Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

28.08.2010 | LIGA 1

Alt record al Stelei lui Ilie » Cel mai prost meci din ultimii doi ani

Doar Steaua lui Lăcătuş, din acel 3-5 cu Lyon din 2008, a suportat mai multe ocazii decît cele de joi, de la Zurich

Una caldă, alta rece pentru Steaua lui Ilie Dumitrescu. După ce în campionat, la Vaslui, roş-albaştrii au bătut un record în ceea ce priveşte lungimea echipei, fiind cea mai scurtă formaţie din istoria monitorizată a Ligii 1, joi seara la Zurich a venit momentul negativ.

42% a fost posesia Stelei la Zurich. Faţă de media din campionat, roş-albaştrii au jucat cu 200 de mingi mai puţin!!!

Italienii de la Digital Soccer Project au confirmat prin cifre ceea ce cu toţii sesizaserăm la televizor. Steaua a făcut cel mai prost meci din ultimii doi ani, iar acest fapt se reflectă în numărul ocaziilor de gol ale adversarului. Grasshopper a chinuit Steaua într-o manieră nemaiîntîlnită din toamna lui 2008, irosind nu mai puţin de 10 (zece!!!) ocazii la poarta lui Tătăruşanu. Recordul absolut aparţine Stelei lui Lăcătuş, care, la acel 3-5 din Ghencea în faţa Lyonului, a suportat 11 ocazii. Cu specificaţia că francezii formau o trupă de prim rang în Europa, în vreme ce elveţienii n-au mai cîştigat titlul în ţara lor de mai bine de 7 ani. Mai mult, este primul meci oficial din acest sezon în care Steaua n-a mai avut posesia.

8 ocazii a avut Rapidul la poarta Stelei în cea mai grea înfrîngere a roş-albaştrilor din ultimii ani, acel 1-5 din primăvară

Cu mult noroc, dezastrul din jocul Stelei nu s-a reflectat în rezultatul final. În urma lui rămîne o calificare în grupele Europa League, singura reuşită de o echipă românească în acest sezon. Dar şi destule semne de întrebare în legătură cu munca de reconstrucţie a acestei formaţii. Care au ieşit la suprafaţă în momentul în care, obosiţi de cele 5 meciuri jucate în 12 zile, jucătorii păreau că înoată pe teren.

1. Are Steaua fundaşi centrali capabili să ajute construcţia? Nu, pentru că atît Geraldo, cît şi Abrudan dau senzaţia că balonul le e cel mai aprig duşman. În plus, duelurile unu la unu cu mingea jos par a le fi letale.

2. Are Dorel Stoica agresivitatea unui mijlocaş central de top? Nu, nici viteza de deplasare. Joi seară, nici măcar un bun pasator n-a mai fost, pentru că se descurcă greu într-un presing ca al elveţienilor

3. Ştie Emeghara să stea în teren? Nu. A dovedit-o de nenumărate ori. El l-a scos din ofsaid pe Hadnagy la penaltyul Braşovului, pe Campano la cea mai mare ocazie a Vasluiului şi pe tizul de la Grasshopper la uluitoarea ratare din minutul 51

PS Singurul alibi al steliştilor e că, spre deosebire de acel meci cu Lyon, joi, la Zurich, s-au jucat 120 de minute. În prelungiri însă, elveţienii au ratat o singură mare ocazie

COMENTARII (19)

De tonyto pe 29.08.2010 la 19:11
Hai sa criticam jocul unei echipe formate acum 3 luni.E nevoie de timp si liniste!
De dan_chriss@yahoo.com pe 29.08.2010 la 18:10
Incepe sa ma scarbeasca triumfalismul asta care apare in jurul Stelei. Cei mai mari si cei mai tari din parcare , cei mai frumosi , cei mai dastepti, cel mai tare lot , un antrenor genial ,simboluri peste simboluri ale unei echipe blocate pe ceea ce s-a intamplat acum vreun sfert de secol si care acum nu stie sa-si pretuiasca valorile care au obtinut atunci acele performante. Cand deschizi televizorul , ziarul , usa de la intrare ,debaraua ,cusca catelului , dai peste prezentele genii pustii si asta e in primul rand vina jurnalistilor (nu toti), care ori sunt stelisti inraiti , ori n-au habar de fotbal sau de sport. Hai sa gandim nitel cu capul , sa lasm celelalte parti anatomice sa-si faca treaba normala si sa observam ca am uitat faptul ca avem o echipa in grupele Champions League care are sanse infinit mai mari pentru Europa decat Steaua ,"lumina si speranta noastra" ,care, dupa parerea mea ,nu va lua decat maximum 1 punct din toate meciurile (sase) pe care le va disputa nu in Champions League , ci undeva , mai la periferie ,unde ii este(sper ca numai deocamdata) locul.
De alexhaiducu pe 29.08.2010 la 17:46
au jucat la calificare! le-a reusit! doar ea si cfr joaca pe teren ,restul la tv!
De sibelius pe 29.08.2010 la 14:21
Din cei 4 enumerati 3 sunt adusi de genialul strateg Piturca, iar Emeghara a facut ultimul meci bun inainte de ultima glaciatiune.
De henrry pe 29.08.2010 la 11:59
poate ai dreptate dar veziti de treaba ta rat**le ca si real madrid are cite un meci prost din cind in cint stif**ule
De stefs pe 29.08.2010 la 11:28
Esti penibil.
De pohfala pe 29.08.2010 la 10:39
totusi, nu se compara Lyon cu lacustele astea, este ca si cum te-ar fi maltratat Gaz Metan!
De ericssonik pe 29.08.2010 la 10:23
dupa mine al doilea mare moment penibil in istoria recenta a stelei dupa cel din 2006 din returul semifinalei uefa,numai ca,acum ne am calificat.sincer vroiam sa fie invers.o finala europeana nu se compara cu o prapadita de calificare in grupele uefa,care ar putea fi si daunatoare in lupta pt titlu.dupa meciu de joi nici nu cred ca mai era nev sa vdm statisticile.lucrurile au fost destul de clare din ce s a vazut si la tv.daca elvetienii aveau eficienta stelei din meciu cu vaslui.....my god.....nici nu vreau sa ma gindesc
De chris_gali pe 29.08.2010 la 07:11
Andrei , tot respectul pt astfel de articole !...de fapt esti singurul care da statistici si care diseca cate un meci ...dar , fa-ne o mare favoare te rog. Ori nu mai comenta meciuri de fotbal la TV , ori fa-o ca...AICI !!!!...profesional si legat...numai si numai de fotbal !!!!....lasa ironiile si mistourile de 2 lei pt altii pt ca nu te prind !!!...si nu ti-o spun deloc cu rautate !
De ciupi0812 pe 29.08.2010 la 05:53
daca cineva isi imagineaza ca punand cat mai multa carne in oala ciorba iese mai buna, a avut ocazia sa vada si la zuerich cum sta treaba. dupa ce se vor cupla si cu bucsharii, fanii stelei vor vedea a ce pute lucrul amestecat.
De superhero_rapidist pe 29.08.2010 la 00:13
Simplu: Ne pysham pe stoaia :)
De royal_army pe 28.08.2010 la 23:38
A fost un meci jenant,imi era rusine ca sunt stelist.Sa speram ca a fost doar o intamplare. Multumim domnule Vochin pentru munca care o depuneti,astfel de analize imi place sa citesc,de 1000 de ori mai mult decat sa il vad pe Becali la TV. Sa speram ca astfel de analize vor aparea si la TV nu doar in ziar si pe Internet,asa poate ii vor inlocui fie si pentru cateva momente pe creditorii din fotbalul romanesc.
De ghandalf pe 28.08.2010 la 20:48
Adresam felicitarile noastre autorului pentru articol , trupei de patrupede din groapa pentru „reusitele” din calificari (in general) si stolului de porumbei din plopii de sub grant pentru ultimele doua calificari in cupa cfr :) Noi si cand jucam execrabil tot ne calificam, in timp ce voi nu o faceti NICIODATA ! Nu contestam faptul ca am jucat sub orice critica la Zurich, dar e prea evidenta ciuda cu care privesc unii aceasta calificare ! Frustrarea voastra imi aminteste ca saracul moare de foame, cainele de drum lung iar voi de grija altuia ! VOX POPULI ... DIXIT
De alin2004bz pe 28.08.2010 la 19:08
O gramada de frustrati p`aici...omu` isi face treaba pentru care e platit...cui nu`i convine sa nu citeasca ziarul si sa nu se uite la TV. E adevarat ca el analizeaza duelurile dintre jucatori ca la baschet...nu ca la fotbal...dar asta e...fiecare om are defectele lui.
De romi_vasa78 pe 28.08.2010 la 18:56
domnule Vochin o cam dati in bara,pai in echipa aia care a intalnit lyon-ul cati jucatori erau sub 25 de ani?cati jucatori erau la primul meci adevarat din viata lor, cu calificarea pe masa, nu cu vedete pe langa tine si jocul sa se bazeze pe aceste vedete?cati jucatori erau doar la al 4-5 -lea meci impreuna?cred ca raspunsul il stim. pai domnul Piturca a spus ca face echipa adevarata in 2-3 ani din acesti jucatori,de ce acuma cu Ilie sau cu acesti jucatori nu mai avem rabdare?poate el sa faca peste noapte ceea ce a promis Piturca in 2-3 ani?raspundeti sincer la aceste intrebari fara statistici si alti italieni.calificarea ramane si in loc sa-i icurajam pe acesti copii minunati ii tot criticam,intrebati pe nemti cum e sa fii dominat in fotbal dar sa castigi trofee si calificari pe muchie de cutit.ultimul exemplu Sampdoria - Werder.mai intrebati-l pe Olaroiu cum e sa ai 3-0 la general si sa pierzi calificarea.oare statistica ce spune cate ocazii a avut steaua si cate boro?domnule conteaza calificarea,aia ramane in inima suporterilor adevarati nu statisticile, alea sunt pt cei care se plictisesc.BRAVO STEAUA,BRAVO ILIE ,sa va domine liverpool,napoli si restul sa avem ce scrie in statistici,voi sa castigati pt noi care va iubim.
De mircea89fzr pe 28.08.2010 la 16:44
"Italienii de la Digital Soccer Project au confirmat prin cifre ceea ce cu toţii sesizaserăm la televizor." deci si tu ne-ai confirmat ce am sesizat toti, nimic nou.
De mircea89fzr pe 28.08.2010 la 16:43
asa este, excelenta analiza statisticilor, dar am si eu o nelamurire. astia de la digital soccer project iti dau numai statisticile stelei fie ca joaca prost, fie ca joaca bine? mai primesti si alte date de la ei decat despre steaua?
De albusibiu pe 28.08.2010 la 16:25
Micoud, oare de ce ai nevoie de comentariu in timpul meciului? Fiindca nu intelegi nimic? N-ai ochi sa vezi si sa analizezi singur? Cat despre statisticile aduse de ziaristul Vochin eu zic ca suplinesc o mare deficienta a televiziunilor noastre, faptul ca fac transmisiuni sportive demne de Taraf TV. Ce statistica poti sa le ceri? Ei de-abia afiseaza timpul de joc! Ba la un moment dat niste comentatori isi dadeau singuri cu stangul in dreptul zicand "Ar fi interesant sa vedem un raport al posesiei". Pai nu voi, televiziunea, trebuie sa-l oferiti?!? Voi, micoud, v-ati obisnuit prost: dupa meci comentarii, pardon, urlete si dintr-o parte si din alta, becalisme si o analiza a meciului facuta dupa ureche, de vreun Ilie Dumitrescu, cel care s-a aciuat mereu in platourile tv de bun antrenor ce NU este. Adevaratele analize dupa meci se fac difuzand cel mult conferintele de presa ale celor 2 parti implicate si, apoi, luand faze din meci si disecandu-le, cu grafica adecvata, aratand zonele de posesie si alte chestiuni mult mai graitoare decat impresiile unui "portofel" de tribuna. Asta e fotbalul, asta e tactica, asta e statistica. Restul nu sunt decat chestiuni gretoase, cum este si interventia ta.
De micoud pe 28.08.2010 la 16:00
nu stiu pur si simlpu ce cauti tu la televizor si la ziar..vorbesti numai si numai din statistici esti prea previzibil si moale cateodata dai impresia ca dormi..la tv nu mai vorbesc esti pe langa total nu ai nici o treaba..nu vede nimeni asta cine te tine acolo?am nevoie de comentariu unui meci cand e live nu de analiza lui la analiza ma uit dupaia nea Vochine ..ai disperat pe toata lumea..dai copy paste si mai spui doua vorbe..si uite marele ziarist.vai de ttine ca esti terminat rau