Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

02.03.2011 | DIVERSE

Ion Crăciunescu: "Nu înţeleg cum poate să aibă Marius Avram mai multe meciuri în Liga 1 decît Tudor"

Ion Crăciunescu, fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor, a analizat prestaţiile "fluieraşilor" din Liga 1 în prima parte a campionatului, acuzînd modul în care CCA face delegările.Fostul arbitru s-a referit la Alexandru Tudor şi Marius Avram, doi dintre cei mai delegaţi "centrali" din lotul de arbitri.

"Nu îmi explic de ce Avram are 14 meciuri, iar Alexandru Tudor are numai 12 meciuri, mai ales că Tudor a avut numai 7 greşeli majore în acest sezon, în timp ce Avram are 17 greşeli. De asemenea, Andrei Chivulete a arbitrat numai 3 meciuri şi a avut o singură greşeală.  Nu înţeleg cum se fac aceste delegări. Mi se pare că nu există o concordanţă între ceea ce scriu observatorii în raport şi ceea ce judecă comisiile", a spus Ion Crăciunescu la Fotbal Club, pe DigiSport.

Fostul arbitru s-a referit şi la instrucţiunile UEFA, de a folosi mai mulţi arbitri tineri în campionatele interne.

"Arbitrii cu experinţă la linie sînt extrem de importanţi. UEFA a trimis o scrisoare federaţiilor naţionale prin care cere schimbarea arbitrilor de linie experimentaţi, dar asta e o greşeală. Nu poţi să te joci din acest punct de vedere, mai ales că la noi apar oricum destule probleme.

Trebuia să se schimbe lucrurile înaintea campionatului, nu în timpul sezonului. Arbitrii importanţi, cei de pe lista FIFA, au condus meciuri foarte grele şi trebuie să ţinem cont de asta cînd analizăm prestaţiile lor.

COMENTARII (12)

De aldo_m pe 03.03.2011 la 18:22
tudor este un arbitru CORUPT sau incompetent pai in alte tari daca tudor facea ce-a facut la noi nu mai pupa arbitraj in A .L a noi placa care o pun toti e ca tudor e cel mai bun dar a avut SCAPARI SI N U E CORUPT ,AIUREA VRAJA PT FRAIERI ,nu-l suport pe avram tatal -e pe statul de palta al lui becali -putina rabdare GIGI V-A SPUNE TOT -dar MARIUS AVRAM E CEL MAI BUN ARBITRU DIN DIVIZIA A ,are eleganta ,prestanta si NU GAFEAZA IN IN HALUL IN CARE O FACE TUDOR ,nea nelule copilul dumitale n-are nci o treaba cu aceasta meserie TIMPUL A DOVEDIT-O ,SI DUMNEATA AI COPIL CARE SARACUL N-ARE TALENT
De doru5 pe 03.03.2011 la 16:18
Faptul ca se refuza cererile unor cluburi sa fie arbitrate de straini... demonstreaza doar ca cineva are puterea si interesul de a aranja lucrurile intr-o parte sau alta. Ar fi un castig inestimabil pentru fotbalul romanesc...s-ar reduce o parte mare din scandaluri si din neincredere , si asta ar aduce mai mult public la meciuri si mai multi sponsori. Dar nu se vrea asta... cineva nu vrea sa ia mana de pe joy-stick. De cand sant unii arbitrii mai importanti decat cluburile??? cred ca din momentul in care pot fi controlai , pot fi constransi sa decida clasamentul final.
De doru5 pe 03.03.2011 la 16:12
Pai... amandoi au grija la nevoie sa iasa bine treburile. Tudor a ajutat Craiova sa castige la Tg-Mures...nu de alta dar Mitica era observator...un oltean vesnic sustinator a lui Piti. la 2-1 ptr Craiocva le-a refuzat muresenilor un penalty clar. Si a vazut..era bine pozitionat... a fost pe faza. dar...daca muresenii egalau de la 0-2...oltenii ar fi cazut psihic...era prea periculos. a mai "gresit" la vreo 2-3 lovituri libere... a acordat putin dezechilibrat galbenele....si prazia a "obtinut" o victorie frumoasa. Avram a avut si el grija de dinamo a lui borcica...inclusiv in meciul cu Steaua. Stiu amnadoi cum sa arbitreze "sa fie bine" !!!! Stiu amandoi cine trebuie sa retrogradeze , stiu amandoi cine trebuie ajutat sa urce in clasament si cine sa coboare. Si stiu sa o faca discret ... sa nu le ingreuneze celor de la comisie sa-si faca partea de datorie din schema asta , adica sa fe indulgenti cu ei...ca doar au si etapele urmatoare de ajutat sau infundat pe cineva!!!!
De bartales64 pe 03.03.2011 la 15:52
e peste tudor ca valoare , nea Ioane numai tii minte cate meciuri le-a facut varza tudorica asta al nostru ? speranta noastra , arbitra bine in europa si la noi de rasul curcilor , hai sa fim seriosi cu todorica :))
De nikita21 pe 03.03.2011 la 14:48
exact cum fiuldomnului craciunescu,arbitreaza.ii aceiasi chestie,la noi a tata timp cat fotbalul va fi condus de cine este condus la ora chestile astea is normale.asa ca nu mai numarati greselile arbitrilor ca nu are nici un sens,tot aia raman
De gery76 pe 03.03.2011 la 02:13
Este foarte simpla ecuatia .Asa cum la conducerea federatiei romane de fotbal sunt cei mai putin valorosi si iubiti de marele public din membrii ''generatiei de aur'',Lupescu,Prodan,Prunea [plecat intre timp]si in acelasi timp din cauza frustrarii de a fi mereu vioara a doua in inimile suporterilor si al mass-media au acceptat din prima ciolanasul aruncat de ''groparul'' fotbalului romanesc Sandu Mircea,asa si cu Vasile Avram un tip foarte frustrat ca a fost mereu in umbra ARBITRILOR adevarati Craciunescu ,Porumboiu sau Huzu si care incearca cu orice pret arderea etapelor necesare in evolutia fiului sau[un baiat talentat de altfel]dar care din cauza vanitatii exacerbate a tatalui sau are toate sansele sa clacheze.
De bdgeorge pe 02.03.2011 la 23:58
pai ce e greu de inteles din "ECONOMIE" nu e clar Avram intra in portbagaj asa ca nu mai trebuie sa-i platesti si transportul vine cu ceilalti arbitrii!!!! il baga intr-o geanta in portbagaj la bagaje si asa facem economie..
De gyurika pe 02.03.2011 la 22:40
Inexplicabil este cum de au Tudor si Avram meciuri arbitrate in Liga noastra?!?!? Mai bine ar oficia niste arbitri decat astia doi...
De stelistul51 pe 02.03.2011 la 22:18
Dle Craciunescu ai inceput sa nu intelegi multe .Amandoi sunt la fel de slabi arbitri,Tudor asta de cand a venit in arbitraj e o mare speranta desi se apropie de 40 ani.Mai bine devenea erou de revolutie caci el spune ca aprimit un glont in fluierul piciorului,de aceia fluiera prost.A lipsit din liga 1 fiindca a avut multe suspendari,a arbitrat si pe la onoare parca.
De cismasuciprian pe 02.03.2011 la 20:54
nu intelegt cum andrei vochin nu este stelist la el aacsa cu copii cu nevasta cu prietenii cu cine vrei tu...dar nu al tv da? fi stelist unde vrei tu....