Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

24.08.2010 | FOTBAL CLUB

Ofensiva lui Dinamo face istorie

Atacul lui Ioan Andone este de departe cel mai puternic din România în acest moment. Vorbim nu de o pereche de atacanţi, ci de cel puţin un careu de marcatori prezenţi în formaţie meci de meci. În plus, constatăm că mai tot ce vine de pe banca de rezerve ajută echipa. Să exemplificăm cu ultima etapă: două vîrfuri, Niculae şi Ganea, un play-maker tehnic şi puternic, Adrian Cristea, un jucător de explozie, Torje, pasator şi finalizator, plus un mijlocaş central, N'Doye, obişnuit să tragă de la distanţă, să calce des în careu şi să marcheze. Cei intraţi după pauză n-au rămas datori: Munteanu a înscris, Andrei Cristea a făcut penaltyul, pe care l-a transformat. Iar pe bancă Ando mai avea soluţii, de vreme ce Dănciulescu sau Alexe n-au mai apucat să intre. Cu o asemenea forţă ofensivă, "cîinii" şi-au egalat ultimul record.

11 ani au trecut de cînd Dinamo nu a mai marcat 18 goluri în primele 5 etape de campionat. Acest lucru s-a întîmplat ultima oară în sezonul 1999-2000, cînd "cîinii" aveau un golaveraj de vis: 18-1. Dinamo a cîştigat titlul la sfîrşitul sezonului

Recordul absolut a fost stabilit însă în sezonul 1976-1977, cînd dinamoviştii au marcat 19 goluri înprimele 5 etape. A fost anul în care Dudu Georgescu a încălţat a doua "Gheata de Aur", cu 47 de reuşite, iar roş-albii au cîştigat titlul

Cîte goluri au marcat dinamoviştii după primele 5 etape în ultimele campionate

2005-2006    15
2006-2007    11
2007-2008    7
2008-2009    10
2009-2010    6

* elemente statistice de Ionuţ Iordache

COMENTARII (23)

De spadacio97 pe 09.09.2010 la 23:29
Ofesnsiva face istorie , la fel ca si apararea , dar apararea o face negativ .
De crs_fcd pe 27.08.2010 la 14:23
O garamada de oameni posteaza aici doar ca sa le mearga degetele pe tastatura. Mai baiet (sau fetite), daca nu aveti nimic de spus abineti-va ca va faceti voi de ras. Cat despre Dinamo, atacul merge binisor, echipa joaca... Nu foarte bine dar bine, insa apararea ne da peste cap iar Andone e in continuare omul Becalienilor. In rimtul asta ne ducem la fund! AFARA CU CLANUL BECALI DE LA DINAMO!!!
De teleghidat pe 27.08.2010 la 13:56
nitoimihairomeo aici e vb de atac...apararea e varza...asta e...dar aici vorbeste de atac
De teleghidat pe 27.08.2010 la 13:55
timisorenilor dc vreti sa fiti mai spurcati ca stelistii?
De englezu pe 27.08.2010 la 00:08
atac-DA, aparare-BA !!! Ando, trezeste-te !!!
De nick_nicusor pe 26.08.2010 la 19:30
DRAGA VOCHIN PE ALEX AI UITAT ? PE DANCIU ESTE CLAR ATAC CA A LUI DINAMO NU ARE NIMENI ..!!! PACAT DE APARARE SE POATE POT REVIN GOIAN, DRAGOS INCET POATE REZLOVAM SI APARARE AR FI SUPER ..!!! CE ECHIPA ARE DE LA MIJLOC IN SUS DINAMO ..!!!!! ALEX NOYE PRINTU TORJE MIJLOCASI ATAC GANEA- DANCIU TREBUIE RUPEM PE DROGAT-I 4 IN GROAPA ABIA I ASTEP
De nick_nicusor pe 26.08.2010 la 19:07
DRAGA ADY_DINAMO ACOLO ESTE CEVA NECURAT DE CE DINAMOVISTI NU SINT CHEMATI LA NATIONALA RETINE AMICE DRAG DIN CAUZA CLANULUI BECALI NU CA LUCESCU JR NU I VREA SI MIINE I CHEMA PE ASTIA DE LA DINAMO ATIT TIMP CIT SINT SUB CONTRACT CU BECALI NIMENI DE LA DINAMO NU POFESTE LA NATIONALA PE BUNA DREPTATE LUI LUCESCU DE CE SPUN ASTEA 1 DIN CAUZA LUI MUTU CIND A SEMNAT CU BECALIZTII A FACUT CE A FACUT MUTU PACAT CA ESTE UN JUCATOR SUPER A VRUT SA-L FACA PE RAZVAN NU ARE NIMIK CU DINAMO RETINE AMICE IL DOARE INTR-UN FEL DAR NU POTI DIN CAUZA LUI BECALI VICTOR ... SI A LUI ION BECALI PUTIN SI DIN CAUZA LUI BORCEA CARE UITE CE FACE ,,, SE UNESTE CU BECALI SINGUR SE DA DE GOL NU VREA BINELE LUI DINAMO SA REDUCI SALARILE CU 30 LA SUTA PUNE UN MARE SEMN DE INTREBARE ..!!!
De gogucovasna pe 26.08.2010 la 18:23
Ma minunez ca indraznesti sa scrii ...si despre Dinamo la pozitiv, nu numai de stoaia !!!!!
De albvisiniu94 pe 26.08.2010 la 17:09
Defensiva lui Dinamo face istorie,niste carpe amatoare!
De palcu pe 26.08.2010 la 02:15
si despre ce istorie vorbesti tu,domnule vochin, totusi?este doar un meci castigat cu 6-2..nimic mai mult..ma dezgusta asemenea aberatii.
De palcu pe 26.08.2010 la 01:55
omuletu..cand dadea poli anu trecut cate 6 pe meci de ce nu ai scris nimic?
De aly_dinamo pe 26.08.2010 la 00:38
Ofensiva lui Dinamo face istorie...dar nu are loc la Dinamo.Jucatorii precum TORJE si ADRIAN CRISTEA nu au voie sa lipseasca de la nationala.Si nu spun asta..fiind fan dinamovist...De exemplu...GABI MURESAN, nu inteleg cum nu e chemat la nationala, cand el ar trebui sa fie titular...HEREA(lui Lucescu nu-i plac jucatorii..astia...coordonator i...cum sunt Ad.Cristea, Herea, Santmartean), BOGDAN STANCU, STEFAN RADU(a jucat decat 36 de meciuri titular la LAzio si nu a fost convocat...) si pot continua...jucatori sunt...mor cand aud ca nu avem jucatori..ca nu situ ce...Poate va amintiti declaratia lui HAgi "NU CRED CA NU PUTEM GASI MACAR 20 DE JUCATORI COMPETITIVI SA FORMAM O ECHIPA NATIONALA PUTERNICA" si Gica a incercat sa nu supere ...ca in mod normal ar fi spus..ca sunt o gramada de jucatori peste FLorescu, peste Nicolita in campionatul nostru...asa slab cum e el..
De treadstone pe 25.08.2010 la 16:40
la Split cel mai important meci al debutului de sezon, ofensiva record s-a constipat brusc!
De fcdinamobucuresti pe 25.08.2010 la 09:17
@steaua 86 forever d-aia va batem pe unde va prindem, si va facem de ras, ca suntem niste blatisti.
De durden pe 25.08.2010 la 00:35
doamne cate oi frustrate pe aici :)) lasa mah ca il aveti voi pe kapetanos!! :))
De steaua_ultra_1986 pe 24.08.2010 la 23:52
eu, am fost primul care a declarat BLATUL dintre Flavius Moldovan si dinamo !!! se vede si din avion , NUMAI PROSTII NU VAD !!! TEATRU CURAT !!! ASTA A FOST dinamo dintotdeauna !!! iar in EUROPA e de kcakca !!!!!
De sundancekid pe 24.08.2010 la 21:57
ian : Am fost la multe meciuri ale lui Dinamo in perioada Dudu Georgescu ! Dac anu stii nu mai vorbi ! Manchester United a vrut sa il ia dar nu s-a putut din cauza comunstilor asa ca nu vorbeste decit frustrarea din tine ! La loviturile cu capul a fost probabil cel mai bun din istoria fotbalului romanesc.
De ian_wright pe 24.08.2010 la 21:36
mha Vochine taticu tau lucreaza la Militie .lu Duda Georgescu ii baga arbitri mingea in poarta pana s-au prins astya ca lua ghetele de aur cu ajutorul Militiei si au desfiintat gheata de aur!! asta da istorie dupa tartacutza ta!!
De luka88 pe 24.08.2010 la 20:40
hai baietiiiiiiiiiiiiii
De richie_wanderer pe 24.08.2010 la 18:32
ignorand invidia si frustrarea stelistilor.. se vede cu ochiul liber ca din pct. de vedere al ofensivei Dinamo n-are rival. Si sper ca odata cu revenirea lui Goian si apoi Grigore sa fim siguri si-n aparare..si atunci va fi destul de clar DINAMO campioana ca-n 2007 ! oricum, derbyurile sigur le castigam iar toate, stelistiu stiu deja c-o sa si-o ia tur-retur si sezonu asta de aceea tremura de frica ahahahahaha
De richie_wanderer pe 24.08.2010 la 18:30
@bsdv, da ..cam asa este. Dupa ce i-a cumparat Borcea pe toti fundasii Rapidului de au lasat-o aia moale in rep a 2-a, l-a cumparat si pe Moldovan ala :))))) dupa iq-ul sczaut care-l ai 100% esti behehehehe stelist invidios !
De bsdv pe 24.08.2010 la 18:26
daca toti fundasii vor juca precum flavius moldovan, atunci clar dinamo va avea atac stelar. o fi iesit bine moldovan din toata afacerea, pt ca a fost dat afara...probabil insa ca i-au acoperit "cainii" restul contractului ;)
De nitoimihairomeo pe 24.08.2010 la 17:23
Si cu apararea ce face Dinamo?