Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

25.08.2011 | INTERNATIONAL

O seară normală

Am reuşit-o şi pe asta. Cu 4 televizoare în faţă şi numai doi ochi, simultanul de Europa League e dificil, dar am izbutit să-i prind "şpilul", cum ar zice neamţul.


A fost seara cînd mi-am amintit de clipele europene dăruite acum vreo 5 ani de Rapid. Rapidul de atunci e acelaşi cu cel de acum, pentru simplul fapt că oamenii sfinţesc locul. Răzvan Lucescu şi Dinu Gheorghe au transformat un meci de calificare în grupele Ligii Europene dintr-un pisc intangibil într-o minunată rutină. Un sfert de oră de emoţie la Wroclaw, apoi o normalitate a profesionalismului care a însemnat întoarcerea rezultatului pînă la pauză şi asigurarea biletelor pentru grupă încă de săptămîna trecută. Aseară a fost numai bifarea unei evidenţe şi delectarea cu golul de fotbalist cu F mare al lui Pancu. Păcat doar de golul primit în final care a stricat punctajul maxim.

Tot aseară am trecut prin firescul celei de-a 8-a calificări consecutive a Stelei în grupele unei competiţii continentale. Cu stadion, fără stadion, cu lupte intestine în birouri şi în peluze, cu un lot completat din mers, roş-albaştrii şi-au respectat blazonul şi postura de cap de serie şi au mers mai departe. După 2-0 la Cluj, aseară, la Sofia, Ronny Levy a găsit primul "11" perfect pentru o seară liniştită. Cu 3 mijlocaşi centrali, cu Tatu şi Tănase în benzi, israelianul a găsit tactica perfectă pentru un meci fără nici o speranţă de partea bulgarilor. Singurul regret rămîne golul egalizator din final, care a stricat perfecţiunea unei calificări cu dublă victorie.

Între timp am tremurat, am sperat şi am oftat alături de frumoasa echipă a lui Cristi Pustai. Da, Gazul n-a mers mai departe, dar a lăsat acea senzaţie de lucru bine făcut, de muncă onestă, în faţa căreia mereu îmi voi scoate pălăria. Mediaşul nu a profitat de războiul licenţelor, nu a fost un călător hai-hui prin lume, ci a purtat România cu demnitate în Europa. De unde a venit şi cu 3 puncte de coeficient UEFA în desagă.

Primăvara a venit de la Praga, acolo unde un antrenor cu experienţă şi har, Viorel Hizo, şi o echipă decimată de accidentări, dar condusă din teren de un fotbalist de Liga Campionilor, Lucian Sînmărtean, i-au dăruit prima calificare în grupe unui finanţator, Adrian Porumboiu, care merita lucrul acesta cu mult timp în urmă. O surpriză în contextul actual, însă o confirmare, în raport cu investiţia financiară şi sentimentală sădită în această construcţie fotbalistică.

Dinamo n-a pierdut ieri, ci acum o săptămînă, cînd a pierdut meciul şi vreo 3 jucători importanţi dintr-un lot şi aşa subţire. Dar, de fapt, Dinamo n-a făcut altceva decît să confirme că am trăit o seară normală în Europa.

COMENTARII (41)

De ucluj2011 pe 26.08.2011 la 20:44
@Ghandalf@. Stai linistit ca nici cu voi nu imi este "rusine". Lipsa de bun simt de la Steaua este pe primul loc de departe , si asta de la ultimul suporter si pina la patron. Cit despre "zburatoare"... vedeti-va PARUL din ochii vostrii mai intii , ca procentaj de "zburatoare" mai mare decit la Steaua , Craiova si Ploiesti (adica exact cei care striga mai tare "tziiganiii") , NU exista nicaieri. Ner mai miram ca ne fac altii "tzigani"!!!
De trompy77sm pe 26.08.2011 la 19:15
Andrei, in calitate de suporter al clubului Dinamo, as face anumite precizari: de mic copil am simpatizat aceasta echipa, pentru ca, era mereu o echipa frumoasa,ofensiva,cu suporterii ei minunati, care prezentau un spectacol grandios in tribune.Anii au trecut si nepasarea sau dezinteresul celor care 'conduc' clubul,ne-a adus in aceasta situatie ingrata,in care, Dinamo nu reuseste sa iasa din mediocritate.Ca suporter, as dori sa vad o calificare sau o victorie in meciuri decisive din Europa, care sa-mi permita, sa merg mandru si fericit pe strada.Nu pot sa uit acel stadion arhiplin de pe 23 August, unde Dinamo intalnea pe Lazio.Mii de suporteri asteptau o calificare in UCL, dar ca intodeauna, am fost eliminati si ...vorba aceea: LA ANUL! La inceputul fiecarui sezon, actionarii ne pacalesc cu 'eterna' fraza:AVEM CEL MAI BUN LOT...Pe mine, personal, nu ma bucura in mod deosebit, victorile cu Sportul,Branesti sau Timisoara, spre ex...La inceperea unui nou sezon de cupe europene, astept cu nerabdare sa vad adevarata valoare a echipei...unde intalnesti adversari puternici(fruntasele din Europa)...si unde de ani buni, traiesc acele seri pline de tristete si amaraciune...in care devin tinta ironiilor, in cercul meu relational si nu-mi ramane decat sa las capul plecat...ca de fiecare data...Eu personal, nu sunt in masura sa spun care e reteta succesului, dar spre deosebire de cei care conduc destinul acestui club si dupa aceste insuccese din ultimi ani, ei cu siguranta nu o cunosc si nu au invatat nimic...Drept urmare, raman impacat cu gandul ca, am fost, sunt si voi ramane sustinatorul unei echipe de traditie din fotbalul romanesc si...cam atat...
De cpt.ahab pe 26.08.2011 la 17:01
Iata aici o lista: Bakaj, L. Ganea, Alexe, Diabate, D. Stoica. Nici unul nu are ce cauta la Dinamo. Daca adaugam aici faptul ca Danciulescu nu e in stare sa castige nici un duel cu adversarul, ca Munteanu moare in mitanul secund, ca Balgradean nu mai apara nimic de la o vreme, ca Scarlatache s-a accidentat, ca Tucudean a intrat prea tarziu, parca asteptam cam mult doar de la Kone si Torje, asa-i?! Sa recunoastem: Dinamo nu are valoare! Nici nu va avea prea curand. Putreziciunile de la conducere tin cu ghearele si coltii de acest club. Pana nu-l termina definitiv, nu pleaca! In rest, bafta celor care s-au calificat mai departe!
De ms66psy pe 26.08.2011 la 12:15
buna, intr-adevar o seara aproape normala. inca o echipa in grupe era extraordinar oricare gazul sau dinamo.asa tragere la sorti ca de data asta nu vom mai avea multi ani de acum incolo, acum era momentul sa fim unici in europa cu 4 5 echipe in grupele europa league dar,.... in legatura cu Vaslui- cred ca cel mai bun lucru care li s-a intamplat a fost interdictia la transferuri, in felul acesta s-a format un nucleu puternic de jucatori, care probabil nu ajungeau aici avand in vedere migratia jucatorilor din liga 1. de dinamo ce sa mai zici, e ca si cum ai avea o vaca pe care o mulg cate 4 5 deodata si non stop, dar nu i se da de mancare.bv tututor spor in grupe
De p56p pe 26.08.2011 la 09:06
@edy91 Zici despre Dinamo ca "pur si simplu nu au avut noroc, cam cum nu are Steaua in intalnirile directe cu Dinamo :))" Eu cred altceva. Derbiurile interne si meciurile internationale arata nivelul maxim real de exprimare a unei echipe la momentul respectiv. Foarte ciudat, Dinamo atinge potentialul maxim contra Stelei dar nu si in meciurile internationale. Sa fie oare din cauza faptului ca singurul "potentiator" de efort la Dinamo este URA? Daca este asa, atunci nu exista sperante ca Dinamo sa ne reprezinte onorabil pe plan extern in viitorul apropiat. Zici ca nu au avut noroc. In atatia ani in care dupa esecuri internationale (unele lamentabile) "ne pregatim pentru CL de anul viitor" norocul nu se putea manifesta altfel decat este, adica schimbator. Eu cred ca aici se potriveste mai bine zicala "norocul si-l face fiecare cu mana lui"! Sunt stelist dar ieri m-am uitat mai mult la celelalte echipe romanesti, Steaua si Rapid avand deja "sacii in caruta", dopa parerea mea. Felicitari Gaz, felicitari Vaslui !!! Bravo Steaua si Rapid, v-ati onorat pozitiile de favorite. Dinamo? Sper ca stie ea singura ce si cum sa faca in viitor...
De champ24 pe 26.08.2011 la 09:06
@@@ Domnule VOCHIN... In opinia mea,fotbalul romanesc a ratat o sansa URIASA de-a avea TOATE cele 5 echipe-n grupele "EL"!... Grijulie cu lebedele ramase dincolo de Viena, UEFA ne-a cadorisit cu niste adversare EXTREM DE ABORDABILE! ~ Din pacate, Mediasul (altfel, MERITORIU!!!) n-a fost in stare sa castige cu cate 1-0 2 "MECIURI" A CATE 45 DE MINUTE... ~ Despre DINAMO, n-am a comenta decat printr-o anecdota… Se spune ca doi caini (poate chiar cei din sigla!?!) discutau in laboratorul savantului PAVLOV: “ ~ Amice Grivei, ai observat ce reflexe conditionate si-a dezvoltat si Pavlov asta? Uite, numai ce ne-aprinde beculetul si ne si da de mancare!!!”... . TOATE CELE BUNE!, CHAMP24
De cristinuzzu pe 26.08.2011 la 09:01
Foarte bun articolul. Felicitari!
De milici pe 26.08.2011 la 09:01
Cum rimează 'FIRESCUL celei de-a 8-a calificări consecutive a Stelei în grupele unei competiţii continentale' cu obişnuitele probleme ale Stealei CĂUTATE cu LUMÎNAREA şi descrise CONSECVENT de Vochin?O fi asta IPOCRIZIE Maestre al VERDELUI?
De jurnalulviolet pe 26.08.2011 la 08:48
Ca de obicei, un articol echilibrat si de bun simt! Felicitari echipelor calificate! Cuvinte de lauda si mediesenilor, au fost la un pas ! Pacat de noua contraperformanta a cainilor. Pentru ea de vina, mai mult decat jucatorii, sunt managerii clubului! Parca se incepuse un proiect "New Dinamo".Duminica Borcea vorbea iar de castigarea titlului.Nici el nu stie ce vrea, performanta sau reconstructie?! Daca ar fi vrut performanta ar fi adus un antrenor cu experienta si ar fi investit in jucatori! Daca vrea sa construiasca o echipa de perspectiva sa lase antrenorul sa promoveze jucatori tineri (tineri erau Geolgau sau Hagi, care au debutat in prima divizie la 15-16 ani, nu L Ganea care a marcat 3 goluri pana la 24, joaca precum babele si vrea salariu de UCL)! P.S. Tot de prost menegement tine si faptul ca Dinamo a jucat ieri la ora 18, pe 35 De grade C, ca si faptul ca jucatorilor li s-a spus la Poltava inainte de meci, ca vor sta la 3 cartonase, iar dupa ca stau la 2.Poate ca daca erau informati Alexe si Niculae se fereau si aveau drept de joc la retur !
De juv3ntin pe 26.08.2011 la 04:02
clipele europene dăruite acum vreo 5 ani de Rapid...la drq daca nu erau aia de la ...of ca nu-mi aduc aminte...sa-i scoata pe Rapid poate acum ne mandream si noi cu o performanta cu adevarat importanta, o semifiala de cupa europeana.....hmm ia stai un pic!!!
De edy91 pe 26.08.2011 la 03:20
Felicitari tuturor echipelor pt jocul prestat... Gazul a intalnit o echipa tare, iar Dinamo nu a avut sansa si nici concentrare suficienta. Nu e cazul sa o ardem conspirationist, ca Dinamo e cu arbitrii in campionat si alte prostii, pur si simplu nu au avut noroc, cam cum nu are Steaua in intalnirile directe cu Dinamo :)). Nu va mai certati si injurati, fiindca din pacate cearta a devenit o trasatura definitorie pt acest popor, iar voi in loc sa va bucurati de fotbal, si de sport in general, preferati sa puneti in fata aceste orgolii prostesti. In fine, noapte buna.
De blondy_x123 pe 26.08.2011 la 02:03
@julsorflo In primul rand nu stiu de ce iti raspund...ai un limbaj care reflecta caracterul tau...dar stai! stiu de ce iti raspund! pentru ca ai zis "SI AUZI LA ALA DI-NEMUL ANIMALELOR A FOST PRIMA ECHIPA (TURMA)CARE A JUCAT IN LIGA CAMPIONILOR HAI CA ESTI TUPEIST". Iti spun decat atat...documenteaza-te inainte sa faci o afirmatie! Bye!
De llallana pe 26.08.2011 la 02:02
julsorflo: sunt absolut sigur ca esti din sleahta stelista, mirosi si scrii la fel ca majoritatea dintre ei.. te inteleg...
De blondy_x123 pe 26.08.2011 la 01:58
@llallana Sunt de acord cu tine. Zie Diabate...2 goluri primite de Dinamo la care are mare mare vina....3-4 pase SIMPLE la care nu a reusit sa preia...Despre Liviu Ganea...e atacant de liga a 2-a, parerea mea... Felicitari lui Marius Niculae, a devenit tatic de 3 zile...are o fetita! Sa-i traiasca!!!!! Daca ar fi evoluat ieri ...poate altfel era jocul lui Dinamo. Dar acum...e deja de domeniul trecutului ce s-a intamplat la meci. Trebuie sa trecem peste, cu fruntea sus, sa privim inainte. Asta e viata!
De julsorflo pe 26.08.2011 la 01:58
HAIDETI SA FIM SERIOSI DI-NEAMUL MAIDANEZ A JUCAT CEL MAI DE CALITATE FOTBAL IN SEARA ASTA DIN TOATE ECHIPELE ROMANESTI SI MERITA SA PROMOVEZE IN EUROPA DAR ASTA E LA ANUL POATE INTRA SI EI IN PRIMA LIGA DIN FOTBALUL EUROPEAN , DAR PANA ATUNCI SA-MAI VIZIONEZE NISTE MECIURI DIN EUROPA POATE PRIND SI EI EXPERIENTA , HAI CA , AM FOST DESTUL IRONIC DA NU SERIOS SUNT DE TOT RASUL , SI AUZI LA ALA DI-NEMUL ANIMALELOR A FOST PRIMA ECHIPA (TURMA)CARE A JUCAT IN LIGA CAMPIONILOR HAI CA ESTI TUPEIST FRATE DUTE SI TE CULCA MAIDANEZ PADUCHIOS CE ESTI , ADICA TOTI MAIDANEZI SUNTETI LA FEL , VIZIONARE PLACUTA , TUVA DI-NEAMUL IN GU....RA ! PUBLICITATE .
De llallana pe 26.08.2011 la 01:56
v1ad: te rog frumos sa nu vorbesti tu de dinamo, asta pentru simplul fapt ca n-ati mai jucat in Europa de ceva ani....sa-l pupati in foond pe Lucescu Jr. ca a reusit sa-i pacaleasca pe aia sa semneze cu Rapid, dar stati linistiti, la iarna jumatate isi vor depune memorii la Liga, o sa se scufunde planeta, Copos stie de ce. Numai bine.
De llallana pe 26.08.2011 la 01:52
Fara Zie Diabate si Liviu Ganea sunt aproape 100% sigur ca Dinamo se afla maine in urnele pentru tragerea la sorti a grupelor Europa League. Sa-mi zica cineva daca Liviu Ganea a facut vreun stop bun, a tras vreodata la poarta(cu piciorul, fara cap) sau a driblat pe cineva... si nu doar in meciul acesta, in toata cariera lui de fotbalist. Zie Diabata, din 3 pase primite, 3 a scapat pe sub picior, toate iesind in out de margine. Si totusi, cred ca la Dinamo e ceva legat de psihic, lasand la o parte subtirimea lotului si lipsa valorii la unii jucatori, nu cred ca se pot concentra suficient in Europa League, mai ales ca de cativa ani sunt eliminati de formatii de mana a doua. Si inca ceva, de cate ori a avut echipa cat de cat, Dinamo a intalnit adversar gen Lazio, Manchester, Leverkusen, Marseille. Borcea ti-o meriti, nunta frumoasa.
De blondy_x123 pe 26.08.2011 la 01:50
"pt ce se bat atunci echipele ca dinamo pt un loc de cupa europeana?" Nu stiu concret sa iti raspund....dar parerea mea este ca echipele ca Dinamo se bat pentru un loc de cupa europeana pentru: palmares; bani; experienta; sansa de a lupta pentru ceva f important; Faptul ca in campionat bat echipe ca Sportul...pai...castigand meciuri, faci puncte, puncte care se aduna intr-un clasament, si la sfarsitul meciurilor se trage linie, si cine a acumulat cele mai multe puncte castiga campionatul. YEE!! care inseamna iarasi...loc de Europa, (Champions League or Europa League), palmares, bani, experienta, sansa de a lupta pentru ceva f important, sansa de a evolua din punct de vedere al lotului (ca doar ai castigat bani, nu?si poti sa iti permiti sa aduci jucatori mai buni ca cei pe care ii ai deja...). Deci...nu conteaza ce echipe invingi...Sportul,Pandurii Tg. Jiu, Gaz Metan, Tg. Mures, importante sunt punctele si sa iti mentii parcursul bun. P.S. Pacat ca nu s-a putut concentra Dinamo si in Europa...Nu se pot face comparatii intre ce joaca in campionat si ce joaca afara campionatului, la nici o echipa din lume! Sunt 2 competitii diferite si fiecare echipa joaca cum poate mai bine pentru fiecare competitie in parte! Deci Dinamo nu cred ca a gandit nici o clipa "lasa ca jucam bine in campionat, putem sa luam bataie aici in europa league, mergem la noi si batem pe sportu' si uitam de tot"....sa fim seriosi. Parerea mea? Dinamo a dat ce a avut mai bun, dar deocamdata...a dovedit ca atat poate. Altadata...poate cu ceva achizitii bune, la anul poate ne vom prezenta mai bine. In acest moment nu ne ramane decat sa le uram succes tuturor echipelor calificate!!!
De shumi.gol pe 26.08.2011 la 01:34
@rapid.. Eu nu vad nicio poza. Dar oricum, lasa scandalul acum, trebuie sa ne bucuram pentru ca anul asta ar putea fi cel mai bun pentru echipele romanesti de la 2006 incoace.
De v1ad pe 26.08.2011 la 01:18
@blondy: pt ce se bat atunci echipele ca dinamo pt un loc de cupa europeana? sa o ia pe coaja de 2 ori si sa se gandeasca ca "noi de fapt ne concentram pe campionat, acol' unde nu ne bate sportu' ". ce mare smecherie ca bati 1000 de meciuri in campionat daca in europa ti-o iei in dubla mansa?
De edy_boy25 pe 26.08.2011 la 01:12
Dinamo sunt zmei doar in romania si asta datorita arbitrajului butonat de lupescu , borcea ,pruna si buduru !!...cum ajung cainii in Europa cum devin maidanezi si chelalaie ca ultimele potai !!!!
De blondy_x123 pe 26.08.2011 la 01:06
Multumesc de apreciere "tavalugu". Tot ceea ce am scris a fost ceea ce simt si ce simteam nevoia sa spun, pentru ca, desi nu am intrat pe site cu gandul sa scriu ceva...dl Andrei Vochin chiar m-a facut sa ma razgandesc...poate are ceva de spus vis-a-vis de primul comment al meu ? chiar as fi curios...
De fargo pe 26.08.2011 la 01:01
@cata2908,se pare ca tu ai o problema ca si echipa ta favorita,de unde si pana unde vezi tu mai sus ca Vochin a scris jumate de pagina despre Steaua?am numarat randurile scrise si sunt exact 6 iar despre rapid 6 si jumatate,dar oare nu e normal sa scrie despre o echipa care se califica ptr. a 8_ta oara consecutiva in grupele ChL ori gr Europe League pe cand echipa ta favorita oare ptr a cata oara? incepand din anii 80 de la acea rusinoasa eliminare de catre 17 Nentori si pana in prezent( lipsa de noroc spui) pe cand la Steaua asta e cu carul an de an...esti PENIBIL ca si echipa ta de suflet..concluzia finala,nu mai aveti arbitrii,nu mai aveti nimic..in afara sunteti ZERO!
De giuran pe 26.08.2011 la 00:50
Felicitari echipelor calificate,felicitari si invinselor.Gazul a luptat pana in ultimul moment dar pana la urma,cate minuni sa realizeze intr-un singur an?Dinamo a sperat,a luptat si a avut ocazii sa inchida meciul,insa apararea,inca o data,a mancat o calificare.Una peste alta,cred eu,a fost o seara buna,s-au calificat 3 din 5 echipe,si cu ceva noroc putem avea 2 echipe in primavara europeana.Singurul lucru rau la aceste calificari consta in faptul ca nu am realizat puncte pentru Romania,avand doar 0.33 in aceasta mansa si 0.83/ambele manse.Putem recupera in grupe,insa depinde foarte mult si de ce adverari vom avea.Mult succes in continuare si asteptam cel putin 9 victorii in grupele Europa League.
De tavalugu pe 26.08.2011 la 00:50
Foarte frumos Liviu. Publicitate ca a ta sa tot urmaresc. Poate se gandesc si posturile tv sa difuseze astfel de publicitate informativa. Din pacate la tv vezi promo-uri cu descreierati care urla la anumiti petrici georgici s.a sa schimbe postul.
De intrusul55 pe 26.08.2011 la 00:43
istepoaie vroiai sa puna o poza cu pasarile? nu a gasit...toate erau prea intunecate...
De blondy_x123 pe 26.08.2011 la 00:40
"Dinamo n-a pierdut ieri, ci acum o săptămînă, cînd a pierdut meciul şi vreo 3 jucători importanţi dintr-un lot şi aşa subţire. Dar, de fapt, Dinamo n-a făcut altceva decît să confirme că am trăit o seară normală în Europa. Publicitate" A fost un retur neasteptat de slab pentru echipa din Stefan Cel Mare...dar, totusi...cum poti fi atat de "unfair" fata de aceasta echipa? Dinamo nu a pierdut acum o saptamana, ci ieri, 25.08.2011, pentru ca , asa cum spunea Dumitru Dragomir, a jucat cu viteza a 3-a si a 4-a, avea in fata calificarea dupa 2-1 in tur, era mult prea simplu pentru o echipa de calibrul lui Dinamo, si, pana sa iti faci idei pripite, gandeste-te: 1-0 era scor calificator ptr Dinamo? sau poate chiar 3-1 ?Dar de ajuns cu astea...ce a fost a fost, Dinamo e afara din Europa League...Sa le uram succes lui F.C. Vaslui, F.C. Rapid si nu in ultimul rand lui F.C. Steaua. Si acum...Publicitate: Dinamo este prima echipa romaneasca participanta in Cupa Campionilor Europeni, editia 1956 - merita putin respect. Dinamo "dintr-un lot si asa subtire" a reusit 4 victorii din 4 meciuri, FARA gol primit in liga 1, ca nici o alta echipa din aceiasi liga. Dinamo "dintr-un lot si asa subtire" ia 7.000.000 de euro pe transferul lui Torje! (sincer imi pare rau ca pleaca, pentru ca e un jucator indispensabil ptr Dinamo, dar in acelasi timp imi pare bine ptr el, adica...poate acolo, la Udinese, isi poate indeplini visele). Dinamo este prima echipa romaneasca care s-a calificat in semifinalele Cupei Campionilor Europeni, editia 1983-1984, si in semifinalele Cupei Cupelor, editia 1989-1990 - din nou, merita putin respect. Revenind dupa publicitate, Dinamo...chiar daca dezamageste in Europa in ultimii ani, ramane o echipa buna, o echipa care, chiar daca poate e prematur sa spun asta,dar tinand cont de ce inceput perfect are, spera la titlu, si, de ce nu, poate la anul, isi vor mai intari lotul si poate altfel se vor prezenta si in Europa. Acestea fiind zise....domnule...de ajuns cu "Publicitate" cand vine vorba de Dinamo...sau poate ai fost ....asa....in comentariul tau fata de Dinamo pentru ca , poate si tie iti pare rau de meciul de ieri...de cum s-au prezentat jucatorii... P.S. Nu spun ca Dinamo este peste cele ce s-au calificat, dar merita putin respect, atata tot. Cu stima, Liviu Oprea,
De qwsa pe 26.08.2011 la 00:31
@ rapid: frustratruleeee!!!! Voi cica tineti cu Rapid...dar sunteti doar antistelisti...
De ghandalf pe 26.08.2011 la 00:31
@rapid Echipa de pe langa cimitir e oricand superioara echipei din plopi :) Bunul simt e ceva inexistent la zburatoarele conlocuitoare , asa ca : uuusssshhh Si... da ! calificarea Stelei e normala, a cuibului de penate e o exceptie :))) Daca nu crezi, verifica istoricul (adica pune pe ala care ti-a scris commentul sa-ti citeasca)
De serpex pe 26.08.2011 la 00:30
Pt rapid.... In loc sa fi bucuros de calificare cauti motive de scandal la un articol de bun simt in care culmea ''stelistul'' Vochin a scris primele randuri despre Rapid.Mai bine stergeti negura de pe ochi si bucurate de o seara destul de buna pt fotbalul romanesc
De nykollo pe 26.08.2011 la 00:25
@rapid: stai liniştit! nu te-ai obişnuit cu "tovarăşul fotbalului românesc" încă? sau cu tot rustul din care face şi Măria Sa parte? Felicitările mele Rapidului şi Gazului pentru cum s-au prezentat în această seară. Despre Dinamo, declaraţia lui Mitică mi se pare exhaustivă, pe Steaua o felicită autorul articolului şi cei 15 milioane de fani (?!?) în fiecare zi, iar Vasluiul......no comment! ....pentru domnul Vochin există MasterCard.
De rapid_ultra_fire pe 26.08.2011 la 00:24
ce rusine pt dinamo ... vloska nu e nici dinamo kiev nici Shaktior ... e no name ! ! ! nici straini nu aveau in echipa ! ! ! groaznic - dulai in campionat si catelusi in Europa ! ! !
De panconecaca2 pe 26.08.2011 la 00:15
Da mi se pare normal sa-mi faca dinamo tara de rusine
De cata2908 pe 26.08.2011 la 00:13
Domnule Vochin , ca ziarist ar trebui sa fiti impartial , nu sa scrieti o jumatate de pagina despre steaua si 3 randuri despre Dinamo . Chiar daca a luat bataie , dinamo a jucat foarte bine , i.a lipsit doar norocul , care la steaua e atat de prezent in ultimii ani .
De gustiroman pe 26.08.2011 la 00:10
De rapid .. Cam greu cu bunul simt, nu?
De tavalugu pe 26.08.2011 la 00:08
Complet de acord. Dar totusi cum va explicati eliminarea lui dinamo (si la aceasta diferenta de scor)? Mie mi se pare ciudat pentru ca per ansamblul celor doua manse dinamo mi s-a parut totusi echipa mai buna.
De george_mad pe 26.08.2011 la 00:05
FZR!Ne-am calificat fara emotii,scorul trebuia sa fie 3 -1..vezi ocazia lui Pancu la scarita,Surdu si Deac.
De cubdegheata pe 26.08.2011 la 00:04
Bravo Andrei!Frumos!
De alb_rosu_in_vn pe 26.08.2011 la 00:04
Daca ne calificam cu 4 echipe era foarte bine, in mod normal Dinamo trebuia sa fie acolo, dar asta e viata. In locul ei e Vaslui, care a eliminat o echipa cap de serie ca Sparta Praga. Probabil ca fotbalul nostru nu merita sa aiba 4 sau 5 echipe in grupele Europa League, desi Gaz Metan a fost foarte aproape si poate ca ar fi meritat calificarea. Dinamo e o dezamagire, dar nu foarte mare dupa ce am vazut meciul retur. Poate ca in tur meritam un egal si altfel am fi abordat returul. Ne-a ciupit si arbitrul in tur, dar si lotul lui Dinamo e slabut. Fara fundasi laterali care sa atace, sa centreze, cu jucatori (atat de multi) lenti, e greu sa desfaci o aparare atat de bine organizata ca a Poltavei. Felicitari invingatorilor, onoare invinsilor!
De rapid.. pe 26.08.2011 la 00:03
se putea ca stelistul vochin sa nu puna poza la acest articol cu echipa de pe langa cimitir? sau in mintea unora o seara normala inseamna doar steaua...