Tine-ma minte! Inregistrare

Toate articolele

31.05.2010 | LIGA 1

TOP GAZETA Best of Liga I » Doar 5 români în cea mai bună echipă a campionatului!

de IONUŢ IORDACHE

După monitorizările italienilor de la Digital Soccer Project, care dau TOP Gazeta în fiecare an, Maftei, Galamaz, Roman, Gabi Mureşan şi Andrei Cristea sînt cei mai buni pe posturile lor » Urziceni şi CFR Cluj domină Top Gazeta, cele două formaţii avînd împreună 5 jucători în echipa campionatului » Doar trei jucători şi-au păstrat locul cîştigat la sfîrşitul turului în Top Gazeta: Cadu, Brandan şi Wesley. Surpriza vine de la Mediaş: portarul Buchta



Cea mai bună formaţie din Liga I are în componenţă aproape numai jucători de la echipe calificate în cupele europene. Excepţiile sînt trei: Buchta, Spadacio şi Mihai Roman. Primul a prins un sezon excepţional la Gaz Metan, unde a strîns 15 meciuri fără gol primit! Linia de fund se confundă cu cea a Urziceniului, care are 3 titulari: Maftei, Galamaz şi Brandan. Lor li se alătură "căpitanul" CFR-ului, Cadu.



La fel ca în defensivă, şi la mijloc avem doi români şi doi străini, Gabi Mureşan şi Mihai Roman, respectiv Spadacio şi Arman Karamian. Armeanului i-a priit venirea la Steaua, unde a marcat de 5 ori şi a pasat o dată decisiv, cu toate că nu a fost tot timpul titular. În atac îi avem pe golgeterul Andrei Cristea şi pe cel mai complet jucător din Liga I, Wesley.

CLICK PE POZĂ PENTRU A VEDEA CUM S-AU DECIS CEI MAI BUNI JUCĂTORI ÎN TOP GAZETA

 

COMENTARII (13)

De b_o_g_d_a_n pe 04.06.2010 la 18:53
Intrebare: E posibil sa existe o legatura intre rezultatele proaste si caderea fizica evidenta a lui Dinamo din partea a 2-a a returului campionatului si pregatirea din pauza de iarna facuta la munte in Brasov ? Intreb, pentru ca Rapidul a aplicat aceeasi metoda de pregatire in iarna, cu un sezon inainte si a avut aceeasi comportare in returul campionatului: adica meciuri si rezultate bune in debut si o cadere fizica resimtita si in rezultate pe final.
De 69centi pe 02.06.2010 la 15:40
Unde sa se afirme bah bolovanilor romanii nostri cu ce campioan ati facut? 6 grupe in divizia C si 2 in B. sunteti nebuni
De ecstasyslv pe 01.06.2010 la 21:40
ce prostie .. 50% din jucatorii din top merita sa apara .. sunt altii mult mai buni .. bataie de joc ..
De chio77 pe 01.06.2010 la 16:56
Nu fiti subiectivi! sau stiti voi mai bine cite suturi a tras fiecare pe spatiul portii, cite driblinguri :), pase de gol..etc. Mie unul mi se pare ca rezultatul este o statistica exacta data de un soft Digital Soccer Project, sau ma insel? Fiecare are cite un jucator preferat pe care daca il cauta il gaseste si vede si de ce este asa prost plasat, ba nu nimereste poarta, pa nu prea trece de nimeni...ori cam pierde minge. Si eu i-am gasit pe Deac si Culio cam departe de ce ma asteptam dar cred ca destul de bun clasamentul ca intradevar desi Culio e cel mai bun la dribling, cam o freaca inutil, iar la sut sau centrare nu cam nimereste unde vrea. Bravo gsp pt datele culese si macar stim pe ce se bazeaza clasamentul...la notele gsp cred ca mai intervine si subiectivismul dar asa e tot omul. SI APROPO, se pare ca selectia lui Razvan nu e chiar intamplatoare, inafara de Muresan sunt toti la lot. Zic sa ne linistim si sa o lasam mai moale cu sfaturile si sa ne incurajam mai mult echipa. O zi buna
De bzt pe 01.06.2010 la 06:38
Kapetanos, Artiom, Szekey cum pot sa lipseasca, si nu doar pentru ca sunt stelist mai sunt Costea, Gaman, Pantilimon, Rui Duarte sau chiar Morates. Si Wesley merita, normal, dar activeaza mai bine din postura de mijlocas ofensiv. Nu am sa trec la jigniri am sa spun doar un lucru. Neprofesionist !!!
De stefanel123 pe 01.06.2010 la 00:47
loool karamyan
De aditza21 pe 31.05.2010 la 21:55
Dupa parerea mea,11-ele ales de gsp nu e cel mai bun.Sunt alti jucatori care meritau in acest clasament
De predastelist pe 31.05.2010 la 17:54
lol ce 11 la atacantii rau de tot putea sa-l bage pe kapetanos ...
De david27 pe 31.05.2010 la 17:11
naspa
De npatran pe 31.05.2010 la 14:55
dl sty ceva despre transferul lui cadu la urziceni si noi nu stym nimik?sau cadu a jucat qmva sub acoperire la cluj cand defapt era jucatorul urziceniului?reparati gafa si treceti in dreptul lui cadu cfr nu urziceni...
De alin2004bz pe 31.05.2010 la 13:12
Un 11 mai prost nu cred ca se putea.
De florin.b pe 31.05.2010 la 11:44
Dl Vochin ,cu tot respectul pe care vi-l port pentru profesionismul dv ,nu pot sa inteleg cum ,Doamne iarta-ma ,din acest top lipseste Kapetanos ? Eu chiar nu pot sa inteleg acest lucru .De cind joaca Wesley atacant ,eu stiu ca el e mai mult mijlocas central ,adica taman postul pe care i l-ati atribuit lui Spadacio ,care iar nu pot intelege cum a ajuns in acest top .
De soad pe 31.05.2010 la 11:15