se-aude cumva si-n ''zona'' ?!
De dorijn pe 31.10.2011 la 12:35
1-Nu faci prin acest articol decat sa agiti spiritele ! Indiferent cata clementa i s-ar da acestui Robert Dumitru si cata acoperire are in regulament penalty-ul acordat contra Petrolului, in niciun campionat civilizat si bun din lume NU SE ACORDA LA ACEL CONTACT ! Tanase a urmarit plonjonul"in bazin" ,asteptand ca "mortul colacul" o mana sau un contact (indiferent ca-i de umar sau de glezna)ceeace a si facut cand a simtit mana lui Tudor ! 2-Nimeni nu trebuie sa-si faca singuri dreptate cand exista arbitrii, observatori, oficiali, comisii de disciplina etc (vs Martinovici, Fl.Costea ,Stanca etc),3-Tatarusanu cand si-a luat in primire poarta si-a folosit degetele ptr a face SEMNE OBSCENE si a mimat CUVINTE URATE INCITANTE galeriei ploiestene ! ASA CA EXPLICATII PLAUZIBILE POATE AVEA SI PETROLUL , D-le Vochin !
De dorins75 pe 31.10.2011 la 12:35
Vochine,te credeam un *altfel* de ziarist,dar vad ca ai intrat si tu in categoria celor instigatori si pupincurristti!!(IVANOVICI BALENA::::)
De meka pe 31.10.2011 la 12:31
Am si eu o intrebare. Cine primea rosu daca arbitrul era lovit si jucatorii sareau in ajutorul lui ?
De iptdorin pe 31.10.2011 la 12:29
frumos articol,insa degeaba.il citesc tot romanii,nu sarbii.vad comentarii de genu: 1.3 pct pt steaua,ca la rapid.era 2-0 pt steaua.nnu se punea problema victoriei. 2.nu poti sa faci comparatie cu bataia de la steaua rapid.acolo nu au sarit sa-l apere pe coman.prepe a avut o interventie urata,adevarat,dar era in atac,era la minge.iar dupa aia nu a sarit la bataie,s a ridicat sa plece iar alexa ia sarit in gat. 3.sa-l acuzi pe martinovici de lovitura e o aberatie,gazonul e locul lor de munca.e ca si cum eu intru intr o institutie,redactie,sediu etc.una e dak ma vad cu tine pe strada,una e sa ti inrtu in birou sa ti aplic un pumn. pacat...
De gigelos pe 31.10.2011 la 12:26
Că l'apus de soare Vreau să mi te-omoare Baciul Ungurean Şi cu cel Vrâncean! - Oiţă bîrsană, De eşti năzdrăvană Şi de-a fi să mor In cîmp de mohor, Să spui lui Vrâncean Şi lui Ungurean Ca să mă îngroape Aice pe- aproape În strunga de oi, Să fiu tot cu voi; In dosul stînii, Să-mi aud cînii, Aste să le spui, Iar la cap să-mi pui Fluieraş de fag, Mult zice cu drag! Fluieraş de os, Mult zice duios! Fluieraş de soc, Mult zice cu foc! Vîntul cînd a bate Prin ele-a răzbate, Ş'oile s'or strînge Pe mine m'or plînge Cu lacrimi de sînge! Iar tu de omor Să nu le spui lor. Să le spui curat Că m'am însurat Cu-o mindră crăiasă, A lumei mireasă; Că la nunta mea A căzut o stea; Soarele şi luna Mi-au ţinut cununa; Brazi şi păltinaşi I-am avut nuntaşi; Preoţi, munţii mari, Paseri, lăutari, Păsărele mii, Şi stele făclii! Iar dacă-i zării, Dacă-i întîlnii Măicuţă bătrînă Cu brîul de lîna, Din ochi lăcrimînd, Pe culmi alergînd, Pe toţi întrebînd Şi la toţi zicînd:
De gabichisro pe 31.10.2011 la 12:25
Cand Ionel Ganea l-a luat de gat pe tusier nu l-am vazut pe central sa faca acelasi lucru cu Ganea in ideea de a-si apara colegul.Cand Mihai Stoica l-a lovit pe spectator nu i-am vazut pe ceilalti spectatori luandu-l la pumni pe Stoica(Mihai Stoica facea aseara pe oripilatul:ca el nu a mai vazut asa ceva...etc.etc...eu am mai vazut : la el). Si nu ma surprind astfel de gesturi atata timp cat conducatorii sunt cei mai mari instigatori:atat prin gesturi(Vezi MM)cat si prin declaratii. Martinovici este erou pentru un gest cu nimic mai presus decat acela facut de cel pe care l-a agresat. Dar atunci cand esti stelist si gloata de stelisti e mare nu poti sa vezi altceva decat ceea ce vrei sa vezi. Eu zic sa o lasati mai moale cu spiritul asta justitiar pana nu vedem crime pe stadion. Gestul lui Martinovici doar incita nu va descuraja pe nimeni iar partea aceea ca s-a aparat si si-a aparat colegii povestiti-o la nepoti ca poate ei cred...A fost o reactie de cartier, un spitit de golan care pedepseste pe un rival din gasca adversa...atat tot. Dupa ce respectivul era la pamant si erau cel putin 20 in jurul lui ei mai dadeau cu picioarele in el.de ce? nu era imobilizat?ba da..ala statea deja cu capul la cutie dar ei inca il imobilizau...justitie de cartier...apropo pe Latovlevici nu l-a vazut nimeni cand a dat.
De dinamu pe 31.10.2011 la 12:24
daca de ex cineva o lovea pe sotia lui iliebalaci,ce facea ilie?intorcea si celalalt obraz?respect domnule vochin.in tara asta de puritani si ingenui iti trebuie curaj sa iei apararea victimei.
De neil_10 pe 31.10.2011 la 12:24
ca sa citez... cretinii se lauda untre ei!? ... halal media! pupuncurestii stelei si capitalei! Rusine!
De illiebalaci pe 31.10.2011 la 12:15
Nu-mi vine sa cred. Violenta propagata prin media! Ce sa mai zic de un handicapat ca ala din Ploiesti, cand un ziarist zice "bravo"? Nu mai avem nicio sansa.
De douamiiunspe pe 31.10.2011 la 12:11
Salut Andrei. O sa incerc sa fiu cit mai succint. O parere despre arbitru, una despre jucatorii stelisti si una despre cei prahoveni. Arbitrul o fi aplicat el regulamentul la sange dar intr-o maniera foarte rigida. Practic l-a expus pe Tatarusanu prin faptul ca nu a intrerupt meciul dupa ce se consumase o fapta extrem de grava. Cred ca ar fi trebuit sa-i bage intr-o scurta sedinta pe cei care se ocupau de securitatea meciului si sa le fi spus: oameni buni daca din momentul asta nu va asumati raspunderea ca nu se mai intampla absolut nimic eu nu mai dau drumul la joc!Poate ca stie bine regulamentele dar nu va fi niciodata un mare arbitru pentru ca-i lipseste FLERUL. Acum, dintre Martinovici si Stanca eu cred ca mai degraba portarul ar fi de rosu pentru ca a bagat un sprint din poarta pina dupa mijlocul terenului pentru a-i trage aluia un sut. Nu-l acuz, nici pe departe, mai ales ca a fost primul care a vazut ce s-a intamplat, era cu fata la Galamaz in timp ce restul se concentrau pe penalty.Martinovici pur si simplu a reactionat la o agresiune, boschetarul ala il pusese la pamant pe Galamaz si se indrepta, culmea!, spre ceilalti jucatori. Daca idiotul ar fi incercat sa fuga iar sarbul Stelei s-ar fi luat dupa el, atunci da, puteam discuta ca nu avea de ce sa faca el dreptate pe teren. N-as pedala pe ideea ca sarbul a fost mai aprig decat romanii, pur si simplu e vorba de temperament si de faptul ca se afla acolo, aproape de agresor. Cred ca si un Marius Niculae de exemplu ar fi avut o atitudine de luptator, ca sa nu ma gandesc la ce ar fi facut un Bumbescu, de pilda. Sau Laca. Iar jucatorii ploiesteni s-au implicat, cativa dintre ei, abia cand cretinoidul ala era luat la smotoceala de stelisti. Ori reactionau de la inceput ori isi vedeau de treaba, mai ales ca apurusera si Jandarmii lu' peste prajit. Nu stiu ce decizii se vor lua da' tare mi-e ca cel putin un stelist va fi suspendat. Om vedea.
De d_3amon pe 31.10.2011 la 12:04
stoaia si spurkatii ei, va meritati soarta
De aurel.fierascu@gmail.com pe 31.10.2011 la 11:55
Singurul care nu a actionat ca un animal, dand dovada de rationalitate intr-un moment atat de extrem a fost Geraldo Alves. El este sinngurul care ar trebui laudat dupa acest eveniment pentru reactia matura! In rest, inainte de ane pronunta sa ne uitam in cadrul larg al fazei premergatoare, cum Martinovici alearga din marginea careului de 16 m ploiestean spre dobitocul in speta, cu gand de atac, nicidecum de autoaparare!
De coskakabadea pe 31.10.2011 la 11:55
respect martinovic
De bartos_laco pe 31.10.2011 la 11:52
Bravo Martinovici! Cei care au jucat in echipa stiu ca iti aperi cocegul. As fi facut la fel, si as face la fel. suporterul nu avea ce cauta acolo, Bravooo!
De gyuszika pe 31.10.2011 la 11:47
Esti un ratat vochine.....instigare la violenta...se vede ca traiti in Balcani.....si legili unde sunt....ai vazut prea multe filme de actiune , derbedeule de bucuresti!!!
De sergiu47 pe 31.10.2011 la 11:44
Firma de bodiguarzi nu a facut nimic contra derbedeului si atunci Martinovici l-a rezolvat imediat aparandu-si colegii. Astept ca FRF si LPF sa-l sanctioneze iar justitia romana sa-l aresteze la plangerea agresorului. Ma bucur ca sute de mii de romani au fost obligati sa vada ca ei ataca numai las, pe la spate, iar cand din 11 oameni e nevoie de un barbat, acela e un sarb care-si zdrobeste adversarul privindu-l in fata. Onoare slavilor!
De fucidin pe 31.10.2011 la 11:44
Orice tolomac ar trebui sa fie constient ca daca are de gand sa faca asemenea tampenii, poate sa-si capete rasplata pe loc, mai ales pentru ca traim intr-o tara in care orice hot sau talhar, prins, abia asteapta sa vina politia si justitia ca sa-l scape
De vasglo pe 31.10.2011 la 11:42
Bravo, Andrei Vochin! Pentru cei au spus ca lovirea agresorului de catre Martinovici si Stanca e acelasi lucru cu agresiunea contra lui Galamaz, le spun sa-si lase frustrarile la o parte si sa-si puna minte la contributie. Cand esti agresat, tu sau altcineva din preajma ta, cu atentat la integritatea corporala, esti in drept sa reactionezi pentru imobilizarea agresorului, prin orice mijloace! Daca riposta ta e disportionata si duce chiar la decesul agresorului, vina este exclusiva a acestuia; el te-a provocat si trebuia sa stie in ce se baga...
De 11life pe 31.10.2011 la 11:38
acum o saptamana jucatorii Rapidului erau blamati ca sarisera sa-l aere pe Coman,colegul lor ! Martinovici,stelistul sarb e laudat ! ce sa mai intelegem ?
De fucidin pe 31.10.2011 la 11:38
Asta e rezultatul altor asemenea fapte lasate de izbeliste de ce in masura sa judece asemenea cazuri.Cand U-istii au atacat in fata hotelului staful CFR, cand tweety facea pe smardoiul in ghencea, cand nu mai degraba de saptamana trecuta, autocarul Atrei a fost atacat in stil Kosovo.Masuri?!? Indiferent daca vor fi suspendati sau nu, jucatorii stelei merita TOATA APRECIEREA. Spre deosebire de cazul bricheta, nu s-au mai kkt pe ei sa ceara arbitrului sa intrerupa meciul. Sportivi, barbati adevarati, nu birocrati care falfaie dreptatea pe la gura.
De magicasteaua pe 31.10.2011 la 11:37
Felicitari domnule Vochin. In sfarsit, vad un jurnalist care are curaj sa spuna lucrurilor pe nume. Daca mai scrieti si faptul ca drogatul avea un box in mana iar cineva din staff-ul petrolului l-a luat si l-a ascuns....o sa zic "jos palaria".
De klinmaximus pe 31.10.2011 la 11:36
Da,vad ca multi de aici...asteapta "institutiile statului sa-si faca datoria"...adica moartea.N-ati vazut in cazul Hardy,cum se paseaza responsabilitatile.Un om e mort,iar noi filozofam.Daca acestea isi faceau datoria si sanctionau "drogatii" la celelalte probleme,nu se mai ajungea aici.Totusi s-a ajuns...Atunci,Martinovici in timp ce era atacat cu bestialitate,trebuia prima data sa-si puna intrebari de constiinta sau moralitate, in timp ce animalul ala mai ca i-a omorat un coleg si urma el la rand? N-ati vazut paznicii,cum l-au lasat sa intre pe teren...neschitand nici un gest cand l-au vazut intrand pe teren. Diferenta intre viata si moarte o poate face o fractiune secunda.Secunda in care tu astepti sa te apere altcineva. Surprize,surprize...in Romania,nimeni nu te va apara! A trebuit un sarb sa ne explice asta.UN OM de MARE CARACTER (nu o mare valoare fotbalistica,neaparat), MARTINOVICI,asa cum galeria Stelei intuia de mult,trebuie sa fie CAPITANUL.
De costy81gl pe 31.10.2011 la 11:36
Felicitari pentru articol. Cei care contestati, poate ar fi bine sa observati ca asta e un blog unde omul are voie sa exprime liber felul in care gandeste. Si eu sunt de acord cu el.
De werdy pe 31.10.2011 la 11:34
Luati referinte si vedeti in ce a constat "interventia " jamdarmeriei la meciul anterior cu astra si atunci nu va mai minunati BRAVO MARTINOVICI BRAVO STANCA BRAVO TUTUROR CELOR CE AU INTERVENIT !!!!!!!!!!Dupa strict comportamentu las al romanilor , trebuiau sa lase animalul sa-si faca in continuare mendrele Daca se studiaza inregistrarile se va vedea ca dupa Galamaz , animalul s-a indreptat catre Martinovici si nu sa-l pupe Reactia baietilor a fost reactia NORMALA a unor barbati care au asistat la tentativa de omor indreptata impotriva unuia de-al lor
De gyx4u pe 31.10.2011 la 11:34
Observ ca se vorbeste pe aici de 5,10,15,20 de ani de puscarie.Pentru un pumn atat se da?Dar mafiotul ala din Giurgiu care l-a omorat pe baschetbalistul acela,sau Serban Huidu care a omorat 3 persoane,cat ar trebui sa stea in puscarie?Deci daca pt un pumn voi vorbiti de 5-20 de ani...
De vcun pe 31.10.2011 la 11:31
Sunt chiar curios ce se va intampla cu cel care a lovit. eu cred ca nimic. exact ce s-a intamplat si cu Tudy sau tipul din Cluj si altii care au sarit calul. daca eram intr-o tara civilizata l-as fi condamnat pe Martinovici. Dar asa cand ma gandesc ca singura pedeapsa va fi acea corectie primita in direct nu mai zic nimic si incerc sa ma gandesc la lucrurile bune din aceasta tara.
De mugurel01_ pe 31.10.2011 la 11:22
TOATA VIATA O SA FIE RESPECTAT DE SUPORTERII STELEI , BRAVO MARTINOVICI